Podłoże pod basen - jak je przygotować? 4 prace do wykonania

Kamil Michaluk
14.06.2021 09:00
Jak przygotować podłoże pod basen, żeby pasowało rozmiarem i zabezpieczało miniaturowy akwen przed uszkodzeniem? Dobrze jest pomyśleć o tym wcześniej, nawet przed zakupem basenu ogrodowego. Rynek obfituje w różne funkcjonalne rozwiązania. Warto też zadbać o kilka dodatkowych kwestii. Jakich konkretnie? Podpowiadamy.

Dlaczego podłoże pod basen jest ważne?

To, na czym ustawimy basen ogrodowy, uzależnione jest zarówno od naszych preferencji, jak i możliwości finansowych. W zasadzie teren pod basen wyznaczamy, kierując się też dostępnością miejsca w naszym ogrodzie i tym, żeby w pobliżu było jak najmniej czynników, które mogłyby uszkodzić dno basenu. Niestety, ale trudno marzyć o miejscu, gdzie delikatnej powierzchni zupełnie nic nie będzie zagrażać. Odpowiednie przygotowanie podłoża ma dodatkowo ograniczyć szansę na uszkodzenie basenu ogrodowego (wszystko jedno czy jest to basen dmuchany, czy też basen stelażowy).

Jak przygotować podłoże pod basen? O tym warto pamiętać

Przygotowanie terenu pod basen jest jednak nieco bardziej skomplikowanym procesem. Na rynku mamy do kupienia baseny ogrodowe:

  • różnych marek (np. baseny ogrodowe Intex lub Bestway)
  • o rozmaitej budowie: na stelażu, dmuchane lub rozporowe
  • o zróżnicowanych wymiarach: przy małej średnicy i delikatnych ściankach z kąpieli w basenie będą korzystać przede wszystkim dzieci (baseny dla dzieci występują zazwyczaj w mniejszych rozmiarach), ale zakup akwenu mieszczącego większe ilości wody może lepiej sprawdzić się z przeznaczeniem dla całej rodziny

Basen ogrodowy na kostce brukowej i macieBasen ogrodowy na kostce brukowej i macie Fot. shutterstock

Krok 1: Wybór miejsca na basen ogrodowy: słońce, czy cień? Jakiego rodzaju sąsiedztwa unikać?

Przygotowania do ustawienia basenu w ogrodzie przypominają puzzle - musimy złożyć ze sobą pewną ilość części, żeby można było podziwiać obraz. Niezależnie od tego, czy wybierzemy basen firmy Bestway, czy Intex, mały czy pokaźnych rozmiarów, jego funkcjonalność będzie zależeć od miejsca, w którym zostanie ustawiony.

Dobrze, żeby grunt był tu równy i stabilny - wówczas zaoszczędzimy sobie dodatkowej pracy. Czy wybrać najbardziej nasłonecznioną część ogrodu? Zdecydowanie lepiej jest, gdy woda szybko będzie stawać się ciepła, co da nam komfort kąpieli. Nasłoneczniony teren wokół jest więc jak najbardziej w cenie.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze miejsca pod basen? Bardzo istotne jest, by miejsce było oddalone i pozostawało w przepisowej odległości od instalacji elektrycznych tak, by nie powodować dodatkowego niebezpieczeństwa. Wybór zacienionego miejsca wokół basenu może być też zły z uwagi na sąsiedztwo drzew i krzewów. W tym przypadku roślinność będzie nie tylko osłabiać działanie słońca, ale także zanieczyszczać wodę liśćmi i owadami, co będzie sprzyjać zakwitowi glonów. Zwłaszcza w przypadku basenu dmuchanego napotykamy ryzyko uszkodzenia poszycia przez spadające gałązki. Basen stelażowy jest na to nieco mniej narażony, ale wciąż problemem pozostają liście w trakcie sezonu.

Krok 2: Niwelacja gruntu

Przed rozłożeniem basenu trzeba idealnie wyrównać grunt. Nawet niewielkie pochyłości będą uprzykrzać korzystanie z akwenu i niszcząco wpływać na jego powierzchnię. Wiele zależy od zakresu prac, ale niwelację terenu możesz przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy innych osób.

Baseny ogrodowe na macieBaseny ogrodowe na macie Fot. shutterstock

Przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy: na czym go ustawić?

Krok 3: Które rodzaje podłoża brać pod uwagę?

Kolejnym etapem prac, który będziemy musieli wykonać, będzie wybór odpowiedniego podłoża do basenów. Złym pomysłem jest stawianie ich bezpośrednio na ziemi. Lepszą opcją jest skorzystanie z:

  • piasku - drobny piasek płukany jest materiałem, który łatwo jest wypoziomować. Jego cena z pewnością nie sprawi, że nasze konto zacznie świecić pustkami. Należy jednak wiedzieć, że w ograniczonym zakresie zabezpiecza poszycie basenu
  • maty - maty piankowe pod basen dobrze niwelują podłoże i dają duży komfort
  • kostki brukowej - kostka brukowa to dobre rozwiązanie, które wymaga jednak dużo środków i czasu
  • trawy - trawa także jest bardzo intuicyjnym wyborem. Należy pamiętać o tym, że w kolejnym roku w miejscu pod basenem już jej nie będzie
  • wylewki betonowej - także w przypadku wylewki z betonu trzeba poświęcić dużo czasu, by przygotować ją na wymiar. Bardzo ważne jest to, by powierzchnia była równa

Basen ogrodowy na trawnikuBasen ogrodowy na trawniku Fot. shutterstock

Krok 4: Wykonanie dodatkowej izolacji

Dodatkowa izolacja jest w przypadku niezwykle masywnego i ciężkiego basenu z wodą wskazana. Również w tym przypadku wystarczy posłużyć się matą. Tak przygotowane podłoże z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie na użytkowanie naszego basenu.

Więcej o: