Wymiary ławki ogrodowej - poznaj je!

Jaki powinien być przydomowy ogród? Piękny, przytulny i wygodny? Za pierwszą cechę odpowiadają zadbane i wypielęgnowane drzewa, krzewy, kwiaty i zioła. Za kolejne dwie, idealnie wybrane meble ogrodowe. Wygodne fotele ogrodowe, krzesła ogrodowe, sofy i narożniki, a także prawdziwy hit nadchodzącego sezonu - ławki ogrodowe!

Ławki ogrodowe - rozmiary

Dobra ławka powinna być na tyle wygodna, alby relaks w ogrodzie przebiegał komfortowo i przyjemnie. Odpowiednio dobrana powinna być dopełnieniem aranżacji w jakiej urządzona została cała zielona przestrzeń.

Od czego zależy wygoda i funkcjonalność popularnych ławek parkowych? Jednym z czynników, który znacząco wpływa na komfort użytkowania jest odpowiedni rozmiar mebla. Wybierając to siedzisko jako element wystroju ogrodu, warto przyjrzeć się materiałowi, z którego został wykonany, nie zawsze musi to być tradycyjna ławka ogrodowa drewniana. Coraz częściej spotkać można ławki metalowe technotattanowe lub plastikowe. Właściwy wymiar i nietuzinkowy wygląd mogą sprawić, że nowy mebel ogrodowy będzie stanowił doskonałą ozdobę działki.

Długość i wysokość siedziska

Ustalmy ile zazwyczaj mierzy cała ławka? Dużo zależy od przeznaczenia modelu. Najpopularniejsza ławka parkowa ma ok. 150-180 cm długości. Wymiar ten określa ilość osób jakie może pomieścić taka ławka. Zazwyczaj jest to 3 -4 osoby. Wysokość ławki traktowana jest bardziej dowolnie. Przeciętna ławka z oparciem ma 90 cm wysokości. Wysokość mierzona od ziemi zazwyczaj wynosi 40 cm. Są to uniwersalne wymiary ławki parkowej, które sprawdzają się w przestrzeniach publicznych. Jeśli zastanawiamy się nad ławkami do prywatnego ogrodu, warto pomyśleć, kto będzie z nich korzystał. Inna wysokość dobierzemy dla dorosłych, a inną dla dzieci.

Ławka ogrodowaŁawka ogrodowa Fot. shutterstock

Ławka ogrodowa - słów kilka o wymiarach mebli

Wszystkie meble ogrodowe, których używamy do aranżacji, powinny być dopasowane rozmiarów zarówno do potrzeb użytkowników, jak i wielkości działki, na której zostaną ustawione. Dlatego wybierając odpowiednią ławkę ogrodową warto dobrze rozplanować przestrzeń i przemyśleć ostateczny wybór. W małych ogrodach sprawdzi się niewielka 2-osobowa ławka ogrodowa o lekkiej konstrukcji i opływowych kształtach. Idealna byłaby tu ława składana, która umożliwia swobodne przechowywanie i przestawianie mebla z miejsca w miejsce. Lekkie ławki ogrodowe nie przytłaczają swoim wyglądem i dobrze komponują się z większością elementów wyposażenia aranżacji ogródka.

Dobra ławka, czyli jaka?

Dobra ławka ogrodowa to wygodna ławka. Jej główną funkcją jest zapewnienie domownikom komfortu w czasie odpoczynku. Jeżeli zamierzamy korzystać z niej regularnie, zastanówmy się nad modelem wyposażonym w oparcie oraz podłokietniki. Istotny jest także materiał użyty do wykonania ławki, bo to on w głównej mierze wpływa na jej trwałość i ciężar. Idealny będzie odporny na uszkodzenia oraz czynniki atmosferyczne, a do tego łatwy do wyczyszczenia i konserwacji.

Meble ogrodowe - Rodzaje ławek ogrodowych

Na polskim rynku wśród ławek do ogródka, na działkę i taras jest naprawdę szeroki. Producenci wykonują je z wielu różnych materiałów i w coraz bardziej wyszukanych formach.

Dostępne są ławki żeliwne, stalowe, betonowe, kamienne oraz ta najbardziej znana i najchętniej wybierana - drewniana ławka ogrodowa. Popularne są także modele wykonane z łączonych materiałów - drewniane siedziska i stal nierdzewna. Kształty ławek różnią się w zależności od tego gdzie chcemy je zastosować. Zdarza się, że świetnym rozwiązaniem będzie prosta ławka bez oparcia, innym razem lepsza okaże się siedzisko wyposażone w zarówno oparcie, jak i podłokietniki. Celując w elegancję, sprawdzą się ławki z ozdobnym wykończeniem. Zachwycająco prezentują się też dekoracyjne, żeliwne elementy. Osobnym gatunkiem są ławki ogrodowe bez oparcia zlokalizowane w pobliżu obiektów sportowych lub na chodnikach. Zapewniają miejsce do siedzenia na krótki odpoczynek, nie odwracając jednocześnie uwagi od otoczenia. To minimalistyczne rozwiązanie jest najbardziej popularne w miejskiej przestrzeni. Oryginalne lub nietypowe kształty i wymiary ławek częściej zauważymy w prywatnych ogrodach. Z kolei w parkach przeważają proste i praktyczne konstrukcje.

Drewniana ławka ogrodowaDrewniana ławka ogrodowa Fot. shutterstock

Ważne dodatki do ławek ogrodowych

Ogrodowe ławki przyciągają wzrok. Niektóre z nich możemy wzbogacić w dodatkowe akcesoria. Zwykła ławka z drewna będzie wyglądała znacznie lepiej, jeśli dodamy ozdobne poduszki ogrodowe. W sprzedaży znajdziemy poduchy o różnorodnych rozmiarach, kształtach i barwach. Z łatwością dopasujemy je do każdego ogrodu, tarasu i balkonu, tworząc wyjątkowe, niepowtarzalne kompozycje. Uatrakcyjnią przestrzeń i umożliwią wygodny wypoczynek na łonie natury.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.