Trampolina do ćwiczeń w domu. Jaką wybrać?

redakcja
22.06.2021 14:00
Jeśli chciałbyś dodatkowo wyposażyć swoją domową siłownię i szukasz sprzętu, który z jednej strony nie zajmuje dużo miejsca, a z drugiej jest wydajny i jego wykorzystywanie przynosi widoczny efekt - to trampolina fitness będzie strzałem w dziesiątkę!

Skoki na trampolinie, to jedna z ulubionych zabaw dzieci na świeżym powietrzu. Trudno wyobrazić sobie dziś ogród w którym nie byłoby trampoliny. Wesołe podskoki, akrobacje i salta, koordynacja ruchowa, sprawność fizyczna to wszystko daje zabawa na batucie. W ostatnich latach dużą popularność zyskały również trampoliny fitness, które są fantastyczną alternatywą pełnowymiarowych trampolin ogrodowych. Ze względu na niewielkie rozmiary na dobre zagościły w domach i stały się częścią domowych siłowni. Cieszą się szczególnym uznaniem wszystkich tych, którzy chcą w szybkim czasie zrzucić kilka kilogramów i zadbać o sylwetkę.

Trampolina fitness czym różni się od trampoliny ogrodowej

Trampolina ogrodowa i sportowa mają ze sobą wiele wspólnego, różnią się jednak kilkoma kluczowymi elementami. Trampolina do ćwiczeń jest znacznie mniejsza i niższa od ogrodowej. Jej średnica ma ok. 100-120 cm. Urządzenie do ćwiczeń i treningu fit wyposażone zostało w drążek ułatwiający utrzymywanie równowagi oraz wykonanie niektórych ćwiczeń. Ważną różnicą jest również brak siatki zabezpieczającej, mimo to batuty do ćwiczeń gwarantują bezpieczeństwo i dodatkowo swobodę ruchu.

Kobiety podczas treningu na trampolinach - modelowanie sylwetki, wzmacnianieKobiety podczas treningu na trampolinach - modelowanie sylwetki, wzmacnianie Fot. shutterstock

Jumping fitness - co to takiego?

Jumping Fitness to trening fit polegający na wykonywaniu serii podskoków, z wykorzystaniem koordynacji ruchowej i przy dużym napięciu mięśni. Ćwiczenia wykonywane są na jednoosobowych, batutach wyposażonych w drążek. Jest wiele korzyści płynących z tego typu aktywności fizycznej. Podczas jednej godziny zajęć, spalamy do 1000 kcal, czyli 3 razy więcej niż podczas joggingu, trwającego również godzinę. Ćwiczenia cardio poprawiają wydolność całego organizmu, szczególnie układu krążenia. Usprawniają oczyszczanie organizmu z różnego rodzaju toksyn. Jumping zwiększa odporność organizmu, poprawia pracę mózgu, dotlenia skórę, dzięki czemu wygląda młodziej i promienniej. Jumping Fitness gwarantuje wzmocnienie więzadeł rzepki, krzyżowych i ścięgien.

Trampolina do ćwiczeńTrampolina do ćwiczeń Fot. shutterstock

Trening na trampolinie w domu czy w klubie fitness?

Aktywność na trampolinach nie jest dziś niczym nadzwyczajnym. Większość klubów i siłowni ma w swojej ofercie zajęcia na batutach, pod okiem profesjonalnego trenera, który koordynuje ćwiczenia i ich jakość. Klub nie jest jednak jedyną alternatywą. Zajęcia na batucie można przygotować i przeprowadzić samodzielnie w zaciszu własnego domu. Meble sportowe na dobre zagościły w naszych domach. Obok nich coraz częściej pojawia się batuta umożliwiająca skakanie.

Domowe treningi na trampolinach wiążą się z koniecznością zakupienia odpowiedniego sprzętu. Koszt dobrej jakości batuty fitness waha się w przedziale od 400 do nawet 3000 zł. Batuty z dolnego przedziału cenowego są jednak wystarczające do użytku domowego. Z ich pomocą bez problemu uda się przeprowadzić wartościowe ćwiczenia. Zanim jednak do niego dojdzie warto zadbać o odpowiednią wiedzę na temat tego rodzaju sportu. Ważne, by dobrać ćwiczenia w odpowiednim rytmie i kombinacjach podskoków. Tu z pomocą przychodzi Internet, który pełen jest zdalnych zajęć oraz instrukcji poszczególnych ćwiczeń.

Pamiętaj! Nie warto kupować sprzętu w ciemno: trzeba wiedzieć, że będzie się z niej korzystać!

Jakie ćwiczenia można wykonywać na trampolinie?

Na trampolinie fitness można wykonywać wiele różnorodnych ćwiczeń, o różnym poziomie intensywności. Jest wiele technik tego rodzaju treningu. Istnieje możliwość dostosowania go do stopnia zaawansowania danej osoby, a także do oczekiwanego rezultatu.

Trampolina w ogrodzieTrampolina w ogrodzie Fot. shutterstock

Jakie ćwiczenia są najczęściej wykonywane?

Skoki proste - podskoki z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Jest to rodzaj doskonałego treningu cardio, który umożliwia szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej i poprawia koordynację całego ciała;

Skoki z wykopem -podczas podskoku wykonywany jest naprzemienny wykop prawa lub lewą nogą - do przodu lub do tyłu. Można również wykonywać serie: kilka razy z rzędu unosić jedną nogę, a później ją zmienić. Takie ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni oraz podniesienie tętna.

Rozciąganie - podczas podskoku należy wyciągnąć obie ręce jak najwyżej do góry. Ćwiczenie wysmukla sylwetkę i poprawia ogólną koordynację ruchową.

Łokieć do kolana - podczas każdego wyskoku należy zetknąć kolano z przeciwległym łokciem. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia angażowane są mięśnie brzucha, przez co pomaga ono wyszczuplić talię. 

Aktywność fizyczna wykonywana na trampolinach dostarcza wiele energii. Podczas ćwiczeń następuje wyraźne wzmocnienie stawów. Pracują przy tym wszystkie mięśnie, zwiększa się wydolność i koordynacja ruchowa.

Więcej o: