Kompozycja kwiatowa na komodę, czyli jak uatrakcyjnić wnętrze salonu?

Pięknie urządzony salon to współpraca wielu różnych elementów. Kolor ścian, wykończenie podłóg, styl mebli oraz dodatki sprawiają, że pomieszczenie może wydawać się piękne i przyjazne. Ważna jest również odpowiednia dekoracja, zwłaszcza ta, która ustawiona jest na komodzie. Zwykle komoda ustawiania jest w atrakcyjnym miejscu na widoku, dlatego na niej skupią się zaciekawione spojrzenia. Jednym z estetycznych, a zarazem prostych sposobów na dekorację komody jest wykonanie kompozycji kwiatowej.

Dlaczego warto ustawiać kompozycje kwiatowe?

Kwiaty to piękny i naturalny dodatek do każdego pomieszczenia. Wnętrza z pięknymi kwiatami zostaną ożywione i będą o wiele bardziej przyjazne niż puste przestrzenie. Dekoracje kwiatowe to naturalna i atrakcyjna propozycja. Podkreślą piękno wnętrz klasycznych i przełamią monotonię przestrzeni w nowoczesnym stylu. Kwiatowe aranżacje będą możliwe do wykonania przez cały rok i to nie tylko dzięki działaniu kwiaciarni - na bukiety świetnie sprawdzą się również suszone rośliny. Komoda do jadalni lub komoda do salonu stanie się bardziej atrakcyjna dzięki odpowiedniemu bukietowi.

Nowoczesne i klasyczne kompozycje na komodę

Chcąc podzielić style wnętrzarskie na główne odłamy często podaje się styl klasyczny oraz styl nowoczesny jako dwa główne nurty aranżacji przestrzeni. Wykonując dodatki do pomieszczeń w takich stylach powinniśmy wiedzieć, jakie elementy odpowiednio będą podkreślały dane zagospodarowanie.

Do stylów klasycznych ustawiane na komodzie bukiety powinny być wykonane z żywych kwiatów. Warto zdecydować się na polne kwiaty: wrotycz, krwawnik, nawłoć, rumianek. Jeśli bukiet jest zbyt ubogi, dodaj do niego gipsówkę albo gałązki drzew liściastych. Atrakcyjnie będą w klasycznych wnętrzach wyglądać również bukiety z samych gałązek. Wykorzystać możesz gałązki brzozy, kasztanowca lub innego, ulubionego drzewa. Kwitnące gałązki bzu lub wiśni będą również wyglądać niezwykle urokliwie. Wyjątkowo atrakcyjne, nawet w formie bezlistnej, są gałązki wierzby.

Nowoczesne style stawiają z kolei na minimalizm i oszczędność. kwiatowe bukiety powinny być tutaj komponowane z ostrożnością. Czasami jedna róża w szklanym, wysokim wazonie będzie jak najbardziej wystarczająca. Atrakcyjnie wyglądać będą również suche bukiety i gałęzie. Ogromną inspiracją może stać się ikebana, czyli japońska sztuka układania bukietów. Często jest oszczędna, a jednocześnie niezwykle harmonijna i przez to wyjątkowo piękna.

Dekoracje z suchych roślin - kompozycja ze sztucznych roślin - wysokiej jakościfDekoracje z suchych roślin - kompozycja ze sztucznych roślin - wysokiej jakościf Fot. materiały partnera

Cztery pory roku na Twojej komodzie

Kompozycja kwiatowa może, a nawet powinna być dostosowana do pory roku, jaka panuje za oknem. Odpowiednie kwiaty i elementy dodatkowe będą w domu przedłużeniem tego, co dzieje się naturalnie w przyrodzie.

Wiosenna kompozycja kwiatowa powinna być pełna kolorowych elementów i soczystej zieleni. Świetnie nadadzą się do tego gałązki wierzby z kotkami, gałązki forsycji i jaśminowca, niewielki bukiecik krokusów czy żonkili. kwiaty możesz umieścić w kolorowych wazonach, im więcej kolorów, tym lepiej. Dekoracje takie dodatkowo możesz przyozdobić długimi źdźbłami traw lub gałązkami drzew z jeszcze nierozwiniętymi pąkami. Kwitnące gałązki magnolii lub tylko jedna taka gałązka w wysokim, szklanym wazonie to elegancka i skromna, a jednocześnie piękna dekoracja.

Kompozycja kwiatowa w wazonieKompozycja kwiatowa w wazonie Fot. shutterstock

Latem mamy nieco więcej możliwości. Rabaty kwitną w pełni, dlatego do dekoracji możemy użyć większej ilości gatunków. Rudbekie, słoneczniki, goździki, dalie, bratki - wszystkie będą idealną opcją do bukietów. Doskonałe dekoracje stworzysz również z pomocą lilii i róż. Róże użyć możesz w różnoraki sposób: pojedynczy okaz stworzy minimalistyczne, ale urokliwe dekoracje, kilka lub kilkanaście sztuk róż nada się idealnie na bukiety.

Kompozycja kwiatowa jesienna może być wykonana z astrów, które wrześniem i październikiem kwitną najpiękniej. Na dekoracje nadadzą się również duże, pięknie wybarwione, jesienne liście. Doskonałe będą tutaj liście platanu, dębu (zwłaszcza czerwonego), klona palmowego lub klona pospolitego. Liście mogą być jeszcze obcinane z gałązkami lub tworzy się z nich niskie bukiety. Kompozycja kwiatowa na jesień to również suche, pozbawione liści lub kwiatków gałązki drzew. Do takiej kompozycji używa się gałązek wierzby lub innych, ciekawych, często poskręcanych okazów.

Kompozycja kwiatowa na zimę często jest trudniejsza do wykonania. Brak dostępu do kwitnących roślin może sprawiać pewne problemy. Do takich kompozycji stosuje się zatem suche okazy oraz trawy. Kompozycja kwiatowa może być też wykonana z gałązek drzew iglastych, które przez cały rok są zielone.

Copyright © Agora SA