Zlewozmywak granitowy to nawa potoczna zlewu, w rzeczywistości jest to model wykonywany z materiału kompozytowego. Podstawowym elementem jego składu jest piasek kwarcowy, który stanowi 80% jego całości. Granitowy zlewozmywak cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoką trwałość i jakość. Wybierając zlewozmywak tego typu warto zwrócić uwagę, by kupić model wykonany z minimum 70-80% kruszywa.
Zlewozmywak granitowy jest minimalistyczny i pasuje do każdej aranżacji kuchennej. Granitowe zlewy dostępne są w neutralnych kolorach: czarnym, białym, szarym oraz beżowym. Prezentuje się on zdecydowanie ładniej i nowocześniej. Modele z tego materiału są dość ciężkie - ich waga mieści się w przedziale 10-30 kg. Granitowa powierzchnia zlewozmywaka jest gładka w dotyku.
Zlewy granitowe dostępne są w dwóch wersjach komorowych. Zlewozmywak granitowy jednokomorowy jest dość mały. Sprawdzi się w kuchniach o małym metrażu, gdzie nie chcemy zajmować zbyt dużo miejsca lub skracać blatu roboczego.
Model zlewozmywaka granitowego dwukomorowego jest najbardziej optymalny i praktyczny - to świetny wybór w dużych kuchniach. Jeśli szukasz czegoś pomiędzy pierwszą, a drugą opcją pomyśl o zlewie 1,5 komorowym - posiada on jedną dużą komorę i drugą mniejszą. Sprawdzi się w przypadku mycia warzyw i owoców, a także podczas zmywania sztućców.
Ciekawie prezentuje się zlewozmywak granitowy narożny lub zlewozmywak granitowy okrągły. W sklepach spotkać możemy także zlewozmywak podwieszany granitowy - warto pamiętać tutaj o odpowiednim wybraniu materiału na blat kuchenny. Najlepiej sprawdzi się kamień, kompozyt lub konglomerat. W przypadku drewna i innych materiałów konieczne będzie ciągłe impregnowanie blatu.
Kupując zlewozmywak granitowy warto od razu wybrać do niego odpowiednią baterię kuchenną. W większych supermarketach, typu Castorama czy Leroy Merlin, zlewozmywak granitowy z baterią można kupić w zestawie w atrakcyjnej promocji.
Zlewozmywaki granitowe te są bardzo wytrzymałe i odporne na uderzenia. Nie straszne im zarysowania, pęknięcia, działanie wysokiej temperatury czy środków chemicznych. Ogromną zaletą jest fakt, że powierzchnię zlewozmywaka ciężko uszkodzić nawet ostrym nożem czy ciężkim garnkiem. To model, który zachowaniu odpowiedniej higieny posłuży nam w kuchni przez lata.
Granitowy zlewozmywak często wybierany jest zarówno do kuchni w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Świetnie komponuje się z meblami w jednolitym kolorze, jak i drewnopodobnym blatem czy szkłem hartowanym na ścianie.
Zlewozmywak granitowy łatwo jest utrzymać w czystości - wystarczy umyć go gąbką z ciepłą wodą i płynem do naczyń. Po umyciu warto wytrzeć go do sucha. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji zlew cały czas może prezentować się jak nowy. Jak to zrobić? Granitowa powierzchnia może matowieć i mogą powstawać na niej przebarwienia od resztek jedzenia czy twardej wody. Warto do czyszczenia używać także specjalnego płynu do czyszczenia granitu. Bardzo skuteczną metodą impregnacji jest wcieranie w powierzchnię zlewozmywaka oleju rzepakowego, a następnie wytarcie do sucha ręcznikiem papierowym - zlew będzie zachwycał intensywnym kolorem i blaskiem.
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zlewozmywak granitowy jednokomorowy z ociekaczem lub zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem - zapewni komfort i wygodę.
Jakie wady ma zlewozmywak granitowy? Jest to cena - kosztuje zdecydowanie więcej niż modele ze stali nierdzewnej czy ceramiki. Warto jednak pamiętać, że cena idzie tutaj w parze z jakością.
Za wadę granitowego zlewozmywaka można uznać powstawanie plam i przebarwień, szczególnie po kawie, herbacie, sokach owocowych, winie oraz warzywach i owocach, takich jak: buraczki czy truskawki. Aby tego uniknąć, warto nie zostawiać ich w zlewie.