Jak odnowić stare krzesło?

redakcja
23.06.2021 14:00
W każdym domu, w kuchni, salonie i na tarasie, wtopione w tło wnętrza stoją krzesła, siedziska i fotele. Choć na co dzień nie doceniamy ich wartości, trudno wyobrazić sobie życie bez nich. A gdyby tak, tym "poczciwym", wysłużonym meblom zafundować lifting i nadać nowy stylowy look? Może nie jedno nijakie krzesło, stałoby się gwiazdą i największą ozdobą salonu.

Jeśli masz w domu krzesła, które z upływem lat wyblakły i poszarzały, straciły dawną świetność nie elegancki styl odważ się i podejmij renowacji. Jak samodzielnie odnowić krzesło? Jakich materiałów użyć? Czy w warunkach domowych jest to w ogóle możliwe do zrobienia? Tak! Nasz poradnik podpowie jak krok po kroku odnowić stare krzesło.

Odnawianie starych krzeseł - niezbędne materiały i narzędzia.

Co będzie potrzebne do renowacji krzesła? Oto lista materiałów i narzędzi, z których pomocą wykonasz to zadanie:

  • drewniane krzesło/krzesła;
  • papier ścierny;
  • szlifierka;
  • farba do drewna lub bejca dobrej jakości;
  • wiertarko-wkrętarka;
  • kuweta malarska;
  • pędzel lub mały wałek;

Odnawianie krzeseł – od czego zacząć? 

Renowacja krzesła nie jest ani trudna ani bardzo czasochłonna. Zanim jednak zabierzesz się na dobre do pracy, przygotuj miejsce w którym masz zamiar pracować. Jeśli chcesz odnowić stare krzesło w domu zabezpiecz podłogę, oraz meble znajdujące się w najbliższej okolicy. Szkoda byłoby zniszczyć je lub uszkodzić podczas pracy. Na podłodze rozłóż folię, jakiej używa się podczas malowania mieszkania. Jest to doskonały materiał izolujący i ochronny. Wybierz miejsce i ustaw mebel. A teraz - do dzieła! Pracę czas zacząć!

Odnawianie krzesłaOdnawianie krzesła Fot. shutterstock

Krok 1: Oczyszczenie

Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest przygotowanie powierzchni krzesła do malowania. Obejrzyj mebel z każdej strony. Oceń zniszczenia i ewentualne ubytki, jeśli to możliwe uzupełnij je używając szpachli do drewna - dostaniesz ją w każdym sklepie budowlanym. Jeśli chcesz odnowić krzesło do salonu w profesjonalny sposób, nie pomijaj tego etapu! Nawet najlepiej pomalowany mebel - na którym widać pęknięcia i ubytki nie będzie wyglądał dobrze. Warto więc zadbać o powierzchnię przed jej pomalowaniem.

Kolejno sprawdź jakość łączeń poszczególnych elementów i wykonaj niezbędne naprawy. Dzięki temu korzystanie z krzesła będzie bezpieczne i wygodne. Przeprowadź inspekcję powłoki malarskiej lub lakierniczej pokrywającej drewno. Jeśli chcesz by nowy kolor dobre się trzymał usuń stara warstwę lakieru. Jeśli widzisz, że lakier łuszczy się koniecznie go usuń w innym razie świeża powłoka złuszczy się wraz ze starą.

Krok 2: Szlifowanie

Zanim rozpoczniesz szlifowanie i usuwanie starej powłoki z drewna, usuń wszystkie gwoździe i pineski. Jeżeli krzesło do jadalni ma tapicerowane siedzisko, zabezpiecz je - oklejając bardzo starannie. Dokładnie oszlifuj całą drewniana powierzchnię siedziska. Możesz do tego użyć papieru ściernego lub szlifierki. Dopilnuj, by usunąć całą starą powłokę – inaczej może ona zniszczyć Twoją pracę. 

Ważne! Matowa powłoka lepiej wiąże farbę, dlatego warto precyzyjnie pozbyć się starej warstwy lakieru.

Krok 3: Odpylenie

Gdy mebel jest już dokładnie oczyszczony i zmatowiony pora na odpylenie. Oczyść drewno usuwając z niego pozostałości szlifowania. Niezastąpiona w tym celu jest benzyna ekstrakcyjna. nanieś niewielka ilość środka na szmatkę i dokładnie przetrzyj całą powierzchnię siedziska.

Gdy upewnisz się, że powierzchnia jest czysta i sucha, możesz zacząć malować mebel.

Krok 4 Malowanie

Oczyszczone drewno możesz zaolejować, pokryć bejcą, lub użyć kolorowej farby. Jeśli zdecydujesz się na pomalowanie kolorową farbka warto w pierwszej kolejności położyć grunt a dopiero później konkretny kolor.

Jak pomalować krzesło drewniane farbą? 

Nakładanie farby do drewnianych mebli zacznij od górnej ramy i oparcia. Stopniowo rozprowadzaj ją w dół mebla. Pamiętaj, by dokładnie pomalować wszystkie szczegóły oparcia i siedziska. Do pokrycia trudnodostępnych miejsc użyj małego pędzla, który jest precyzyjniejszy niż wałek. Nie spiesz się, sprawdzaj dokładnie czy każdy zakamarek został ładnie pokryty farbą. Tylko wtedy renowację można uznać za udaną gdy ostateczny efekt, będzie naprawdę zachwycający. Właśnie dlatego warto każdą czynność wykonywać precyzyjnie.

Gdy pierwsza warstwa wyschnie, nałóż drugą, a w razie konieczności również trzecią. Przed użyciem emalii dokładnie ją wymieszaj. Pamiętaj, że farba po nałożeniu potrzebuje kilku dni, by utwardzić się całkowicie. W tym czasie w miarą możliwości lepiej nie używać malowanych mebli.

Odnawianie krzesłaOdnawianie krzesła Fot. shutterstock

Krok 5. Wykończenie

Pomalowany i wyschnięty mebel możesz dodatkowo ozdobić wykorzystując kolorowe, miękkie poduszki, pasujące do całości stylizacji danego pomieszczenia.

Więcej o: