Jak umeblować kuchnię? Zobacz, jak urządzić kuchnię praktyczną i funkcjonalną

redakcja
22.06.2021 09:00
Odpowiednio urządzona kuchnia w domu będzie miejscem wygodnym, funkcjonalnym, ale również i estetycznym. Pomieszczenie to jest jednym z najczęściej używanych w domu, warto zatem, aby było przygotowane ze starannością - wtedy będzie służyło długo i odpowiednio wszystkim domownikom.

Strefy w kuchni

W klasycznej i nowoczesnej kuchni strefy kuchenne są podobne i bardzo często powtarzają się, niezależnie od tego, w jakiej części świata pomieszczenie się znajduje, jaki ma kształt lub wielkość. Odpowiednie zrozumienie najbardziej potrzebnych w kuchni stref sprawi, że urządzanie własnej kuchnie stanie się łatwiejsze, warto zatem zapoznać się z tymi strefami.

  1. Strefa gotowania - tutaj znajduje się kuchenka, płyta kuchenna, piekarnik lub mikrofalówka. Tutaj również potrawy poddaje się odpowiedniej obróbce termicznej. Z uwagi na wydzielające się w tej strefie zapachy warto tutaj zainstalować odpowiedni okap kuchenny.
  2. Strefa zapasów - to tutaj znajduje się lodówka oraz szafki kuchenne, w których magazynuje się żywność i artykuły spożywcze.
  3. Strefa zmywania - ze zlewozmywakiem, zmywarką i koszem na śmieci. To strefa najbardziej wilgotna i mocno narażona na rozwój grzybów i bakterii wymaga szczególnej dbałości o czystość.
  4. Strefa przygotowywania posiłków - to blaty kuchenne, które służą nam do wstępnej obróbki (przed obróbką termiczną) żywności. Warto, aby blat kuchenny był na tyle duży, aby urządzić na nim dodatkową strefę przechowania najpotrzebniejszych sprzętów i przypraw.
  5. Strefa przechowywania - w tej strefie zwykle w szafkach kuchennych przetrzymuje się mały sprzęt AGD, garnki oraz naczynia. Szafki kuchenne powinny pomieścić wszystkie elementy tak, by nie stały one na widoku, a były sprytnie i estetycznie ukryte.

Zrozumienie obecności i działania poszczególnych stref w kuchni pozwoli odpowiednio zaprojektować i zaaranżować kuchenne wnętrza. Odpowiednia kuchnia jest w zasięgu ręki! Zobacz, czym należy się kierować, aby była jak najbardziej funkcjonalna i estetyczna.

Biała kuchnia z drewnianym blatemBiała kuchnia z drewnianym blatem fot. Abra Meble

Trójkąt roboczy - na czym polega i w czym pomaga jego znajomość?

Profesjonalni architekci wnętrz podczas projektowania kuchni kierują się prostą zasadą trójkąta roboczego. W kuchni najważniejsze są trzy punkty: strefa gotowania (kuchenka), strefa zmywania (zlew) oraz strefa przechowywania (lodówki). Te trzy punkty powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta. Ramiona takiego trójkąta powinny mieć około 1,5 - 2 m szerokości. Im bardziej figura będzie przypominała trójkąt równoboczny lub równoramienny (gdzie najdłuższy bok, podstawa powinna mieć co najmniej 2 metry), tym lepiej będzie Ci się poruszać w kuchni, a przestrzeń wyda się wygodna i funkcjonalna. Ergonomia takiego pomieszczenia jest ogromna!

Kuchnia w kształcie literki UKuchnia w kształcie literki U fot. unsplash.com

Meble kuchenne w różnych kuchniach

Odpowiednie meble kuchenne potrafią zdziałać cuda! Przy urządzaniu kuchni możesz zdecydować się na meble pod wymiar lub skorzystać z szerokiej oferty sklepów meblowych i zakupić atrakcyjne zestawy mebli kuchennych. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, Twoja kuchnia może przybrać różnorodną formę. Zobacz, co jest najpopularniejsze!

Najprostszym sposobem na aranżację wnętrza kuchni jest prosta kuchnia ustawiona pod jedną ścianą. Szereg szafek kuchennych wyznacza prostą linię. To prosty sposób na zagospodarowanie przestrzeni sprawdzi się zwłaszcza do niewielkiego pomieszczenia. Aranżacje takie są jednak często niewygodne i mało funkcjonalne.

Aranżacja kuchni może być jednak ciekawsza. Doskonale sprawdzają się kuchnie w kształcie litery L. Taki układ mebli kuchennych pozwala na zaaranżowanie funkcjonalnej kuchni. Bardzo łatwo tam również zrealizować zasadę trójkąta roboczego. Zlewozmywak, lodówka i płyta kuchenna mogą być umieszczone zgodnie z tą zasadą.

Podobnie jest z kuchnią w kształcie litery U. Meble kuchenne wypełniają tutaj przestrzeń często aż trzech ścian! To doskonałe rozwiązanie do dużych kuchni. Przy aranżacji możesz skorzystać z wielu pomysłów na meble kuchenne, zdecydować się na sprzęt do zabudowy, a ustawione szafki pomieszczą masę urządzeń i akcesoriów kuchennych.

Wyspa kuchennaWyspa kuchenna fot. unsplash.com

Kuchnia z wyspą, czyli co umieścić na środku?

Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacji wyspy kuchennej. W takich kuchni nie może zabraknąć podwieszanego ponad wyspą relingu - tam możesz umieścić patelnie, narzędzia lub przyprawy. Zaoszczędzi sporo miejsca do przechowywania we wnętrzu szafek kuchennych. Na samej wyspie możesz umieścić płytę kuchenną lub zlewozmywak - oba rozwiązania są modne i praktyczne. Wyspa polecana jest raczej do dużych kuchni, mała kuchnia może jej po prostu nie pomieścić.

Więcej o: