Lawenda w doniczce - pielęgnacja, wymagania, zastosowania

Lawendę znają wszyscy i wiele osób uwielbia jej kolor i zapach. Nie trzeba mieć ogrodu, aby cieszyć nią oczy na co dzień. Lawenda w doniczce często pojawia się na balkonach i tarasach, a nawet w mieszkaniu. Poznaj tajniki pielęgnacji tej pięknej rośliny.

Lawenda w doniczce - na balkonie i w mieszkaniu

Ta fioletowa roślina najczęściej rośnie w ogrodach, ale wiele osób chętnie hoduje ją również na balkonie, a także w domu. Kojarzy się bardzo pozytywnie, przywodząc na myśl pola francuskiej Prowansji, a według starych wierzeń wprowadza dobrą atmosferę i energię. Lawenda doniczkowa może nie tylko wspaniale ozdabiać dom lub balkon, ale również ma liczne zastosowania. Jedno z nich zawdzięcza swojemu mocnemu zapachowi, którego nie lubią komary i muchy, co sprawia, że skutecznie je odstrasza. To tylko jeden z powodów, dla których warto ją mieć. Jeśli chcesz, żeby dobrze rosła i upiększała twoje otoczenie, ważne jest poznanie kilka zasad, które dotycząc jej pielęgnacji i wymagań.

Lawenda w donicy - jakie warunki trzeba jej zapewnić?

Tak jak każdy kwiat, lawenda ma określone wymagania, które trzeba spełnić, aby dobrze rosła. Przede wszystkim, potrzebuje dużo słońca, dlatego jasne miejsce na balkonie lub tarasie będzie dla niej idealne. Jeśli chcesz ją umiejscowić na w mieszkaniu, to postaw ją na parapecie, najlepiej południowym. Lawenda pochodzi ze słonecznych i bardzo ciepłych rejonów, dlatego ani mocne słońce, ani upały nie są dla niej straszne. Jak przezimować tę roślinę? Jesienią i zimą trzeba ją przenieść w inne miejsce, w którym temperatura nie powinna przekraczać 18ºC. Nadal musi to być jednak bardzo jasne miejsce, z dużą ilością światła. Lawendzie w doniczce trzeba też zapewnić lekki przewiew, aby nie było zbyt duszno. Na balkon wystawiamy ją z powrotem dopiero w drugiej połowie maja lub wtedy gdy zniknie ryzyko przymrozków.

lawenda w doniczce
lawenda w doniczce fot. @cococollection; @a.d.home.wnętrza

Bardzo istotne jest zapewnienie tej roślinie odpowiedniego podłoża i dobrej doniczki. Lawenda ma rozległe korzenie, trzeba jej zapewnić dużo miejsca i przestrzeni, więc musi rosnąć w dość sporej i głębokiej doniczce lub donicy, szczególnie jeśli jest już mocno rozrośnięta.  Oczywiście, podstawą do utrzymania lawendy, jest posadzenie jej w doniczce z otworami w dolnej części, dzięki którym nadmiar wody zostanie usunięty. Jaka ziemia do lawendy w doniczce? Na dnie musi być warstwa drenująca (keramzyt lub kamyczki), która ochroni korzenie przed nadmierną wilgocią. Nad tym powinien znaleźć się substrat, niezbyt kwaśny i piaszczysty. Co jaki czas przesadzać lawendę? Najlepiej co 2 - 3 lata. Wtedy roślina potrzebuje zazwyczaj większego pojemnika.

Jak pielęgnować lawendę? Podlewanie

W celu dobrego utrzymania lawendy, trzeba ją podlewać raczej umiarkowanie i regularnie, mniej więcej 2 razy w tygodniu, choć w zależności od warunków. Potrzebuje trochę więcej wody niż te posadzone w ogrodzie, ale nadal nie może to być zbyt dużo. Jak rozpoznać, że nadszedł czas na podlewanie? Gdy ziemia w doniczce lekko podeschnie. Trzeba uważać jednak, żeby ziemia zupełnie nie przeschła. 

Przycinanie lawendy w doniczce

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również regularne przycinanie. To wzmacnia roślinę i sprawia, że lepiej rośnie. Taki zabieg można robić nawet raz do roku, ale najlepiej dwa razy. Lawendę w doniczce przycinamy po kwitnieniu, a więc na przełomie lata i jesieni, a także wiosną (przełom marca i kwietnia).

Nawożenie lawendy w domu i na balkonie

Lawenda w doniczce nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Nawozi się ją w okresie od kwietnia do sierpnia i można to robić raz na miesiąc. Najlepiej stosować specjalne nawozy w płynie, przeznaczone właśnie do lawendy. Trzeba uważać, aby nie przesadzić z nawożeniem, bo może to zaszkodzić roślinie.  

Zobacz też: Wytrzymałe rośliny na balkon - jakie wybrać?

lawenda w doniczce
lawenda w doniczce fot. @dogonicwlasnemarzenia

Lawenda w doniczce usycha lub nie kwitnie? Przyczyny problemów

Lawenda nie jest zbyt podatna na choroby i jest dość prosta w uprawie, ale oczywiście mogą pojawić się pewne problemy. Jednym z nich jest pojawienie się pleśni na liściach, które zaczynają przybierać brązowy kolor i usychać. Powodem może być zbyt duża wilgotność w dolnej części doniczki i przemoczenie korzeni, a to wynika zazwyczaj z braku drenażu lub doniczki umożliwiającej odpływ. Szara pleśń może też być spowodowana za dużą wilgotnością powietrza lub zbyt dużym nagromadzeniem kwiatów obok siebie, co sprawia, że rośliny się "duszą". Ratunkiem dla lawendy w doniczce może być przesadzenie jej do nowej ziemi, przycięcie uschniętych pędów z nalotem, a także oprysk przeciwgrzybiczy. 

Lawenda doniczkowa może też usychać, bo nie jest w stanie pobierać wody z podłoża. Przyczyną może być niewłaściwe nawożenie. Ratunkiem jest wymiana podłoża. 

Czasami lawenda nie kwitnie. Często jest to spowodowane zaniedbaniem obowiązku regularnego przycinania pędów. Jeśli to robimy, a problem jest obecny, to przyczyną może być też złe miejsce na balkonie lub w mieszkaniu, czyli zbyt mało światła. 

Najbardziej popularne odmiany lawendy w doniczce

- Lawenda wąskolistna - najbardziej popularna w Polsce, odporna na mróz. To właśnie ją zazwyczaj widzimy jako motyw dekoracyjny na porcelanie lub innych przedmiotach. Jej kwiaty mogą być niebieskie, fioletowe, ale również różowe i purpurowe. Jest jadalna. Należy do gatunku nisko rosnącego, więc idealnie pasuje na balkon. Ma wiele odmian, m.in. Peter Pan, Dwarf Blue.  

- Lawenda francuska - bardzo dobrze nadaje się do hodowania w doniczce. Łatwo ją rozpoznać po dużych kwiatach, z których wyrastają jeszcze, na górze, płatki.

- Lawenda hiszpańska - ma małe listki i niewielkie kwiaty w odcieniu fioletu i granatu. Uwaga: jest niejadalna!

Lawenda w doniczce jako ozdoba domu lub balkonu

Lawenda to piękna roślina, więc może stanowić idealną dekorację balkonu lub pomieszczenia w domu. Bardzo często łączy się ją ze stylem rustykalnym, czyli wiejskim, w którym dominuje drewno, zazwyczaj białe i wyglądające dość surowo. Jeśli decydujemy się na trzymanie jej w domu, to wspaniale będzie wyglądać w jasnej kuchni, salonie albo w sypialni. Lawendę bardzo często sadzi się do ozdobnych doniczek, które jeszcze bardziej podkreślają jej urok i nadają klimat prowansalski lub rustykalny. Mogą to być zwykłe doniczki, ale np. w delikatnych kolorach, w skrzynkach z białego drewna, ale również w ciekawych kwietnikach, np. w kształcie konewki, roweru lub wiaderka. W większych skrzynkach można ją łączyć z innymi kwiatami, m.in. z ziołami (np. rozmaryn, szałwia). 

Zobacz też: Komarzyca - roślina, która skutecznie odstrasza komary! Uprawa, zimowanie, odmiany

lawenda
lawenda fot. unsplash.com/ Sixteen miles out

Lawenda w doniczce to nie tylko piękna ozdoba! Zastosowania

Lawenda doniczkowa oprócz tego, że wygląda pięknie i ozdabia balkony i pokoje, to ma również wiele zastosowań. O jednym już wspomniałam wcześniej - dzięki swojemu mocnemu zapachowi odstrasza komary i muchy. Nie lubią go również mole, dlatego wysuszone kwiaty można włożyć do woreczków i powiesić w szafie. Na ludzi aromat lawendowy działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Z tego powodu lawendę radzi się stawiać w sypialni albo porozwieszać w niej wysuszone bukieciki kwiatów. Suszone kwiaty lawendy często stosowane są również kosmetyce, m.in. do robienia naturalnych mydełek. To bardzo proste i możesz to zrobić samodzielnie w domu! Lawenda (wąskolistna, zwana też lekarską) przydaje się również w kuchni i jest stosowana jako przyprawa. Niewielką ilość suszonych kwiatów można dodawać do pieczonych mięs, warzyw i ryb. Niektórzy susz dodają również do ciast i deserów. To tylko niektóre, przykładowe zastosowania lawendy w doniczce!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.