Deska do krojenia bambusowa - co warto o niej wiedzieć?

Deska do krojenia to niezbędny element wyposażenia w każdej kuchni. Przyda się podczas przygotowywania śniadania, obiadu, kolacji, a także krojenia owoców czy serwowania serów. Wybór desek do krojenia jest ogromny. W ostatnim czasie popularnością cieszy się deska do krojenia bambusowa. Postanowiliśmy sprawdzić jakie ma zalety i jak o nią dbać!

Deska bambusowa - jaka jest?

Deska bambusowa do krojenia bardzo często mylona jest z deską drewnianą. Nic dziwnego, na pierwszy rzut oka są bardzo podobne. Różnica tkwi w tym, że deska bambusowa nie jest wykonana z drewna, a z mocno sprasowanej trawy, ułożonej w poprzek. Ogromną zaletą desek z bambusa jest fakt, że do ich produkcji nie używa się żadnych szkodliwych klejów, a zbita struktura materiału sprawia, że płyny, które wydobywają się podczas krojenia żywności, nie wsiąkają w bambusowy materiał.

Bambus jest materiałem bardziej ekologicznym, ze względu na jego szybki wzrost (bambus rośnie 1 metr dziennie). Zaletą desek do krojenia bambusowych jest ich trwałość. Są zdecydowanie twardsze od desek z drewna bukowego czy dębowego. Woda nie wsiąka w ich strukturę, a dodatkowo szybko wysychają. Warto również dodać, że włókna bambusowe są bardzo lekkie, to ogromna zaleta. Są poręczne, łatwo przenosić je z miejsca na miejsce, nawet gdy jest na niej coś ciężkiego. Wagę desek bambusowych docenią szczególnie osoby, które mają problemy ze stawami. Dodatkowo, deska bambusowa jest bardzo higieniczna i nie tępi noży.

Deska bambusowa do krojenia jest odporna na wilgoć i przesiąkanie zapachami. Z pewnością docenisz tą zaletę, jeśli wcześniej zdarzały ci się takie sytuacje. Śmiało można kroić na niej pieczywo, mięso, warzywa czy owoce. Warto dodać, że deska nie ulega zniekształceniu po kontakcie z wysoką temperaturą czy upadku.

Bambusowa deska do krojeniaBambusowa deska do krojenia Fot. shutterstock

Deska do krojenia bambusowa - dostępne modele

Wybór desek do krojenia z bambusa jest spory. W sklepach z wyposażeniem gospodarstwa domowego znajdziemy modele w różnych wzorach, wielkościach oraz kształtach. Najczęściej wybierane są modele klasyczne: prostokątne lub kwadratowe. Deska bambusowa okrągła również będzie bardzo uniwersalna, sprawdzi się do krojenia warzyw i owoców, a także ich podawania. Deska do krojenia bambusowa duża będzie najlepszym wyborem do krojenia mięs i przygotowywania obiadu. Świetnie prezentują się modele o nieregularnych kształtach, które świetnie sprawdzą się, jako deska bambusowa do serwowania.

Deska bambusowa do pizzy okaże się super zakupem. Ten model ma wgłębienia, które umożliwiają podział pizzy na idealnie równe kawałki i ułatwi jej krojenie. Na uwagę zasługuje także deska bambusowa do serów, najczęściej wyposażona w specjalne łopatki i nożyki, które ułatwiają nakładanie kawałków sera oraz ich krojenie.

Bambusowa deska do krojeniaBambusowa deska do krojenia Fot. shutterstock

Jak czyścić deskę bambusową?

Czy deski bambusowe można myć w zmywarce? Zdecydowanie unikamy wkładania jej do zmywarki, ale też nie namaczamy, ponieważ może to skutkować trwałym uszkodzeniem. Aby utrzymać deskę bambusową w idealnym stanie, po każdym użyciu warto przemyć ją cytryną, sodą lub octem - to najskuteczniejszy sposób czyszczenia. Zdecydowanie unikamy używania detergentów. Po umyciu warto ustawić deskę pionowo, by ociekła z wody. Krojąc na desce warzywa i owoce, które wydzielają dużo soku, warto na bieżąco wycierać powierzchnię deski papierowym ręcznikiem.

Warto dodać, że deski do krojenia bambusowej nie powinniśmy przechowywać w pobliżu kuchenki czy grzejnika - duże źródła ciepła mogą mieć na nią niekorzystny wpływ.

Jak zaimpregnować bambusową deskę do krojenia?

Kupując deskę do krojenia bambusową, z pewnością zależy ci by posłużyła przez dłuższy czas, warto więc ją zaimpregnować. Czy deskę bambusową trzeba olejować? Koniecznie! Do tego celu najlepiej wykorzystać olej rośliny lub mineralny, który wsmarowujemy w deskę i zostawiamy ją tak na czas od 12 do 24 godzin. Taką czynność warto powtarzać co 2 miesiące.

Kuchenne akcesoria bambusoweKuchenne akcesoria bambusowe Fot. shutterstock

Wybraliśmy dla was także inne przydatne akcesoria kuchenne wykonane z bambusa. Znajdziecie je poniżej:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.