Sauna fińska - jak korzystać?

W dzisiejszych czasach stres i zmęczenie dają się w znaki każdemu coraz mocniej. Poszukuje się zatem skutecznego sposobu na odpoczynek i regenerację. Dobry relaks zapewnić może korzystanie z sauny fińskiej. Zobacz, jak należy się do takiego korzystania przygotować i jak powinny wyglądać sesje w saunie.

Sauna.Sauna. Fot. Shutterstock

Sauna fińska - sposób działania

Sauna fińska (również sauna ogrodowa fińska) to jeden z rodzajów saun. Inaczej zwana jest też sauną suchą lub sauną tradycyjną. Panuje w niej bardzo wysoka temperatura (od 66 do aż 110 stopni Celsjusza). Wilgotność natomiast jest niezwykle niska i wynosi od 5 do 18%. Sauna taka jest ekstremalna i polecana raczej dla doświadczonych saunowiczów. Osoby, które dopiero zaczynają, powinny raczej skorzystać z sauny parowej lub łaźni rzymskiej.

Zalety sauny fińskiej

Korzystanie z tradycyjnej sauny fińskiej zostało już docenione wieki temu. Regularne sesje mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. W trakcie korzystania z sauny ciało ludzkie mocno się poci, dzięki czemu pozbywa się toksyn. Poprawa przemiany materii, wspomaganie układu krążenia (poprzez przyśpieszenie pracy serca), górnych dróg oddechowych, łagodzenie chorób skóry - to tylko niektóre z pozytywnych wpływów sauny dla Twojego zdrowia. Korzystający z kąpieli w saunie fińskiej na pewno docenią też swój doskonały stan zdrowia po zabiegu. Organizm hartuje się dzięki systematycznym sesjom - z sauny suchej powinny korzystać osoby, które narzekają na coroczne przeziębienia. Dobroczynne działanie wysokiej temperatury to również możliwość odpoczynku i relaksu. Stres i zmęczenie są mniej dotkliwe dla tych, którzy decydują się korzystać z sauny fińskiej.

Jak korzystać z sauny fińskiej?

Korzystanie z sauny to szereg odpowiedzialnych działań i kilka zasad, których warto się trzymać. Przede wszystkim z sauny nie powinieneś korzystać, gdy jesteś pod wpływem alkoholu. Temperatura przekraczająca 70 - 80 stopni w połączeniu z alkoholem mogłaby spowodować omdlenia lub zagrozić zdrowiu ogólnemu. Do sauny nie wchodź też wtedy, gdy jesteś przeziębiony, chory lub ogólnie źle się czujesz. Ekstremalne warunki sauny na pewno Ci wtedy nie pomogą. Staraj się unikać sauny do dwóch godzin po posiłku, pamiętaj też jednak, by nie korzystać z łaźni wtedy, gdy jesteś głodny.

Przed wejściem do sauny koniecznie weź prysznic i dokładnie się umyj. Czy należy się ubrać? Z sauny powinno się korzystać bez ubrań lub, jeśli bycie nago jest dla Ciebie zbyt wstydliwe, okrytym jedynie ręcznikiem. W ubraniu, a nawet w stroju kąpielowym możesz doznać nieprzyjemnych oparzeń. Sauna to miejsce, gdzie ubrań powinno być jak najmniej, przed wejściem do pomieszczenia ściągnij klapki. Sauna fińska to bardzo przyjemne miejsce, jednak ekstremalne warunki mogą spowodować, że źle się poczujesz. Jeśli w którymkolwiek momencie poczujesz się słabiej, natychmiast przerwij sesję.

Wchodząc do sauny koniecznie przywitaj się z osobami, które już znajdują się w kabinie. Zajmij swoje miejsce. Możesz wybrać pomiędzy miejscem siedzącym a leżącym. Saunowanie to bardzo relaksująca czynność i wiele osób woli spędzać te chwile w ciszy - dlatego unikaj głośnych rozmów w saunie parowej i postarać się zachować kulturę oraz przestrzegać każdej zasady dobrego wychowania.

Tuż przed wyjściem, na dwie, trzy minuty przed opuszczeniem kabiny, podnieś się do pozycji siedzącej. Dzięki temu nie zemdlejesz i nie poczujesz się słabo. Po opuszczeniu sauny należy koniecznie wziąć prysznic (schłodzić pod prysznicem całe swoje ciało) i uzupełnić utracone płyny.

Sauna fińska - przeciwwskazania

Zalet korzystania z sauny jest wiele, jednak istnieją również pewne przeciwwskazania. Korzystać z sauny fińskiej nie powinny chorzy przewlekle, z zaawansowanymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Choroby oczu (zwłaszcza jaskra), epilepsja oraz wszelkie choroby psychiczne (szczególnie klaustrofobia) również wykluczają możliwość korzystania z kąpieli w saunie suchej. W saunie fińskiej nie powinny również przebywać dzieci ani kobiety, które są w ciąży.

Pamiętaj również, aby z sauny korzystać maksymalnie trzy razy w tygodniu, nie dłużej niż przez 30 minut. Dla dobra organizmu lepiej rozdzielić ten czas na krótsze sesje (2 × 15 minut lub 3 × 10 min). Podczas każdego seansu pamiętaj, aby kontrolować swój stan ciała i reakcje organizmu.

Jeśli nie jesteś pewny, czy zabiegi są możliwe dla ciebie, koniecznie skonsultuj sprawę ze swoim lekarzem. On zdecyduje, czy kąpiel w saunie nie będzie dla Ciebie niebezpieczna. Jeśli w trakcie korzystania z sauny poczujesz jakiekolwiek dolegliwości, natychmiast przerwij seans.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.