Czyszczenie pożółkłych, białych mebli. Jak to dobrze zrobić? Sprawdź

Białe meble mogą być wspaniałą ozdobą różnych pomieszczeń w domu. Niestety, są narażone na zużycie i pożółknięcie. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy, to będą nam służyły znacznie dłużej. Czym myć białe meble? W jaki sposób o nie dbać? Podpowiadamy.

Białe meble kuchenne. Czemu mogą być problematyczne?

Wybór białych mebli daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Możemy je wykorzystać zarówno w stylu minimalistycznym, skandynawskim, ale i w stylizacjach boho czy glamour. Białe meble są więc bardzo uniwersalne. Mogą występować w wersji matowej lub z połyskiem. Niestety, ale zwłaszcza w kuchni są narażone na żółknięcie. To większy problem, niż osiadanie kurzu lub plamy z tłuszczu i smugi, które jednak są na białych meblach mniej widoczne. Jak poradzić sobie z żółknięciem powierzchni frontów i boków?

Białe meble kuchenneBiałe meble kuchenne Fot. shutterstock

Co sprawia, że fronty białych mebli żółkną?

Podstawowym problemem, jeśli chodzi o białe meble i ich żółknięcie, jest zastosowanie materiałów niskiej jakości. Nawet lakierowanie może wówczas nie dać dostatecznych efektów w dłuższym okresie. Czynnikami, które źle wpływają na ich wygląd, są też woda i wilgoć. Szafki w kolorze białym potrafi też oszpecić dym tytoniowy. Nawet jednak wówczas, gdy ewidentnie mamy już dość duży problem, niekoniecznie trzeba załamywać ręce, ale zabrać się do czyszczenia mebli. Prawda jest jednak taka, że najlepiej regularnie o nie dbać.

Czym wyczyścić pożółkłe białe meble?

Jakimi środkami i sposobami czyścić białe meble? Podstawowym narzędziem będzie oczywiście ściereczka z mikrofibry. Raz na jakiś czas warto przetrzeć nią meble od góry do dołu. Jest to najlepszy sposób czyszczenia kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń mechanicznych. Wówczas, gdy meble są lakierowane, dobrym wyborem będzie posłużenie się szmatką, ale też użycie gąbki, którą delikatnie wyszlifujemy też powierzchnię mebla, zachowując jego biel w czystości.

Jak czyścić białe meble na mokro?

Niekiedy jednak musimy czyścić białe meble z innych zabrudzeń, niż tylko kurz lub piasek. Wówczas możemy użyć zarówno domowych środków, jak i polecanego przez fachowców płynu na trudne plamy lub mleczka do pielęgnacji. Jak czyścić białe meble na mokro? Podstawą jest dobór preparatu do mycia mebli kuchennych tak, żeby opowiadały materiałowi, z którego zrobiono szafki czy kredens.

Szafy i inne meble drewniane czyścić można zarówno specjalistycznym płynem, jak i użyć octu, płynu do mycia naczyń lub nawet ciepłej wody. Wiele zależy od tego, jaki jest wyjściowy stan mebli i jak bardzo kompleksowe musi być ich czyszczenie. Zwykle najwięcej starań wymagają po pewnym okresie użytkowania białe meble kuchenne.

Do bardzo popularnych białych mebli warto używać specjalistycznego mleczka, ale należy uważać na domowe sposoby. Odłóżmy na bok wszelkie porady co do tego, żeby użyć ocet, płyn do szyb lub pozbyć się plam z mebli przy pomocy wody.

Białe meble w kuchniBiałe meble w kuchni Fot. shutterstock

Meble lakierowane także są wrażliwe na liczne, mogłoby się wydawać adekwatne, środki do czyszczenia. Nawet płyn do mycia szyb może być złym rozwiązaniem, które zniszczy lakier. Lepiej pielęgnować powierzchnię mebla dzięki specjalistycznemu preparatowi w sprayu. Taki środek nie tylko jest skuteczny i bezpieczny, ale i łatwo się nanosi na lakierowane powierzchnie.

O czym jeszcze pamiętać przy czyszczeniu białych mebli?

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na to, żeby pomimo codziennej dbałości o czystość, przynajmniej raz na 2 miesiące zabierać się za gruntowne czyszczenie mebli w kuchni, łazience lub salonie. W zasadzie w każdym z tych pomieszczeń są one mocno narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Warto też pamiętać o tym, że zwłaszcza w kuchni na powierzchni białych mebli mogą się zbierać tłuste zabrudzenia, które trudno jest usunąć. Meble kuchenne modułowe warto więc je czasami odtłuścić. Dodatkowo warto zabierać się do czyszczenia kompleksowo i starannie. Zamiast zalewać blat płynem czyszczącym, powinniśmy nakładać go bardzo cienkimi warstwami. Po co taka ostrożność? W ten sposób unikniemy nieestetycznych smug. W ostatecznym rozrachunku pozwoli nam to na oszczędność jakże cennego czasu.

Białe meble w kuchniBiałe meble w kuchni Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.