Kabina prysznicowa - jak ją czyścić? Sprawdzone, domowe sposoby

Karolina Kielak
21.06.2021 14:00
Utrzymanie czystości kabiny prysznicowej nie należy do łatwych zadań, ale jest bardzo ważne. Zachowanie dobrego stanu wyposażenia łazienki dobrze o nas świadczy, przyczynia się też do możliwości dłuższego korzystania z kabiny i brodzika. Jakie są proste sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej? Podpowiadamy.

Czyszczenie kabiny prysznicowej: trudności

Trudno zadbać o czystą kabinę prysznicową w łazience, bo znajduje się ona w szczególnie trudnym środowisku. W trakcie kąpieli krople wody rozlewają się po ścianach kabiny, osadzając na nich drobinki kamienia. Wilgoć robi swoje nie tylko w przypadku dobrze widocznych i łatwo dostępnych powierzchni, ale także w miejscach połączeń, różnych zakamarków i załamań, ale też na baterii lub w fugach. Problematyczny bywa też osad z mydła.

Jakość kabiny prysznicowej

W kwestii czyszczenia kabiny prysznicowej bardzo ważne jest to, z jakich materiałów wykonany został sprzęt. Od pewnego czasu coraz bardziej popularne są kabiny prysznicowe wyposażone w specjalne powłoki, które utrudniają powstawanie osadu, korozji czy pleśni w trudniej dostępnych miejscach.

Czystość kabiny prysznicowej. Jak o nią zadbać?

Jak zadbać o czystość kabiny prysznicowej? Dbanie o estetyczny wygląd ścian kabiny i brodzika zaczyna się od codziennego dbania o stan prysznica. Najlepiej po każdej kąpieli. Bardziej zaawansowana pielęgnacja może być przeprowadzona wtedy, gdy wykorzystujemy preparaty przeznaczone ściśle do czyszczenia kabin prysznicowych. Zabrudzoną powierzchnię możemy jednak także potraktować octem, płynem do mycia naczyń i innymi domowymi środkami.

Kabina prysznicowa w łazienceKabina prysznicowa w łazience Fot. shutterstock

Jak czyścić kabinę prysznicową? Regularność

Czym czyścić kabinę prysznicową, jeśli nie chcemy posługiwać się silnymi środkami chemicznymi? Najlepiej jest wyczyścić kabinę prysznicową po każdym użyciu. Oczywiście nie chodzi o to, by szorować prysznic i brodzik po każdej kąpieli. Wystarczy spłukać wodą wszystkie elementy, co pomoże nam utrzymaniu czystości.

Osadzający się mimo tego kamień, osad lub zanieczyszczenia i zabrudzenia mydłem wymagają jednak także regularnej pielęgnacji o bardziej gruntownym charakterze. Naturalne jest to, że nim zaczniemy mycie, musimy usunąć wszystkie kosmetyki i inne produkty, które będą nam przeszkadzać.

Jak umyć prysznic? Należy robić to od góry aż po brodzik. Trzeba unikać silnego szorowania o powierzchnię, co może doprowadzić do powstania nieestetycznych zarysowań. Najlepiej w nanoszeniu danego preparatu czyszczącego na powierzchnie jest uciec się do ściereczki z mikrofibry. To miękką szmatką nanosimy niewielkie ilości preparatów czyszczących po to, by nie powodować zacieków. W tym samym celu po spłukaniu powinno się wytrzeć zwłaszcza powierzchnię szyb do sucha.

Kabina prysznicowa. Jak czyścić domowymi sposobami?

Jak pozbyć się kamienia w kabinie ze szkła? Czym zadbać o to, by szyby były pozbawione smug lub doczyścić drzwi prysznicowe? Jak doprowadzić do usunięcia zabrudzeń z płytek? Pomocne może się okazać zastosowanie produktów, które mamy w domu pod ręką. Środki takie to m.in. ocet, kwasek cytrynowy, czy woda utleniona. Opcjonalnie możemy też użyć płynu do mycia naczyń, który wraz z ciepłą wodą pomoże np. pozbyć się osadu z mydła, który szpeci kabiny prysznicowe.

W jaki sposób mogą nam te produkty pomóc? Choćby roztwór wody i octu warto przelać do butelki ze spryskiwaczem. Następnie opryskuje się miejsca, gdzie spływa woda, pozostawiając kamień. Kilka minut po tym czasie rozprowadza się płyn gąbką lub ściereczką. Zabrudzone fugi możemy czyścić pastą z sody i octu - również tu zasadne jest odczekanie kilku minut. Do usunięcia pleśni z uszczelek także możemy zastosować domowe sposoby - ocet zastępujemy jednak wodą utlenioną.

Zastosowanie środków chemicznych - detergenty

Jeśli jednak domowe sposoby nie zdadzą egzaminu i łazienka jest daleka od naszych oczekiwań, możemy sięgnąć po najcięższe środki chemiczne. Mleczka do czyszczenia i inne detergenty pomogą w przywróceniu higieny, ale same nie są obojętne dla zdrowia człowieka i środowiska. Warto więc stosować je jedynie w ostateczności.

Kabina prysznicowa w łazienceKabina prysznicowa w łazience Fot. shutterstock

Więcej o: