Komoda z szufladami - jak ją samodzielnie zrobić? Sprawdź!

Jak zrobić komodę z szufladami diy? Projekt i samodzielne wykonanie mniejszej lub większej szafki od podstaw to zadanie przynajmniej dla osób średniozaawansowanych. Można jednak wykorzystać szuflady ze starych mebli, korpus zaś stworzyć samemu z płyty MDF lub sklejki, którą dotniemy sami lub kupimy na zamówienie. Od czego zacząć?

Komoda z szufladami - bardzo ważny i funkcjonalny mebel w różnych wnętrzach

Szafkę z szufladami możemy ustawić w bardzo różnych przestrzeniach naszego domu. Wszystko jedno czy mamy na myśli meble z salonu, robione na wymiar, czy też diy.

Komody jako meble o uniwersalnych zastosowaniach

Z pewnością sprawdzi się jako jeden z mebli do sypialni. Można przechowywać w niej ubrania lub drobiazgi. Z podobnych względów znajdzie się dla niej miejsce także w salonie. Bardziej ozdobne lub stylizowane komody do salonu dobrze wkomponują się w przestrzeń pomieszczenia. Pomieszczą się w nich przydatne sprzęty, ale też sztućce czy inne drobniejsze przedmioty.

Komoda z szufladamiKomoda z szufladami Fot. shutterstock

Szuflady w komodzie a porządek we wnętrzu

Nie zawsze doceniamy ten element, ale to właśnie wyposażenie komody w szuflady bardzo pomaga nam w utrzymaniu porządku we wnętrzu i wśród potrzebnych nam sprzętów czy akcesoriów. Dodatkowo poszczególne szuflady możemy zamknąć tak, że schowanym w nich akcesoriom nie zagraża zabrudzenie czy uszkodzenie.

Niezbędne narzędzia i materiały

Jak samemu zrobić prostą komodę wyposażoną w poręczne szuflady? Oczywiście trzeba zgromadzić narzędzia i materiały, nieodzowne jest jednak to, żeby taki mebel dobrze zaplanować. Chodzi tu nie tylko o rodzaj materiału, ale ilość szuflad i ogólne wymiary. Planowanie co do centymetra pozwoli nam np. na to, żeby zamówić docięte dokładnie płyty meblowe lub sklejkę w sklepie budowlanym i zaoszczędzić sobie czasu. Jest to wręcz niezbędne wtedy, gdy sami nie posiadamy np. pilarki tarczowej lub innych przyrządów, które pozwalają precyzyjnie dociąć poszczególne elementy.

Narzędzia

Wiele zależy od tego, na ile uda nam się nabyć gotowe komponenty. Z pewnością mogą się przydać wkrętarka, pilarka tarczowa, śrubokręt i szlifierka kątowa, czyli podstawowy zestaw elektronarzędzi domowych.

Komoda z szufladami w pokoju dziecięcymKomoda z szufladami w pokoju dziecięcym Fot. shutterstock

Materiały

Po to, żeby zrobić szafkę z szufladami, potrzebujemy kawałków płyty meblowej, z której zrobimy górny blat, boki, spód i pionową przegrodę. Zakładamy tu, że mebel będzie się składał z szafek umiejscowionych w dwóch kolumnach. Jeśli miałby mieć cztery szuflady, potrzebujemy tylu samo zestawów prowadnic do szuflad. Niezbędne są też kątowniki do połączenia ze sobą poszczególnych części obudowy.

Same szuflady można zrobić, ale też wyjąć je ze starego biurka czy kredensu. Wówczas ich szerokość będzie wpływała na wymiary komody, ale prace pójdą znacznie szybciej. Na etapie planowania zakupów trzeba też zastanowić się nad ostatecznym efektem. Możemy pomalować meble farbą w wybranym kolorze lub użyć okleiny. Zawsze trzeba zabezpieczyć brzegi płyty meblowej.

Jak zrobić komodę z szufladami diy krok po kroku? Najważniejsze etapy prac

Warto podzielić sobie wykonanie szafki diy na mniejsze etapy. Pozwoli nam to wykonać mebel z dbałością o najważniejsze szczegóły. Jeśli mamy już opracowany projekt i ustaliliśmy poszczególne wymiary, to pozostaje nam:

Przygotowanie płyty meblowej i szuflad

Zanim zaczniemy tworzyć meble, powinniśmy zabezpieczyć brzegi płyty meblowej okleiną. Szuflady wyjęte ze starych mebli również trzeba okleinować lub oczyścić ze starych powłok i pomalować. Najlepiej jest wykonać te czynności jeszcze przed składaniem komody.

Stworzenie obudowy szafki diy

Korpus komody tworzymy poprzez złączenie ze sobą płyty meblowej, której cztery kawałki stworzą: dwa boki, górę i dół. Łączenie wykonujemy dzięki metalowym kątownikom i wkrętom.

Montaż przegrody wewnętrznej

Całość będzie usztywniona dopiero wtedy, gdy zamontujemy pionową przegrodę wewnętrzną. Będzie ona też stanowiła oparcie dla zawieszenia szuflad.

Montaż szuflad

Szuflady montujemy dzięki zastosowaniu prowadnic. Wybierając je, bierzemy pod uwagę ciężar szuflady i wysuw szuflady. Najprostsze w montażu są prowadnice rolkowe lub kulkowe. Przytwierdzamy je do boku mebla i przegrody zgodnie z zaleceniami producenta. Wsuwamy szuflady.

Komoda z szufladami w pokoju dziecięcymKomoda z szufladami w pokoju dziecięcym Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.