Zielona woda w basenie - co oznacza, jak się jej pozbyć?

Zielona woda w basenie to powszechnie znane utrapienie, które skutecznie zniechęca do zażywania kąpieli. Okazuje się jednak, że powodem pojawienia się śliskiego nalotu na ściankach i zielonej wody jest pojawienie się glonów, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak sobie z tym radzić?

Problem zielonej wody w basenie ogrodowym. Czy tylko estetyczny?

Pojawienie się glonów w basenie nie jest zjawiskiem nagłym. Przy wysokiej temperaturze i częstym użytkowaniu wody, może się jednak okazać, że bardzo szybko przejdziemy od krystalicznie czystej wody do momentu, gdy przybierze mocno zielony kolor.

Pojawienie się zielonej wody w basenie. Czy jest groźne?

Zmętnienie czystej wody basenowej i pojawienie się w niej zielonych plam zwiastuje, że jesteśmy blisko całkowitej inwazji glonów, która opanuje basen ogrodowy. Zielony odcień wody szybko robi się bardziej intensywny, co jest dowodem tego, że te mikroorganizmy bardzo sprawnie wykorzystują dwutlenek węgla i azot, tworząc związki organiczne. To zaś sprawia, że czystą dotychczas wodę, wraz z zielenią zaczynają zasiedlać bakterie i grzyby.

Basen ogrodowyBasen ogrodowy Fot. shutterstock

Co sprzyja rozprzestrzenianiu się glonów wewnątrz zbiornika?

Zielona woda w basenie pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy:

  • występuje stojąca woda w basenie ogrodowym (np. przez pompy basenowe zbyt małej mocy)
  • jest niewłaściwe pH wody
  • panuje wysoka temperatura wody basenowej
  • pozostawiamy w wodzie materiału organicznego: chodzi między innymi o zanieczyszczenia pyłem, piaskiem, liśćmi, owadami (regularne czyszczenie basenów jest nieodzowne)
  • posiadamy baseny ogrodowe wyposażone w źle pracującą pompę basenową
  • stosujemy słabej jakości środki chemiczne
  • nie stosujemy chemii basenowej
  • mamy źle dobrany filtr do basenów
  • filtr nie jest płukany

Jakie są pierwsze objawy tego, że potrzebujemy dezynfekcji wody basenowej?

Wiadomo, że zachowanie czystej wody w basenie to priorytet i każdy chciałby, żeby glony zawsze omijały jego przydomowy zbiornik. Jeśli jednak stwierdzimy, że woda robi się coraz bardziej mętna, dno zaś i ściany pokrywa nalot, musimy szybko reagować. Sytuacja w upalny dzień może się zmieniać we ciągu kilku godzin. Im szybciej zadbamy o wodę, tym mniejsza szansa na to, że będzie trzeba skorzystać z chlorowania szokowego.

Jak radzić sobie z zieloną wodą w basenie?

Co w pierwszej kolejności powinniśmy zrobić? Jak radzić sobie z usunięciem zanieczyszczeń, glonów i bakterii w basenie? Zieloną wodę możemy zwalczyć, ale ważne jest to, żeby reagować kompleksowo i za pomocą adekwatnych środków.

Diagnostyka

Jeśli wiemy już, że woda jest zielona, ściany basenu zaś śliskie, ale nie minęło jeszcze zbyt wiele godzin, powinniśmy wykonać diagnostykę. Celowe będzie sprawdzenie pH wody w basenie przy pomocy specjalistycznego testera. Podobnie jest z konieczną diagnozą chloru w wodzie. Zwłaszcza niewłaściwy poziom pH w wodzie może sprzyjać inwazji niechcianych organizmów.

Zwalczanie skupisk glonów na powierzchni basenu

Nim użyjemy chloru, lub zastosowanie będzie miała inna chemia basenowa, powinniśmy włączyć filtr i przy pomocy szczotki lub odkurzacza do basenu pozbyć się skupisk glonów. Oczywiście trzeba też pozbyć się zanieczyszczeń organicznych w toni i na dnie basenu.

Pompa i filtr do basenu

Nieco uwagi poświęcić trzeba takim elementom, jak pompa i filtr do wody w basenie. Z pewnością trzeba zadbać o czystość. Basen nie będzie prawidłowo utrzymany, woda zaś czysta bez wyczyszczonego filtra. Istotny jest też właściwy dobór tego elementu i pompy do rodzaju i wielkości zbiornika. Niewątpliwie: dobrze dobrane i czyste pompy basenowe są tu jednym z kluczy do sukcesu.

Jak utrzymać czystą wodę? Regulacja pH

Konieczne jest utrzymanie pH na poziomie od 7,0 do 7,4. W tym celu używana jest chemia basenowa obniżająca lub podwyższająca pH.

Pompa do basenu ogrodowegoPompa do basenu ogrodowego Fot. shutterstock

Chlorowanie i koagulacja

Utrzymanie świeżej wody w basenie jest tak ważne, bo dzięki niemu nie musimy stosować radykalnych środków z chlorem w bardzo wysokim stężeniu. W sytuacji, gdy zanieczyszczenie jest dość duże, możemy użyć tabletek z aktywnym tlenem lub nawet witaminy C. Nie ma ona negatywnych oddziaływań, których nie jest pozbawiony chlor, ale powoduje rozpuszczenie żelaza i chwilowo poprawia wizualny stan wody. Często konieczne jest jednak wykorzystanie radykalnego środka, jakim jest chlorowanie szokowe. Ten rodzaj chemii niszczy glony najdokładniej i z powrotem przywraca czystą wodę w basenie. Niestety, stężenie substancji jest tak wysokie, że nie powinno się kąpać przynajmniej 24 godziny. Zastosowany chlor pełen efekt przyniesie po 48 godzinach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA