Robot kuchenny planetarny - urządzenie, które jest nieocenionym pomocnikiem w kuchni

Robot kuchenny to jedno z najbardziej funkcjonalnych i przydatnych urządzeń kuchennych. Gotowanie powinno być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Urządzenia, które pomogą w przygotowywaniu posiłków z pewnością umilą czas spędzony w kuchni. Jaki robot kuchenny planetarny warto wybrać? Podpowiadamy!

Robot kuchenny planetarny - co to takiego?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To właśnie tam przygotowujemy posiłki dla całej rodziny. Niezależnie od tego czy jesteś mistrzem kuchni czy jedynie amatorem, zagniatanie i mieszanie składników, zarówno ręcznie, jak i przy pomocy miksera, jest uciążliwe i czasochłonne. Byłoby miło, gdybyśmy mieli sprzęt, który mógłby nas w tym wyręczyć. Doskonałym pomocnikiem w kuchennych obowiązkach będzie robot planetarny. To urządzenie, które dzięki licznym przystawkom i dodatkowym elementom z powodzeniem zastąpi wiele innych kuchennych sprzętów AGD.

Robot kuchenny planetarny - skąd taka nazwa? Mieszadło urządzenia porusza się nie tylko wokół własnej osi, ale również w obrębie całego wnętrza misy, wybierając przy tym dokładnie składniki z każdego miejsca, aby wymieszać je na jednolitą masę. Ogromną zaletą robota planetarnego jest fakt, że nie trzeba kontrolować jego pracy. Aby wszystkie składniki zostały dobrze wymieszane wystarczy wrzucić je do misy, do robota założyć odpowiednią końcówkę, ustawić prędkość pracy i uruchomić. Robot kuchenny planetarny z powodzeniem wykorzystamy do przygotowania ciast, deserów oraz chleba. W czasie pracy urządzenia możemy zając się innymi kuchennymi czynnościami: przygotowywaniem obiadu, sprzątaniem lub po prostu usiąść i napić się kawy.

Robot kuchenny planetarnyRobot kuchenny planetarny Fot. shutterstock

Jak działa robot kuchenny planetarny?

Roboty planetarne doskonale sprawdzają się do mieszania zarówno płynnych, jak i suchych składników. Szybko i bez problemowo ubije pianę z białek, wymiesza i zagniecie ciasto o każdej konsystencji. Warto wybrać model z osłoną zabezpieczającą, która przyda się podczas miksowania płynnych składników - zawartość nie zachlapie kuchennego blatu.

Uruchamiając robota kuchennego należy założyć odpowiednią końcówkę. Każdy model wyposażony jest w 3 rodzaje:

  • mieszadło - do mieszania i ucierania (ciasta ucierane)
  • trzepaczka - do ubijania (jajek, śmietany, delikatnych ciast)
  • hak - do wyrabiania ciężkich ciast

Robot kuchennyRobot kuchenny Fot. shutterstock

Robot kuchenny planetarny - jaki wybrać?

Jak wybrać robot planetarny? Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Z całą pewnością ważna jest cena i wygląd urządzenia. Robot kuchenny planetarny jest niemałym wydatkiem, jednak nie może zrujnować domowego budżetu. Jeśli chcemy, by pełnił w kuchni także funkcję dekoracyjną na kuchennym blacie, warto wybrać designerski model. Na uwagę zasługują roboty w pastelowych odcieniach.

Kluczową kwestią przy zakupie robota planetarnego jest jego moc. Optymalna moc powinna wynosić 800-1000 W. Roboty planetarne 1200 W będą jeszcze bardziej wydajne i zagwarantują dłuższą ciągłość pracy. Istotna jest także możliwość regulacji prędkości urządzenia, którą dostosujemy do aktualnie mieszanych składników.

Na rynku dostępne są roboty planetarne, które są sterowane mechanicznie (za pomocą pokrętła) lub elektronicznie, z wyświetlaczem LCD. Mieszadła urządzenia obowiązkowo powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Ważna jest także pojemność misy i materiał jej wykonania - dostępne są plastikowe, szklane oraz metalowe. Najlepiej sprawdzi się robot kuchenny metalowy - misa będzie lekka i odporna na upadki czy uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę czy urządzenie ma antypoślizgowe nóżki, dzięki którym podczas pracy robot nie będzie przesuwał się po blacie. Opcją wartą uwagi jest także ochrona przed przegrzaniem sprzętu, a także zabezpieczenie przed wyjęciem mieszadeł w trakcie pracy urządzenia.

Najlepszym wyborem będzie robot kuchenny mikser planetarny wielofunkcyjny - takie urządzenie pozwoli uniknąć kupowania dodatkowych urządzeń, zaoszczędzić miejsce w kuchennych szafkach i wykonać wiele kuchennych zadań. Na uwagę zasługują roboty, które mają dodatkowe przystawki takie jak: szatkownica, blender, malakser, wyciskarka do cytrusów czy przecierak do krojenia oraz wykrojniki do makaronu.

Roboty planetarne - ceny

Ceny robotów planetarnych są bardzo zróżnicowane i uzależnione od marki, konkretnego modelu, wyposażenia, dodatkowych funkcji urządzenia oraz designu. Najprostsze roboty kupimy do 600 złotych, ceny najdroższych sięgają nawet 3-4 tysięcy złotych. Niezależnie od wyboru modelu roboty kuchenne planetarne cieszą się doskonałymi opiniami i są nieocenionymi pomocnikami w każdej kuchni.

Robot kuchenny planetarnyRobot kuchenny planetarny Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA