Kwiaty do łazienki - które rośliny najlepiej nadają się jako ozdoba łazienki?

Kwiaty do łazienki są idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą urozmaicić to pomieszczenie i udekorować je w ciekawy sposób. Rośliny nadają klimat, a ich zielony kolor jest uspokajający i przyjemny dla oczu. Zobacz jakie gatunki możesz postawić w łazience!

Jakie kwiaty nadają się do łazienki?

Jeśli chcesz ozdobić łazienkę kwiatami to wybór odpowiednich gatunków jest całkiem spory. Oczywiście, zależy jeszcze jakie masz warunki, np. czy jest to pomieszczenie małe czy duże oraz widne czy ciemne. Jedno jest pewne - każdy może znaleźć taki gatunek, który będzie dobrze kwitł i cieszył oczy. Niektóre rośliny doniczkowe nawet lepiej czują się w łazience niż w innych pokojach. Wilgotne powietrze i wyższa temperatura mogą być lepsze niż bardziej suche powietrze w salonie czy innych pomieszczeniach. Kwiaty do łazienki to m.in. egzotyczne odmiany, które naturalnie żyją w wilgotnym środowisku. Trzeba jednak dobrze zastanowić się co będzie w naszym wypadku najlepsze. Czy są rośliny, które nie nadają się do łazienki? Tak, to wszystkie te gatunki, które nie znoszą dużej wilgotności powietrza, czyli przede wszystkim sukulenty, w tym kaktusy.

Wybierając miejsce dla naszej rośliny trzeba trzymać się kilku zasad. Jedną z najważniejszych jest to, aby nie trzymać jej blisko detergentów, które w wypadku wyższej temperatury powietrza mogą wydzielać chemiczne opary i zaszkodzić roślinom. Jeśli używasz lakierów w sprayu, odświeżaczy albo antyperspirantów w aerozolu to również zwróć uwagę czy kosmetyk nie sięga do kwiatka. 

kwiaty do łazienkikwiaty do łazienki fot. shutterstock

Kwiaty do ciemnej łazienki

W blokach, i czasami również w domach, łazienki nie mają okien, a niestety większość roślin potrzebuje światła słonecznego. To nie oznacza jednak, że nie możemy pozwolić sobie rośliny łazienkowe! Na szczęście jest kilka gatunków, które lubią cień, więc poradzą sobie nawet w takich ciemniejszych pomieszczeniach. Warto mimo to zainstalować oświetlenie, które będzie imitować światło słoneczne. Najlepiej poszukać specjalnych lamp przeznaczonych do uprawy roślin, albo wybrać zwykłe żarówki ledowe. Takie lampy powinno umieścić się bezpośrednio nad rośliną, ale w pewnym oddaleniu - ok. 50 cm. Jeśli nie chcemy inwestować w takie oświetlenie to można też zdecydować się na przenoszenie roślin na kilka godzin dziennie do jaśniejszego pokoju.

Rośliny do łazienki bez okna

W wypadku ciemnych łazienek, najlepsze będą rośliny cieniolubne. 

  • Zamiokulkas - roślina bardzo popularna w biurach, świetnie znosi brak światła słonecznego. Mimo to warto np. co kilka dni przenosić ją do jasnego pokoju i za kolejne parę dni z powrotem zanieść do łazienki. Dość szybko rośnie i ma rozłożyste liście, dlatego najlepsza będzie do dużego pomieszczenia.
  • Sansewieria - roślina bardzo odporna i dostosowująca się do warunków, bo może rosnąć zarówno tam gdzie jest dużo światła, jak i w cieniu, ale tak samo jak w przypadku zamiokulkasa warto czasem doświetlać ją w innym pokoju
  • Paprotka - wciąż bardzo popularna roślina doniczkowa i również idealna do łazienki bez okna. Wspaniale będzie wyglądać jako ozdoba ściany lub na stojącym kwietniku. Lubi wilgotne powietrze, a także dobrze czuje się w półcieniu. 
  • Anturium - jeśli marzysz o jakimś mocnym akcencie kolorystycznym do łazienki to zdecyduj się na ten gatunek. Jej okazały, czerwony kwiat w połączeniu z zielonymi liściami robi duże wrażenie. Uwielbia pomieszczenia z dużą wilgotnością powietrza, dlatego to idealne kwiaty do łazienki.
  • Skrzydłokwiat - inna roślina do łazienki, która w fazie kwitnienia ma piękny i duży kwiat, ale w jasnym kolorze. Bardzo łatwa w uprawie.

Zobacz też: Język teściowej - jaka roślina kryje się pod tą nazwą? Jest łatwa w uprawie i bardzo efektowna!

kwiaty do łazienki - zamiokulkas, saweriewia, anturium, skrzydłokwiatkwiaty do łazienki - zamiokulkas, saweriewia, anturium, skrzydłokwiat fot. shutterstock

Kwiaty do łazienki z oknem

Jeśli masz to szczęście, że posiadasz okno w łazience to pielęgnacja kwiatów będzie dużo prostsza. Naturalne światło słoneczne daje im możliwość prawidłowego wzrostu i nie trzeba martwić się o sztuczne oświetlenie lub przenosić ich do innych pokojów. 

  • Storczyk - miłośnicy pięknych orchidei na pewno ucieszą się, że mogą one ozdobić również ich łazienkę. Można je postawić zarówno na parapecie, jak i w większym oddaleniu od okna, bo poradzą sobie również w półcieniu. 
  • Monstera - kolejna jedna z najmodniejszych roślin doniczkowych. Bardzo efektowna, ale z drugiej strony dużych rozmiarów, dlatego najlepsza będzie do łazienek o większym metrażu. Pochodzi z egzotycznych terenów, dlatego uwielbia wilgotne powietrze. Nadaje się nawet jako kwiat do łazienki z małym oknem, bo nie potrzebuje bardzo dużo światła. 
  • Kroton - egzotyczna roślina z bardzo ciekawymi, wielobarwnymi liściami. Dobrze będzie czuł się zarówno w bardzo jasnej łazience, jak i tej trochę mniej. Można go postawić nawet na bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, a wtedy jego liście odwdzięczą się piękniejszymi kolorami.
  • Dracena - znany kwiat doniczkowy, świetnie nadający się do łazienki, ale raczej do takiej o dużej powierzchni

kwiaty łazienkowe - storczyk, krotonkwiaty łazienkowe - storczyk, kroton fot. shutterstock

Pielęgnacja kwiatów łazienkowych

Jeśli decydujesz się na kwiaty w łazience, to trzeba o nie dbać w podobny sposób jak o te w innych pomieszczeniach. Pamiętaj o odpowiednim podlewaniu, stosując się do potrzeb zależnych od danego gatunku. Ważne jest również to, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza poprzez odpowiednią wentylację. Zaleca się także co jakiś czas wietrzyć łazienkę, szczególnie po gorącym prysznicu, aby temperatura trochę spadła, a powietrze oczyściło się.

Co zamiast roślin doniczkowych w łazience?

Osoby, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnowanie kwiatów, mogą obawiać się trochę czy nie będzie to zbyt uciążliwe. Czasami również warunki w łazience nie pozwalają na ustawienie roślin doniczkowych, bo np. nie ma na nie miejsca. Na szczęście można zdecydować się na alternatywne rozwiązania. Przykładem są kwiaty cięte w wazonie, które można wymieniać co jakiś czas. Bardzo modne są także ogrody w słoiku, które nadadzą pomieszczeniu magiczny klimat. Innym rozwiązaniem są kwiaty do łazienki sztuczne, które często są łudząco podobne do prawdziwych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.