Komarzyca - roślina, która skutecznie odstrasza komary! Uprawa, zimowanie, odmiany

Komarzyca to kwiat doniczkowy, który warto mieć na swoim balkonie lub tarasie. Nie tylko może go ozdobić, ale posłużyć nam jako naturalny odstraszacz komarów! Zobacz jak wygląda ta bylina i jak ją pielęgnować.

Komarzyca - piękna i pożyteczna roślina doniczkowa na balkon

Komarzyca, a właściwie Plektrantus Koleusowaty (łac. Plectranthus coleoides), to dość popularna roślina doniczkowa, najczęściej spotykana na balkonach. Nadaje się jednak również do trzymania w pomieszczeniu, a także w ogrodzie. Należy do grupy bylin, czyli kwiatów wieloletnich i pochodzi z tropikalnych terenów, prawdopodobnie z Indii. Z tego powodu, że jej naturalnym środowiskiem są ciepłe rejony, u nas jest to raczej roślina jednoroczna i musi zimować w pomieszczeniu.

Jak wygląda kwiat komarzyca? Ma niewielkie, ale liczne liście oraz długie łodygi (mogą urosnąć nawet kilka metrów). Kwitnie na biało lub jasnofioletowo. Nadaje się idealnie do wiszących doniczek oraz kwietników. W Europie ma liczne odmiany, które oczywiście różnią się nieco od siebie wyglądem. Najbardziej popularna komarzyca "Marginatus" wyróżnia się zielonymi listkami z białą obwódką. 

Komarzyca - roślina na komary

Plektrantus nie jest uznawany za bardzo ozdobny i w jakiś sposób wyjątkowy, ale jest niezwykle pożyteczny, szczególnie latem, i z tym związana jest jego potoczna nazwa. Komarzyca (określana niekiedy też jako "komarnica") wydziela mocny zapach, który jest bardzo nielubiany przez komary. Z powodu tej właściwości bywa też nazywana "kadzidełkiem", a niektórzy porównują ten zapach do kamfory. Dla człowieka jest on słabo wyczuwalny, ale można go poczuć po potarciu listków palcami. Jak łatwo się domyśleć, w tym tkwi tajemnica popularności tej rośliny. Postawienie komarzycy na balkonie, tarasie lub w domu to naturalny i skuteczny sposób na odstraszenie komarów. Najlepiej zaopatrzyć się nawet w kilka tych kwiatów w doniczkach, a wtedy możemy mieć pewność, że te nieprzyjemne owady będą się trzymać z daleka od naszego domu. 

Zobacz też: Rośliny odstraszające kleszcze. Jakie gatunki warto mieć w ogrodzie lub na działce?

Plektrantus Koleusowaty - pielęgnacja i wymagania

Plektrantus, w naszym klimacie, zdobi zazwyczaj balkony i tarasy, ale można go hodować również w mieszkaniu i w ogrodzie. Jest dość łatwy w uprawie, choć oczywiście ma też swoje wymagania. Kwiat komarzyca potrzebuje dużo światła, choć może być to światło rozproszone. Jeśli nie mamy warunków do tego, aby na stałe była w miejscu nasłonecznionym, to dobrze byłoby chociaż na kilka godzin dziennie zapewnić jej dostęp do naturalnego światła. W mieszkaniu, jako roślina doniczkowa, powinna stać na parapecie, najlepiej południowym lub zachodnim. 

Jak podlewać komarzycę? To roślina, która potrzebuje stałego i regularnego podlewania, najlepiej do 2 dni, nie można dopuścić do przeschnięcia gleby. Ziemia powinna być stale wilgotna. Z drugiej strony, trzeba uważać, aby jej nie przelać, bo to może doprowadzić do więdnięcia pędów. Z powodu tych wymagań doniczka musi mieć otwory, a na jej dnie powinno stosować się drenaż. Ważna jest także odpowiednia temperatura - przynajmniej 18°C.

komarzycakomarzyca fot. @twojediy

W pielęgnacji tej rośliny ważne jest również nawożenie, najlepiej co miesiąc, ale tylko od maja do sierpnia, z przerwą na czas zimy. Używamy do tego nawozu do roślin o liściach ozdobnych. Inną możliwością jest zastosowanie nawozu o przedłużonym działaniu.

Kolejnym obowiązkiem pielęgnacyjnym jest przycinanie pędów, co sprawia, że roślina będzie zdrowsza, a starsze pędy nie będą zasłaniać młodych. 

Komarnicę można też rozmnażać, poprzez sadzonki pędowe. Wystarczy odciąć fragment pędu, który szybko się ukorzeni, bez potrzeby stosowania ukorzeniacza. Takie sadzonki można przenieść do doniczki lub do ogrodu na wiosnę, wtedy gdy nie ma już ryzyka przymrozków.

Jak przezimować komarzycę?

Jeśli chcemy, aby komarzyca przetrwała zimę i służyła nam również w następnym roku to można spróbować ją przezimować. Zimą ta roślina potrzebuje innych warunków niż latem. Już jesienią, najlepiej w październiku, trzeba ją przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Optymalna temperatura to ok. 14°C, maksymalnie 16°C. Plektrantus jest zupełnie nieodporny na mrozy, dlatego nie można dopuścić do tego, aby roślina przemarzła np. w wyniku stania przy otwartym oknie lub z powodu przeciągu. Można go postawić w piwnicy z oknem, na klatce schodowej albo w innym miejscu gdzie jest chłodno, ale nadal musi to być miejsce stosunkowo widne. W okresie zimowym, roślina komarzyca, potrzebuje mniej wody, dlatego można ją rzadziej podlewać, ale nadal dbać, aby ziemia nie przeschła. Ponadto jest to też okres, kiedy odstawiamy nawożenie. Zapewnienie tych warunków jest dość trudne, dlatego nie zawsze się to udaje i wiosną najczęściej trzeba kupić nowy kwiat.

komarzycakomarzyca fot. @leschatsgardenshots

Komarzyca odmiany

W Europie hodowanych jest wiele odmian, choć zdecydowanie największą popularnością cieszy się komarzyca "Marginatus", którą łatwo rozpoznać po białych obwódkach. Inne odmiany komarzycy to m.in:

  • Elf - wyróżnia się listkami w dwóch odcieniach zieleni
  • Green to Green - liście mają jasnożółtą obwódkę
  • Blue Spire - ma niebieskie kwiaty
  • Cilatus - ma widoczne, białe plamki na liściach

Komarzyca z czym łączyć?

Z komarzycą można stworzyć piękne kompozycje kwiatów na balkon, w jednej doniczce. Trzeba dobierać do niej rośliny o podobnych wymaganiach i uważać, aby długie i rozłożyste pędy nie zasłoniły innych kwiatów. Strzałem w dziesiątkę będą tutaj: pelargonie, werbeny, bodziszki, koleusy, fuksje oraz niecierpki. Te kwiaty balkonowe będą idealne do doniczki z komarzycą. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA