Grill - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaki grill będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem? Sezon na spotkania z przyjaciółmi coraz bardziej zachęca do tego, by wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt. Rynek takich urządzeń jest jednak bardzo szeroki. Do wyboru mamy zakup tradycyjnego grilla węglowego, ale też alternatywy w postaci grilli gazowych lub nawet grille elektryczne. Na które postawić? Podpowiadamy.

Jaki grill wybrać? Co brać pod uwagę?

Relaks na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół rządzi się swoimi prawami. Dobry grill to taki, dzięki któremu na długo zapamiętamy smak potraw z ostatniej biesiady. Czym się kierować przy wyborze? Jaki grill kupić? W rzeczywistości decyduje najczęściej kilka zupełnie elementarnych czynników:

  • budżet: najtańsze grille z marketu to bardzo tani zakup. Niestety, ich trwałość jest niewielka, ale przy sporadycznym użytkowaniu prosty grill węglowy może być dostatecznie dobrym produktem
  • mobilność: wiele zależy od tego, czy chcemy rozpalać grilla wyłącznie przy domu, czy też zdarza nam się potrzebować go w plenerze. Musimy więc zdecydować czy interesuje nas np. obiekt małej architektury ogrodowej, czy też mały grill gazowy lub elektryczny, do rozpalenia np. na balkonie
  • wielkość: niezależnie od tego, czy chodzi nam o urządzenia na węgiel, czy też na gazowe palniki, musimy uwzględnić wielkość. Jeśli często biesiadujemy w szerszym gronie, powinniśmy myśleć o bardziej okazałych grillach
  • sposób wykonania: każdy typ grilla będzie dłużej służył, gdy zostanie zaprojektowany i wykonany np. z bardzo trwałej stali nierdzewnej
  • przestrzeń, gdzie chcemy grillować: nie wszędzie dym buchający spod rusztu podczas grillowania na tradycyjnym urządzeniu będzie zaletą. W niektórych przestrzeniach, choćby jeśli chodzi o balkon, rozpalanie grilli węglowych jest zakazane. Wówczas można jednak przygotować jedzenie bez dymu, posługując się gazem lub energią elektryczną
  • łatwość eksploatacji: tradycyjny grill węglowy wolniej zyskuje temperaturę, trudno go doczyścić, ale także rozpalić. Np. grille elektryczne czy gazowe mogą być pozbawione znacznej części tych wad.

GrillowanieGrillowanie Fot. shutterstock

Grille gazowe. Dla kogo będą dobrym wyborem?

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie mięsa i innych potraw na grillu w ogrodzie, który będzie opalany przy wykorzystaniu gazu? Smak i zapach jedzenia przygotowanego w ten sposób nie powinien się różnić od tego, które przyrządzone zostało w wyniku pieczenia na ruszcie grilla węglowego.

Zalety grilla gazowego

Jakie są zalety przygotowywania potraw podczas grillowania na gazie? Jaki grill gazowy wybrać? Przede wszystkim można na nim przygotowywać potrawy niezależnie od miejsca - wykorzystać można też przestrzeń na balkonie lub taras, ale nie przeszkadza to w niczym, by korzystać z ogrodu lub nawet miejsc oddalonych od domu. Istotną funkcją jest możliwość kontroli temperatury. Nierzadko otrzymujemy wraz z grillem na gaz dodatkowe akcesoria, łatwiejsze jest też czyszczenie. Chociaż więcej zapłacimy za urządzenie, to zaoszczędzimy na grillowaniu - nie tylko pieniądze, ale i czas, bo będziemy mieć mniej kłopotów w przypadku rozpalania.

Grill gazowyGrill gazowy Fot. shutterstock

Wady grilla gazowego

Pomimo tego, że smak potraw nie odbiega od tych, który posiadają dania wrzucone na ruszt opalany przez węgiel, to jednak wiele osób nie wyobraża sobie grillowania bez dymu i węgla drzewnego. Takie urządzenia są też oczywiście droższe, niż grille węglowe. To główne wady takiego rozwiązania.

Grill gazowy: dla kogo?

Grill gazowy to nade wszystko opcja dla osób, które chcą iść z duchem czasu. Jest to też podpowiedź dla wielbicieli życia w duchu eko. Grille gazowe są bowiem stosunkowo przyjazne dla środowiska.

Jaki grill węglowy?

Grillowanie na węglu drzewnym także nie musi być sztampowe. Oczywiście przy wyborze akcesoriów musimy zadbać o to, żeby urządzenie było odpowiedniej wielkości, powierzchnia zaś wystarczała dla przygotowania potraw dla określonej ilości osób. Jednocześnie nie musi być to tradycyjna konstrukcja - zamiast niej być może warto postawić na modny grill na trójnogu.

Grill węglowyGrill węglowy Fot. shutterstock

Grill elektryczny

Jeśli zaś chodzi nam o urządzenie, które pozwoli przenieść grillowanie na balkon, a nawet do wnętrza domu, to idealnym rozwiązaniem może być grill elektryczny. Wady, które posiadają takie grille ogrodowe? Będzie nas ograniczać dostęp do źródła energii elektrycznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA