Jak urządzić otwartą kuchnię z półkami? Podpowiadamy

Czy kuchnia z otwartymi półkami może być praktyczna? Co w sytuacji, gdy także przestrzeń do przygotowywania posiłków jest otwarta na resztę mieszkania. Wreszcie: w jakim stylu urządzić takie miejsce, by było funkcjonalne, ale też prezentowało się w nietuzinkowy sposób?

Otwarta kuchnia z półkami. Czy to ma sens?

Dlaczego otwarte półki w kuchni mogą budzić sprzeciw? Jaki wpływ na to może mieć fakt, że znajdują się w przestrzeni kuchennej połączonej np. z salonem? Przede wszystkim obawiamy się tego, że nawet ładny i niecodzienny design nie będzie rekompensował utraty funkcjonalności.

Kurz na otwartych półkach

Modne otwarte półki w kuchni kojarzą nam się z kurzem osiadającym na nich w toku normalnego funkcjonowania. W przypadku umieszczenia przedmiotów we wnętrzach np. górnych szafek ten problem byłby zapewne mniejszy.

Zbyt łatwy dostęp do otwartych półek

W przypadku typowej zabudowy kuchennej można sobie pozwolić na lepsze ukrycie niektórych produktów, które możemy włożyć do wnętrza mebli. Nie tylko skryją je wtedy nowoczesne lub klasyczne fronty, ale też utrudnią do nich dostęp dzieciom. W przypadku otwartych szafek możemy mieć problem także wtedy, gdy w domu przebywa kot. Te zwierzaki niekiedy lubią w nieodpowiedni sposób korzystać z takich mebli, robiąc sobie z nich legowisko.

Porządek i estetyczna ekspozycja

Często przechowujemy w kuchni nie tylko piękne zastawy, estetyczne pojemniki do kawy czy przyrządy z drewna w rustykalnym stylu. Za kuchenną zabudową skryte są rozmaite mniejsze i większe akcesoria. Często mają dość duże znaczenie praktyczne, ale nie są zbyt okazałe. Może być więc trudno o ciekawe inspiracje tak, żeby stworzyć z nich dość miłą dla oka ekspozycję. Jednocześnie może być nam trudno utrzymać wzorcowy porządek wśród tych elementów zastawy, akcesoriów i urządzeń, które staną się jednocześnie elementami aranżacji wnętrza. Warto więc dbać o porządek, odległości między przedmiotami i ich sensowny układ.

Wyspa kuchenna z odkrytymi półkami i blatem z konglomeratu kwarcowegoWyspa kuchenna z odkrytymi półkami i blatem z konglomeratu kwarcowego Fot. Technistone

Kuchnie z otwartymi półkami a szafki - funkcjonalność

Co zrobić, żeby kuchnia z otwartymi półkami jednak mogła być funkcjonalna? Z pewnością docenimy też zalety takiego rozwiązania. Takie meble mogą pomóc pięknie wyeksponować domowe sprzęty. Jednocześnie dzięki zastosowaniu otwartych półek możemy mieć najważniejsze przybory kuchenne w całości dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Kuchnia i otwarte półki: konieczność umiaru

Przede wszystkim do otwartych przestrzeni kuchennych doskonale pasuje połączenie szafek, które są szczelnie zamknięte, do których warto dobrać otwarte półki. W takiej kuchni znajdzie się miejsce zarówno dla ozdobnych elementów wyposażenia, które znajdą się na wysokości wzroku lub nieco poniżej, jak i dla przydatnych, ale mniej okazałych akcesoriów. Te ostatnie zostaną ukryte w dolnych szafkach.

Moda i funkcjonalność: warto je łączyć

Trendy i styl owszem, są bardzo ważne, ale trudno np. o to, by otwarta półka mieściła wystawę z kieliszków, które wciąż będą się kurzyły. Lepiej umieścić je tradycyjnie za szybą, gdzie zrobią największe wrażenie. Półki i szafki stanowią więc bez wątpienia odpowiednie połączenie.

Kuchnia z odkrytymi półkami i blatem z konglomeratu kwarcowegoKuchnia z odkrytymi półkami i blatem z konglomeratu kwarcowego Fot. Technistone

Otwarte półki w kuchni. Jakie aranżacje warto brać pod uwagę?

Kuchnie, w których zawisły otwarte półki, mogą być urządzone w bardzo różnych stylach. Trend do tego, by wykorzystywać takie meble, jest dość powszechny. Na rynku dostępne są otwarte półki do kuchni bardzo różniące się pod względem designu. Można je zestawić z takimi elementami, jak blat lub panele ścienne.

Półki z litego drewna świetnie sprawdzą się tam, gdzie zaaranżowano wnętrze industrialne. Świetnie prezentują się zwłaszcza modele postarzane z metalowymi elementami lub sznurem jutowym. Biała półka sprawdzi się w stylu skandynawskim i wszelkich wnętrzach, w których w cenie jest minimalizm. Drewno sprawdzi się też w kuchniach rustykalnych czy w stylu angielskim. Oczywiście może być tu również malowane - niekoniecznie białe. Także najnowsze stylizacje, z błyszczącymi kafelkami i blatami, mogą zostać wzbogacone o otwarte półki. Takie meble kuchenne są więc niezwykle uniwersalne i, podobnie jak szafki kuchenne wiszące, są ważnym wyposażeniem kuchni.

Odkryte półki wiszące kuchenneOdkryte półki wiszące kuchenne Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA