Układanie styropianu pod basen - jak to zrobić? Sprawdź

Basen ogrodowy z pewnością może wspaniale urozmaicić przestrzeń wokół domu, dając okazję do przyjemnych kąpieli. Zanim jednak zdecydujemy się na ustawienie go w ogrodzie, powinniśmy dobrze zadbać o właściwe podłoże. Styropian, pomimo drastycznych zwyżek kosztów tego materiału, może pozwolić w prosty sposób przygotować grunt. Jakie ma właściwości? Dlaczego warto umieścić go pod basenem? Podpowiadamy.

Basen ogrodowy a przygotowanie podłoża. Czemu warto o to zadbać?

Dlaczego warto zadbać o dobre przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy? Chociaż może się to wydawać przesadnym skupianiem się na szczegółach, to bardzo mocno przekłada się nie tylko na późniejszy komfort korzystania z basenu, ale także na jego żywotność zwłaszcza wtedy, gdy jest to konstrukcja stelażowa lub dmuchana.

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania basenu - odpowiednie zabezpieczenie powierzchni pod nim

Basen znajdujący się nieopodal budynku często jest ustawiany w losowym miejscu, co jednak nie jest nigdy optymalnym wyborem. Przede wszystkim możemy narazić się na to, że podczas jego użytkowania w ogrodowych warunkach będziemy narażeni na to, że po dnem wyczuwalne będą kamyczki i nierówności. Bardzo mocno wpłynie to też na odporność poszycia na mikrouszkodzenia lub nawet dość pokaźne przedarcia.

Basen w ogrodzieBasen w ogrodzie Fot. shutterstock

Jakie powinno być miejsce pod przydomowy basen?

Przede wszystkim basen ustawiony nieopodal budynku trzeba ustawić tak, by słońce ogrzewało lustro wody, która będzie dzięki temu ciepła bez niepotrzebnych wydatków na dogrzewanie. Jeśli chcemy ustawić basen bezpośrednio na ziemi, zdecydowanie odpadają żwir i kamienie. Lepiej wypadają kostka brukowa lub duże płyty chodnikowe, ale i one nie są zbyt dobrą opcją. Lepiej jest już ustawić je na trawie lub pokusić się o zastosowanie bardziej skomplikowanych rozwiązań. W przypadku, gdy chcemy, żeby basen dla dzieci stanął na trawie, upewnijmy się, że nie przerastają jej korzenie gotowe zniszczyć dno lub naruszyć którąś ze ścian konstrukcji.

Rodzaje podłoży pod basen. Jakie rozwiązanie wybrać?

Co podłożyć pod dno basenu tak, by długo i komfortowo korzystać z wody tuż obok własnego domu? Możemy się posłużyć oczywiście wymienianym już styropianem, ale też kilkoma innymi opcjami. Będą to choćby akcesoria basenowe takie, jak:

  • mata piankowa: zamiast styropianu, można stosować cienkie podkłady z pianki PCV. Jest to trwały, plastyczny i wodoodporny materiał, który świetnie spisze się zwłaszcza w przypadku basenu dla dzieci
  • mata plandekowa: także sztywna i gruba plandeka może służyć za izolację pod basenem. Jest to przy tym rozwiązanie dość tanie, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu
  • geowłóknina: materiał ten cechuje się bardzo dobrymi parametrami w zakresie niskiego tarcia, dobrej izolacji mechanicznej, ochrony przed pleśnią i korzeniami, doskonale nadaje się więc pod baseny ogrodowe

Styropian pod basen. Jak zastosować ten materiał krok po kroku?

Ogród z basenem jest jednak także miejscem, gdzie zastosowanie znajdzie styropian. Jak wykonać z niego podłoże pod zbiornik?

Zalety styropianu

Jakie właściwie zalety posiada styropian w postaci płyt? Ten materiał izolacyjny, stosowany powszechnie jako docieplenie elewacji, wykorzystywany jest do zabezpieczenia podłoża pod basenem z uwagi na kilka swoich cech. Pomimo zwyżek cen jest stosunkowo tani. Ułożenie go jest łatwe. Niestety nie jest trwały i najpewniej po użytkowaniu przez cały sezon trudno będzie go znów wykorzystać, ale nie jest trudno dokonać zamiany. Dodatkowo niestety nie jest to materiał ekologiczny.

Basen ogrodowyBasen ogrodowy Fot. shutterstock

Jak układać styropian pod dno basenu?

Przede wszystkim pamiętajmy, że styropian jest materiałem łatwym w odkształcaniu. Stąd właściwe położenie pozwoli na to, byśmy mogli dłużej cieszyć się stabilnym podłożem. Lepszym wyjściem jest więc wykorzystanie twardszych płyt lub nawet sięgnięcie po twarde płyty XPS. Styropian bezwzględnie musi być równo wypoziomowany. Często klei się ze sobą poszczególne płyty lub korzysta z systemów ''na zakładkę''. Dzięki temu, pomimo ogromnego ciężaru wody, przez dłuższy czas będziemy mieć komfort korzystania z przydomowego basenu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.