Stół w jadalni - ile miejsca na niego potrzebujesz? Podpowiadamy!

Ile miejsca na stół i krzesła trzeba przeznaczyć, planując przestrzeń jadalni? Ile wolnego miejsca powinno się znaleźć dla jednej osoby? Wiele zależy od tego, jak dużymi meblami dysponujemy, jakie posiadają kształty i ile krzeseł zamierzamy do nich dostawić. Więcej szczęścia mają oczywiście osoby, które posiadają dużą przestrzeń w salonie, ale i w przypadku mniejszych metraży jadalnia może być racjonalnie zaplanowana.

Stół i krzesła w jadalni - warto dobrze zaplanować dla nich miejsce

Jak zaplanować miejsce na stół z krzesłami? Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad tym, jaki kształt stołu wybrać do naszego salonu. Pamiętajmy przy tym, że nawet jeśli pomieszczenie wydaje się przestronne, to obecne gołe ściany będą w przyszłości dodatkowo zastawione różnymi rodzajami mebli. Przestrzeni będzie więc jeszcze mniej - stąd warto mądrze wybierać stoły do salonu.

JadalniaJadalnia Fot. shutterstock

Stół z krzesłami: jaki kształt?

Jaki mebel wybrać, by komfortowo czuć się w pomieszczeniu o oznaczonej długości i szerokości?

  • stół okrągły: jeśli mamy nieco więcej miejsca przeznaczonego na stół w salonie i chcemy, żeby to ten mebel zajął centralne miejsce, powinniśmy brać pod uwagę blaty okrągłe. Ich zaletą jest to, że każdy zajmuje taką samą pozycję, widzi więc doskonale innych współbiesiadników. Dodatkowe mocne strony takiego rozwiązania docenią rodziny z małymi dziećmi. Nie ma tu ostrych krawędzi stołu, które mogą być niebezpieczne dla maluchów. Bardzo popularne są też niewielkie kawowe stoliki do salonu.
  • stół prostokątny: nadaje się do mniejszego lub większego pomieszczenia, gdy stół musi być ustawiony pod ścianą lub wręcz w rogu kuchni czy salonu.
  • stół kwadratowy: wybieramy go do różnych wnętrz, najczęściej wtedy, gdy salon jest niewielki lub stół nie ma mieć przeważającej roli w aranżacji pomieszczenia, możemy posłużyć się blatem kwadratowym.

Pamiętajmy jednak o tym, że zbyt duży stół może być przytłaczający w przypadku niewielkich wnętrz, wybierajmy więc z rozwagą.

Jadalnia z okrągłym stołemJadalnia z okrągłym stołem Fot. shutterstock

Ile miejsca na stół w jadalni? Ustawienie stołu

Ile miejsca zajmuje w salonie stół z krzesłami? Jak ustawić stół, by dobrze się prezentował i był funkcjonalny?

Centralne miejsce stołu

Planując dostatecznie dużo miejsca na stół, najczęściej staramy się, żeby zapewnić centralne ustawienie blatu w salonie. Równa odległość od każdej ściany daje nie tylko komfort i wygodę użytkowania, ale też pozwala optycznie powiększyć obszar wnętrza. Dodatkowo tak ustawione stoły pozwalają łatwiej zadbać o czystość w kuchni lub salonie. Oczywiście nie zawsze posiadamy tyle przestrzeni, aby centralnie ustawić stół, pomieścić inne meble i zapewnić przejścia na szerokość przynajmniej 80 cm.

Jakie wymiary stołu?

Wymiary stołu muszą być dostosowane do tego, ile miejsca minimum przeznaczymy jednej osobie i ilu gości będziemy maksymalnie przyjmować w jednym czasie. Przeciętnie jednej osobie trzeba przeznaczyć przynajmniej 40 cm głębokości tak, by swobodnie można było swobodnie zająć krzesło, oraz 60 cm przestrzeni wzdłuż krawędzi stołu. Dodatkowo na wstanie potrzeba 60 - 70 cm. Wysokość stołu to zwykle 75 cm.

Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami?

Stół z krzesłami traktowane są oczywiście jako meble komplementarne. Nic też dziwnego, że w niejednym przypadku sprzedaje się je w kompletach. Co jednak jeśli sami musimy dopasować wielkość stołu do wielkości i ilości krzeseł tak, by korzystało się z nich wygodnie?

Jakie krzesła do stołu w salonie? Kilka uwag o ważnych wymiarach

Ile miejsca zajmie typowe krzesło w przypadku wnętrza takiego, jak salon czy kuchnia z jadalnią? Najmniej istotna jest wysokość oparcia krzesła. Powinno być wygodne i nam pasować - także pod względem wizualnym. Jego szerokość to najczęściej minimum 45 cm. Wysokość siedziska w przypadku krzesła dla dorosłej osoby wynosi zwykle od 45 do 48 cm. Ważne, by można było się stabilnie rozsiąść, w razie potrzeby opierając ręce na blat stołu. Warto zwrócić uwagę na to, by siedzisko było dość wytrzymałe.

Stół z krzesłami w salonieStół z krzesłami w salonie Fot. shutterstock

Ile krzeseł ustawić przy stole?

Jeśli wiemy już ile miejsca dla jednej osoby przy stole potrzeba, zdajemy sobie też sprawę z tego, ile osób chcielibyśmy przyjmować, łatwiej nam jest dobrze wybrać. Z reguły stoły o długości 1,2 m pozwalają na pomieszczenie od 4 do 6 gości. Większa ilość osób, bo od 6 do 8, zasiądzie przy stole o krawędzi 1,8 m.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.