Jak wyczyścić tapicerkę łóżka? Domowe sposoby na czyszczenie łóżek tapicerowanych

Każdy właściciel mebli tapicerowanych, a jest nim nieomal każdy, miał problem z ich wyczyszczeniem. Kurz, sierść pupilów i niestety przypadkowe plamy - to wszystko szpeci i sprawia, że meble tapicerowane tracą swój estetyczny wygląd. Nie martw się jednak koniec świata daleki! Meble tapicerowane da się łatwo wyczyścić. Poznaj nasze najpopularniejsze, a co ważniejsze - skuteczne - sposoby na czyszczenie tapicerki.

Meble tapicerowane - hit, czy kit?

Meble tapicerowane zyskały sobie ogromną popularność w ciągu kilku ostatnich lat. nie są to już tylko komplety wypoczynkowe, ale także wygodne sofy, kanapy, fotele, narożniki, pufy i, co bywa zaskoczeniem, łóżka! Tak, to nie żart! Łóżko tapicerowane to coraz częstszy widok w polskich domach i nie ma co się temu dziwić. meble te zyskały sobie popularność głównie dzięki ogromnej wygodzie, jaką ze sobą niosą.

Piękne i eleganckie łóżko tapicerowanePiękne i eleganckie łóżko tapicerowane fot. unsplash.com

A co z czystością mebli i ich tapicerki?

Niestety, tapicerowane meble nie należą do najłatwiejszych do utrzymania w czystości. materiały często łatwo chłoną wszelkie ciecze, a plamy są widoczne przez długi czas. Kurz i sierść zwierzaków również, pewnie na równi z nami, uwielbia tapicerkę. Czyszczenie jest jednak możliwe i wystarczą do tego proste, domowe sposoby. Sprawdź sam.

Jak wyczyścić łóżko, a jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Łóżka, kanapy, sofy, fotele... wszystkie te meble należy regularnie czyścić i odkurzać. Odpowiednie i systematyczne utrzymywanie czystości zapewni nam nie tylko higienę, ale również i estetyczny wygląd mebli. Nakruszyłeś podczas meczu? Ziarna z bułeczki w trakcie śniadania do łóżka uciekły tam, gdzie nie trzeba? Nie czekaj na sobotnie sprzątanie i okruchy odkurz od razu. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu plam i łatwiej Ci będzie sprzątać meble w przyszłości.

Zagłówek tapicerowanyZagłówek tapicerowany fot. unsplash.com

Czyszczenie kanapy i łóżka z plam

Najbardziej uporczywe, a zatem i drażniące, będą plamy z napoi, sosów lub tłuszczu. Jeśli tylko możesz, zareaguj na nie od razu, szybko ścierając nadmiar brudu miękką i wilgotną ściereczką. Postaraj się nie rozsmarowywać jednak zabrudzenia. Miejsce z plamą namocz i postaraj się od razu usunąć z pomocą płynu do mycia naczyń, wody i amoniaku lub samej letniej wody.

Sytuacja jest nieco trudniejsza, gdy przychodzi usunąć plamy stare, zaschnięte i mocno wsiąknięte w materiał. Do tego podchodź ostrożnie, najpierw stosując łagodniejsze środku. Pierwszy etap walki powinien przebiegać z pomocą wody z płynem do mycia naczyń. Jeśli to nie podziała miękką szczotką wetrzyj do tapicerki proszek do czyszczenia lub zwykły proszek do prania. Zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara wcieraj proszek z niewielką ilością wody, po czym korzystając z pomocy wilgotnej ściereczki usuń środek z powierzchni. Nie pomogło? Czas na cięższą artylerię! Czyszczenie łóżka możesz wykonać także z pomocą sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego lub specjalnych środków. Powierzchnię po czyszczeniu dokładnie wysusz i dopiero wtedy oceń, czy należy zastosować silniejszy środek do plam.

Pozbądź się sierści

Właściciele zwierzaków na pewno kochają wszystkie swoje pupile, co nie oznacza jednak, że widok sierści tam, gdzie powinny być tylko i jedynie piękne kolory tkaniny, nie jest dla nich uciążliwy. Aby pozbyć się sierści warto pamiętać o systematyczności. Częste odkurzanie będzie na pewno pomocne. Do czyszczenia możesz też posiłkować się ściereczką zanurzoną do wody wymieszanej z delikatnym środkiem myjącym. Właściciele zwierzaków jednak zgodnie oznajmiają, że rolki z taśmą samoprzylepną są często najprostszym i najszybszym sposobem na pozbycie się sierści z tkaniny.

W walce z kurzem

Czyszczenie łóżka domowym sposobem to też walka z kurzem, który na tapicerowanej powierzchni zaskakująco lubi osiadać. jak i czym wyczyścić łóżko? Systematyczność jest tutaj, jak i w poprzednich przypadkach, kluczem do sukcesu. Często odkurzaj powierzchnię łóżka, przecieraj je również wilgotną szmatką. Co jakiś czas do czyszczenia używaj odpowiedniego środka. Dwa, trzy razy do roku warto wyprać tapicerkę z pomocą odkurzacza piorącego lub parowego. Jeśli nie stać Cię na zakup własnego odkurzacza, zabrudzenia możesz usunąć wypożyczając urządzenie. Tańszym, ale też mniej efektywnym sposobem, będzie czyszczenie materiału szczotką lub szmatką zanurzoną w wodzie. Delikatnie wykonuj okrężne ruchy, by w ten sposób wyczyścić całe obicie. jest to jednak pracochłonny sposób i nie zawsze efektywny. Pamiętaj jednak! Łóżka tapicerowanego nie należy pozostawiać pełnego zabrudzeń i kurzu, takie podejście jest nie tylko nieestetyczne, ale też i niehigieniczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA