Jak zrobić szafę przesuwną na poddaszu?

Szafa przesuwna zabudowująca wnękę lub całą ścianę słusznie jest uznawana za bardzo funkcjonalne rozwiązania, które pozwala wykorzystać każdy fragment wolnej przestrzeni. Jednocześnie nie zawsze decydujemy się na tak wygodne rozwiązanie, jak szafa pod skosem na poddaszu. Jakie ma zalety taka zabudowa? Jak planować szafy przesuwne? Podpowiadamy.

Szafa pod skosem. Dlaczego warto ją tu umieścić?

Coraz częściej budujemy domy tak, żeby optymalnie wykorzystać przestrzeń. Stąd też popularne są adaptacje poddasza na pomieszczenie lub pomieszczenia mieszkalne. O ile jednak współcześnie raczej dba się o to, żeby poddasze miało optymalnie zaprojektowaną ściankę kolankową, o tyle w przypadku starszego budownictwa możliwości są często mniejsze. Skosy na zbyt małej wysokości, choć urokliwe, mogą utrudnić zagospodarowanie przestrzeni. Wówczas może się okazać, że wspaniałym pomysłem będzie zaprojektować tu garderobę, wstawiając ścianki i drzwi przesuwne. Właściwym pomysłem może być też zabudowa z wykorzystaniem mebli robionych na wymiar. Istotne jest to, żeby zabudowa powierzchni takiej wnęki była przemyślana i dobrze zaprojektowana.

Szafa przesuwnaSzafa przesuwna Fot. shutterstock

Jaka szafa na poddaszu będzie najlepszym rozwiązaniem?

Szafa na poddaszu to bardzo specyficzny mebel - skoro najczęściej mamy na myśli meble na wymiar, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, by poddać ją personalizacji. Podstawowy problem to wybór drzwi przesuwnych lub rozwieranych. Wydaje się, że chcąc zaoszczędzić miejsca, powinniśmy postawić raczej na drzwi przesuwne. Takie rozwiązanie nie tylko jest modne, ozdobi więc pokój lub estetycznie podkreśli dbałość o detale w sypialni, ale też stanowi doskonałe wyjście, gdy wnętrze jest niewielkie. Aranżacje garderoby pod skosami z drzwiami rozwieranymi to raczej pomysł tam, gdzie poddasze domu jest obszerne. Nie jest przypadkiem, że tak wykończona garderoba zalecana jest przy aranżacjach dworkowych lub rustykalnych.

Ważne jest też to, czy wybierzemy projekty szaf montowanych pod skosem z obudową, czy też bez niej. Szafa wnękowa na wymiar może posiadać boki, tył, dno i górę, ale do jej stworzenia możemy wykorzystać kształt ściany. Wówczas półki czy uchwyty mocuje się bezpośrednio do skosów. Kiedy warto wykorzystać drugą wersję garderoby? Powinny nas do takiej opcji skłonić:

  • niewielka ilość miejsca - pamiętajmy, że nawet cienka obudowa szafy z płyty zajmuje dodatkowo cenną przestrzeń
  • dysponujemy skosem, który jest bardzo nierówny i trudno o dobre dopasowanie do niego obudowy szafy
  • chcemy zaoszczędzić nieco pieniędzy - nie chodzi tylko o koszt samych płyt, którymi zabudowana jest wnęka, ale też o to, że prosty projekt szafy łatwiej jest wykonać samemu

Komfort przechowywania rzeczy w takiej szafie poprawimy sobie wówczas, gdy boki jej wnętrza wytapetujemy lub pokryjemy farbą łatwą w utrzymaniu czystości.

Szafa na wymiar - wyposażenie

Co powinny zawierać w sobie takie meble? Zwykle długo zastanawiamy się nad odpowiednią szafą w kontekście tego, ile osób będzie z niej korzystać i jakie ubrania trafią do jej wnętrza. Ważne parametry to nie tylko wysokość i szerokość, ale także głębokość. Ostatnia powinna być dostateczna do tego, żeby np. pomieścić bardziej obszerne zimowe ubrania. Szafę do pokoju zaprojektować trzeba wreszcie tak, żeby w środku znalazło się dość dużo półek na drobiazgi.

W przypadku zabudowy specyficznych wnętrz, a takim jest na pewno aranżacja poddasza domu, pole manewru jest mniejsze. Należy starać się tak zaplanować szafę z drzwiami przesuwnymi i wyposażoną w liczne półki tak, żeby spełniała nasze potrzeby i mogła spokojnie pomieścić nasze rzeczy, jednak skos na poddaszu może skutecznie ograniczyć nasze zapędy. Tym, bardziej warto docenić, że szafa na wymiar w bardzo dokładny sposób zagospodarowuje maksymalną ilość wolnego miejsca pod skosem.

Szafa przesuwnaSzafa przesuwna Fot. shutterstock

Ile kosztują szafy na wymiar?

Czy szafy przesuwne pod skosy są bardzo drogie? Niestety, ale takie meble to dość duży wydatek. Za najtańsze meble z laminatu z obrzeżem melaminowym płaci się ok. 900- 1000 zł za metr bieżący. Wiele firm potraktuje jednak szafę pod skos jako trudniejszą realizację i wówczas cena może być wyższa. Pomysły w przypadku takiej zabudowy bywają rozmaite, trudno więc o ustalenie górnej ceny szafy robionej na zamówienie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.