Jaki blat wybrać do szarej kuchni? Sprawdź nasze inspiracje

Szara kuchnia to niezwykle modne, ale i funkcjonalne rozwiązanie w aranżacji przestrzeni. Przede wszystkim można wręcz przebierać w różnych odcieniach szarości, ale też odpowiedni dobór dodatków pozwala na swobodną modyfikację stylu. Jaki blat wybrać, by ciekawie komponował się z szarością wnętrza w kuchni?

Szara kuchnia. Jaki blat będzie najlepszy?

Przede wszystkim musimy sporządzić projekt tego, w jaki sposób będzie wyglądała aranżacja kuchni. Bardzo ważne są w tym przypadku szczegóły. Na wystrój będzie miało wpływ to, jakimi frontami zostaną ozdobione zakupione przez nas meble i jak będzie się prezentować ściana kuchni, która znajduje się za nimi. Możemy przecież postawić na powierzchnie połyskliwe, ale też wybrać matowe. Ważne jest również to, że przy szarych kuchniach możemy zastosować jeden spośród przynajmniej kilku rodzajów blatów. Drewniany, kamienny lub laminowany - jaki blat wybrać do szarych mebli kuchennych?

Szara kuchnia z blatem z konglomeratu kwarcowegoSzara kuchnia z blatem z konglomeratu kwarcowego Fot. Technistone

Dlaczego szara kuchnia jest tak popularna?

Nim zastanowimy się nad tym, jaki blat wybrać do szarej kuchni, przyjrzyjmy się przez chwilę samemu fenomenowi takiej aranżacji jednego z najważniejszych wnętrz w domu. Co stoi za takim rozwiązaniem, że tak chętnie się je wybiera? Przede wszystkim szary kolor występuje w różnych odcieniach, co pozwala na dość dużą możliwość indywidualizacji jeśli chodzi o wizję pomieszczenia. Projekty bywają bardzo różne: bardzo nowoczesne i wyraziste, ale też pomagające optycznie zwiększyć wymiary pomieszczenia. W ostatnim przypadku można łączyć jasną szarość ścian, połyskliwe fronty szafek i taki sam design blatu.

Bardzo często jest też poszukiwana stylowa alternatywa dla wnętrzarskiego standardu, jakim jest biała kuchnia z takim samym kolorem mebli. Różne odcienie szarości z odpowiednimi dodatkami mogą stanowić bardzo kuszącą opcję. Dodatkowo za zaletę szarej kuchni uchodzi jej funkcjonalność: jest to połączenie niewątpliwej elegancji z mniejszą podatnością na zabrudzenia.

Szare meble kuchenne a różne rodzaje blatów kuchennych

Jaki rodzaj blatu wybrać do kuchni, gdy mamy szare meble kuchenne lub nawet taki sam kolor na ścianach? Pomysłów i możliwości jest przynajmniej kilka:

Szare meble kuchenne i blat kamienny

Czy warto wybrać blat z kamienia, gdy wnętrze zostało urządzone w szarych barwach? Z pewnością takie aranżacje będą bardzo okazałe. Blaty z marmuru lub blaty z granitu słusznie są postrzegane jako elementy wprowadzające do wnętrza luksusowy styl. Trend do wybierania takich elementów opiera się też o praktyczne cechy, które posiada taki blat do kuchni. Jest to wybór na lata, cechujący się dużą odpornością.

Kuchnia z blatem z konglomeratu kwarcowegoKuchnia z blatem z konglomeratu kwarcowego Fot. Technistone

Nowoczesna kuchnia w szarym kolorze i blat laminowany

Białe, szare lub drewnopodobne - blaty kuchenne laminowane występują w dużej różnorodności kolorów i wzorów. Można je dobrać pod dowolny styl i dodatki, z pewnością znajdziemy więc niejedną propozycję, która zgra się z szarymi meblami. Niestety, przy niskiej cenie, jego trwałość jest dość ograniczona. W kuchni, gdzie używa się takich blatów, odpada już na wstępie krojenie na ich powierzchni. Nie możemy również stawiać na nich rozgrzanych przedmiotów.

Szare meble kuchenne z drewnianym blatem: pomysł na kuchnie w różnych stylach

Materiałem, którym zawsze chętnie wykańczamy kuchnię, jest drewno. Pasuje ono do zabudowy kuchennej różnego typu i rozmaitych barw, podobnie z różnymi stylami aranżacji. Również taki blat do kuchni prezentuje się elegancko i nadaje jej ciepłego charakteru. Jakie jeszcze ma zalety?

  • możemy posłużyć się drewnem o różnych parametrach i wytrzymałości
  • blat może być zrobiony z tego samego materiału, co szafki (podobnie jak inne meble kuchenne np. stół)
  • możemy swobodnie wybierać odcień drewna: jasne elementy kolorystyczne mogą być zestawiane na zasadzie kontrastu z ciemniejszymi. Kontrastujące kolory sprawią, że nawet mała przestrzeń wyda się ciekawsza
  • możemy się posłużyć blatem kuchennym wykonanym z tańszego rodzimego drewna, ale też wzbogacić pomieszczenie o luksusowy akcent w ciemnym kolorze, który daje drewno egzotyczne. Kuchnia będzie dzięki temu urządzona w niecodziennym stylu, z dużą dbałością o detale

Czarny blat w szarej kuchni

Jeśli urządzimy kuchnię w nowoczesnym stylu z szarymi meblami, dobrym wyjściem może być także czarny blat kuchenny. Połączenie szarych i czarnych powierzchni da wnętrzu nieco cenionej współcześnie surowości. Bardzo istotny będzie sposób, w jaki wykończymy ściany kuchni, bo to on nada całości ostatecznego wyrazu.

Szare meble kuchenne a blat z konglomeratu. Jakie kuchnie ozdobi?

Kuchnia z blatem z konglomeratu i meblami wykończonymi na szaro również może się podobać. W tym przypadku blat kuchenny jest nieco podobny do kamiennego, ale wykonuje się go z kruszywa. Dzięki temu jest lżejszy, tańszy i lepiej nadaje się do nowoczesnych wnętrz. Ten, kto lubi kuchnie we współczesnym designie, będzie zadowolony.

Więcej o: