Gry imprezowe - najlepsze planszówki na imprezę z przyjaciółmi

Planujesz imprezę z przyjaciółmi? Szukasz sposobu, by impreza nabrała charakteru, a twoi goście świetnie się bawili? Doskonale sprawdzą się gry imprezowe. Sprawdziliśmy, które planszówki są warte uwagi, zapewnią najlepszą zabawę, a przyjaciele nie będą mogli doczekać się kolejnego spotkania.

Gry imprezowe - czy są modne?

Jeszcze jakiś czas temu planszówki kojarzyły się ze szkolną świetlicą, były też wyciągane z szuflady lub regału, gdy zdarzyła się awaria prądu. Na co dzień sukcesywnie wypierają je gry komputerowe. Na szczęście gry planszowe przeżywają drugą młodość, ciesząc się coraz większą popularnością.

Planszówki sprawdzą się nie tylko dla dzieci i młodzieży. Chętnie grają zarówno młodsi jak i starsi. Do gier planszowych zasiadają w niedzielne popołudnia całe rodziny. Planszówki przestały być  "obciachem" i stały się modną rozrywką, zajęciem, którym coraz częściej się chwalimy. Gry planszowe imprezowe to najlepszy sposób na zapewnienie atrakcji gościom, kiedy organizujesz domówkę. Dlaczego warto mieć w domu gry planszowe? To zajęcie, które zintegruje wszystkich uczestników, da możliwość wspólnej zabawy i rywalizacji, a także zapewni mnóstwo emocji.

Gry planszowe na imprezę - jak wybierać?

Wybierając gry imprezowe planszowe, warto wziąć pod uwagę, które z nich będą odpowiadały naszym gościom. Dobrze jest dopasować je tematycznie do towarzystwa i zainteresowań uczestników. Kluczową kwestią jest także wybór takich gier planszowych, które będą odpowiednie dla określonej liczby uczestników w określonym wieku - warto sprawdzić oznaczenie na pudełku. To szczególnie ważne na przykład podczas imprez rodzinnych, kiedy to uczestnikami gry zespołowej będą także dzieci. Dopasowanie gry do wieku pozwoli wszystkim wziąć udział w zabawie.

W sklepach znajdziemy gry imprezowe z prostymi zasadami oraz bardziej skomplikowane, które sprawdzą się w przypadku wprawionych graczy.

Gra TwisterGra Twister Fot. shutterstock

Ranking gier planszowych imprezowych

Najlepsza gra planszowa na imprezę to Twister - zyskała już miano kultowej. Jest interaktywna, zręcznościowa i idealna dla graczy w różnym wieku. Rolę pionka w Twisterze pełni uczestnik. Gracz losuje, w jakim miejscu na tarczy ma umieścić swoją nogę lub rękę. Najważniejsze jest, by podczas zmian pozycji na planszy zachować równowagę. Wygrywa ten, komu uda się to do samego końca.

W rankingach gier imprezowych niejednokrotnie pojawia się gra Taboo - jest bardzo popularna, ponieważ jednocześnie może grać większa liczba uczestników. To świetna gra dla młodzieży i dorosłych. Na czym polega? Gracz losuje kartę zawierającą hasło i musi opisać je w taki sposób, by pozostali uczestnicy gry odgadli, o jakie hasło chodzi. Trudność polega na tym, że na karcie wypisane jest 5 sformułowań, które kojarzą się z danym hasłem i nie można ich używać - to słowa zakazane.

Top gra impreza to także gra o nazwie Tajniacy - znajdziemy ją w kilku wersjach: słownej, obrazkowej oraz w wariancie dwuosobowym. Najwięcej możliwości daje wersja obrazkowa. Uczestników zabawy dzielimy na dwie drużyny, następnie każda z nich otrzymuje wskazówki od swojego szefa pomagające znaleźć członków swojego wywiadu. Wskazówki obejmują jedno słowo i liczebnik. Na stole rozłożone są karty, na które uczestnicy wskazują na podstawie wskazówek. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza odnajdzie wszystkich swoich agentów. Wśród ukrytych postaci znajduje się zabójca, jego wskazanie oznacza przegraną.

Gry imprezoweGry imprezowe Fot. shutterstock

Jenga to top gra planszowa na imprezę. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo zwyczajna, cieszy się dużą popularnością. Układanie wieży z drewnianych klocków jest banalnie proste, jednak późniejsze wyciąganie po jednym elemencie przez każdego z uczestników w taki sposób, by wieża nie runęła, jest nie lada wyczynem. To świetna gra zręcznościowa i sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi.

Na uwagę zasługuje także gra planszowa Dixit, jedna z najlepszych gier towarzyskich - sprawdzi się na imprezie, ale też w rodzinnym gronie. Polega na opowiadaniu historii na podstawie wylosowanych kart. Zadaniem gracza jest opisanie sytuacji, a pozostali muszą odgadnąć do jakiej karty nawiązuje opowieść. Gra Dixit rozwija wyobraźnię poprzez zabawę, zapewnia mnóstwo rozrywki.

Gra JengaGra Jenga Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA