Jak udekorować stół? Atrakcyjna jadalnia i estetyczne rozwiązania dla każdego stylu!

Dobrze zaaranżowane pomieszczenie jest wynikiem współgrania wielu różnych czynników. Prawidłowo dobrany kolor i materiał ścian i podłóg, atrakcyjne, pasujące do siebie i pomieszczenia meble umieszczone w odpowiednich miejscach, a przede wszystkim estetyczne i ciekawe dodatki sprawiają, że wnętrze staje się przyjemne i zachwycające. W każdej jadalni to stół jest głównym miejscem i centrum zagospodarowania. Warto wiedzieć, jak odpowiednio go zaaranżować, aby wyglądał efektywnie i zachwycał odwiedzających Cię gości, ale także i Ciebie samego.

Dlaczego dekoracja stołu jest tak ważna?

Wchodząc do pomieszczenia zwraca się uwagę na kolor ścian, materiał, z jakiego wykonana jest podłoga, znajdujące się we wnętrzu meble oraz szczegóły, które umieszcza się w odpowiednich miejscach w pomieszczeniu. Na dekorację stołu patrzy się w szczególny sposób. Z uwagi na to, że stół do jadalni jest zwykle centralnym punktem pomieszczenia, dekoracja na nim postawiona od razu rzuca się w oczy. Codzienna aranżacja na stole powinna być zatem równie atrakcyjna, co dekoracja ustawiona w czasie specjalnych okazji. Dekoracja nadaje konkretnemu pomieszczeniu wdzięk i podkreśla panujący w nim styl. Dobrze wykonanej aranżacji pozazdrości Ci każdy Twój gość - warto zatem postarać się dobrze ją wykonać.

Jakie elementy mogą być użyte do dekoracji stołu?

Zastanawiając się jak udekorować stół stajesz na pewno przed problemem, jakie elementy mogą zostać użyte. Rzeczy, z których tworzy się aranżacje, jest naprawdę wiele. Dekoracja stołu może być zatem wykonana z wazonów, mis lub pojemników. Szklane, drewniane, ceramiczne, metalowe lub kamienne - odpowiednio zaaranżowane sprawdzą się wszystkie. W pojemnikach z powodzeniem możesz umieścić żywe kwiaty lub suszone rośliny. Bukiety są atrakcyjną opcją. Do bukietów użyć możesz żywych lub zasuszonych kwiatów, trawy oraz gałązki (zwłaszcza wierzby lub brzozy). W pojemnikach pięknie wyglądają także dekoracje z kamieni (w naturalnych kolorach lub kolorowych), mchu i szyszek.

Mniej naturalistycznymi opcjami będą świece, kolorowe bombki (idealne na dekoracje świąteczne) oraz ozdoby w formie małych rzeźb. Dekoracja stołu to również ładne bieżniki, serwetki i atrakcyjny obrus.

Nakrycie stołuNakrycie stołu Fot. shutterstock

Atrakcyjne dekoracje stołu dla różnych stylów wnętrz

W domu stół warto zaaranżować zgodnie ze stylem, panującym we wnętrzu jadalni. Style takie jak prowansalski, wiejski lub rustykalny świetnie podkreśli jasny bieżnik zdobiony w swojskie motywy, np. kolorystycznie atrakcyjne kwiaty. Bukiet świeżych kwiatków w prostym wazonie również będzie doskonałym pomysłem. Świeczniki, świece oraz świeczki to z kolei doskonały pomysł do udekorowania wnętrz w stylu glamour. Elementy dekoracji do takiego pomieszczenia powinny być w kolorze białym, złota lub srebrnym. Oprócz wszelkiego rodzaju świeczek sprawdzą się także naczynia i sztućce oraz białe obrusy. Stworzyć atrakcyjne dekoracje możemy także do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych. Tutaj warto postawić na rzeźby lub małe ozdoby, ciekawym pomysłem będzie też poukładana grupa kamieni w dużej misie. W nowoczesnych wnętrzach do aranżacji nie wykorzystuj zbyt wielu elementów, postaw raczej na elegancji minimalizm. Zbyt wiele dekoracji w aranżacji będzie sprawiało wrażenie kiczu i może stać się po prostu nieestetyczne.

Pomysłów może być wiele - zdecydowanie się na własny gust i inwencję może być strzałem w dziesiątkę! Ładnej aranżacji nie musisz ograniczać tylko do stołu. Jeśli powtórzysz elementy dekoracji i udekorujesz stoliki kawowe lub ladę w kuchni, dekoracja będzie w pełni podkreślać piękno wnętrz. Powtarzanie się tych samych elementów w różnych miejscach jest standardowym zabiegiem w projektowaniu wnętrz. Wprowadza spokój i sprawia, że styl jest widoczny, a całość aranżacji - kompletna.

Nakrycie stołu bożonarodzeniowegoNakrycie stołu bożonarodzeniowego Fot. shutterstock

Atrakcyjne dekoracje na stół na specjalne okazje

Aranżacje stołu na specjalne okazje to szczególnie ważna rzecz. Przyjęcia i rodzinne spotkania przebiegną w miłej atmosferze, jeśli postaramy się o wykonanie ładnej dekoracji na stole. Na przyjęcie warto na stół postawić kwiaty w wazonie - to uniwersalna i zawsze przyjemna dekoracja. Będzie doskonała również na wesele i świąteczny czas w rodzinnym gronie. Na wigilię warto wykonać stroik ze świec i bombek. Wielkanocne święta to doskonały czas na bukiet z bukszpanu i wiosennych żonkili lub tulipanów. Elementem, który będzie konieczny na świątecznym stole będzie bieżnik lub obrus. Do aranżacji warto użyć białego lub kremowego obrusu - dekoracja będzie dzięki temu wyglądała elegancko i zachwyci gości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.