Do jakiej kuchni pasują czarne dodatki? Zobacz porady eksperta i 18 hitów z wyprzedaży

Ponadczasowa czerń nadal stylowo zdobi wiele wnętrz. Coraz częściej decydujemy się nie tylko na sprzęt AGD i meble w tym kolorze, ale również na czarne dodatki do kuchni. Ciemne naczynia, wazoniki, pojemniki - dzięki nim szybko, łatwo i niedrogo można odmienić strefę przygotowywania posiłków. Oto top 18 produktów z wyprzedaży i wiele porad eksperta.

Małe mieszkanie z kuchnią.Małe mieszkanie z kuchnią. Fot. Shutterstock

Do jakiej kuchni pasują czarne dodatki oraz jak stworzyć niebanalne i komfortowe wnętrza kuchenne z czernią w roli głównej? Zobaczcie! Mamy wiele porad eksperckich. 

Czarne dodatki do kuchni to trend z charakterem

Wnętrza ozdobione czernią są nie tylko bardziej industrialne, potrafią być również bardzo szykowne. Najważniejsze, by odpowiednio dobrać nie tylko czarne dodatki do kuchni. Wielu Polaków decyduje się również na meble kuchenne w tym kolorze. Z odrobiną złota potrafią prezentować się luksusowo. 

Polacy coraz odważniej odchodzą od bezpiecznych i znanych nam kuchni urządzonych w bieli. Powoli zaczęliśmy wprowadzać ciemniejsze i charakterne kolory, takie jak granat czy butelkowa zieleń, by finalnie sięgać po czarne wykończenie. Najnowsze projekty kuchni pokazują, że czerń idealnie sprawdza się jako akcent w postaci sprzętów AGD i dodatków, ale także jako kuchenny total look

 - wyjaśnia Kamila Prałat, ekspertka firmy SOLGAZ, polskiego producenta wyposażenia AGD. 

O czym warto pamiętać, wybierając czarne dodatki do kuchni? 

Dziś liczy się nie tylko funkcjonalność strefy przygotowywania posiłków. Kuchnia to nadal miejsce, które w głównej mierze powinno być ergonomiczne, a także wygodne w użytkowaniu. Każdy element wyposażenia powinien znajdować się w zasięgu ręki domowników, ułatwiając im codzienne przygotowywanie posiłków. Jednak poza funkcjonalnością warto pamiętać, że współczesna kuchnia to pomieszczenie również estetyczne i bardzo stylowe, jak każde inne w domu. Czarne dodatki do kuchni, meble i inne elementy jej wyposażenia potrafią stworzyć piękną przestrzeń, w której miło jest przygotowywać różnorodne posiłki. O czym warto pamiętać, projektując kuchnię z czarnymi elementami?

Czerń nie może przytłoczyć. Dlatego decydując się na czarne dodatki do kuchni, wyposażenie lub wykończenie kuchni, należy pamiętać, by nie przesadzić z tym kolorem - pomieszczenie nie powinno stać się zbyt mroczne. Nie wszystkie czarne dodatki będą do siebie pasowały. Dlatego warto zwracać uwagę na styl ich wykonania, a także na fakturę. Należy też pamiętać, by czerń bardzo ostrożnie łączyć z innymi barwami. Warto też dobrze przemyśleć oświetlenie - naturalne i sztuczne. Ma bardzo duży wpływ na ostateczny wygląd kuchni. 

Różne oblicza stylowej kuchni: czarne dodatki to nie wszystko

Kuchnia w wersji glamour świetnie prezentuje się, gdy meble czarne fronty wykończone na wysoki połysk, a także dodatki w kolorze żółtego i różowego złota czy miedzianym. Natomiast ta w stylu boho i vintage najlepiej wygląda, kiedy jest w niej wiele elementów w naturalnych kolorach, a czarne dodatki do kuchni są tylko czymś ekstra. Przykład modnej kuchni skandynawskiej? Meble kuchenne z drewna, blat z marmuru, czarne talerze i naczynia stworzą stylową całość.  

Matowa czerń na frontach szafek, a także na naczyniach żeliwnych czy ceramicznych do gotowania też fajnie prezentuje się w kuchni skandynawskiej. Ozdobiona ciemnozielonymi roślinami, drewnianymi pojemnikami i krzesłami stworzy świetny efekt aranżacyjny.

Coraz częściej i chętniej korzystamy z usług doświadczonych projektantów. Architekci nie tylko znają się na strukturze organizacyjnej kuchni, ale przede wszystkim poznają charakter i potrzeby rodziny, dzięki czemu są w stanie stworzyć przestrzeń, która sprawi, że codzienne gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością. Domownicy, którzy często gotują, potrzebują kuchni wygodnej, pakownej i zapewniającej łatwe utrzymanie porządku. W ich przypadku sprawdzą się ciekawe rozwiązania organizacyjne, czyli szafki, szuflady, pojemniki, które pomieszczą wszelkie sprzęty i sprawią, że codzienne gotowanie będzie zarówno efektywne, jak i relaksujące

– dodaje Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.

Czarne wyposażenie AGD

Ciemne kuchnie nie muszą w całości opierać się na czarnym kolorze. Jeśli boimy się efektu przytłaczającego pomieszczenia, możemy wprowadzić ten kolor w postaci sprzętów AGD. Z pewnością sprawią one, że kuchnia nabierze ekskluzywnego charakteru

– dodaje Kamila Prałat z firmy SOLGAZ. 

Coraz więcej osób remontujących mieszkanie lub dom decyduje się na zakup czarnego wyposażenia AGD. Dziś można je nabyć w wielu wersjach stylistycznych - nowoczesnej, retro czy też bardziej szykownej. Do wyboru są m.in. piekarniki, płyty gazowe bez płomieni czy indukcyjne, okapy, a także lodówki. 

Kuchnia 2021 roku z czarnym piekarnikiem i płytą gazową.Kuchnia 2021 roku z czarnym piekarnikiem i płytą gazową. Fot. SOLGAZ

Czerń w każdej wersji prezentuje się świetnie. Ta ponadczasowa barwa nigdy nie wyjdzie z mody. Dlatego nieważne jest, czy postawisz na czarne dodatki do kuchni, meble czy sprzęt AGD - ważne, by wszystko co wybierzesz, tworzyło razem aranżacyjną całość! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.