Jak urządzić domek na działce?

Redakcja
26.06.2021 12:00
Jak urządzić domek ogrodowy? Poznaj nasze propozycje. Są stylowe i praktyczne.

Domek drewniany letniskowyDomek drewniany letniskowy Fot. Merkury Market

Domki ogrodowe, są jednym z najchętniej wybieranych elementów architektury ogrodowej. Nic nie ożywia wystroju ogrodu tak bardzo, jak uroczy drewniany domek, otoczony wypielęgnowanymi, drzewami i krzewami, porośnięty winoroślą lub bluszczem, skąpany w promieniach słonecznych letniego popołudnia. Magiczny klimat, który do wnętrza ogrodu wnoszą domki ogrodowe jest nie do zastąpienia.

W wielu artykułach pisaliśmy już o tym jaki domek wygrać do ogrodu, czym się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę. Pisaliśmy również o rodzajach domków ogrodowych ich klasyfikacji i możliwościach jakie dają. Dziś pora na uzupełnienie tych porad o temat "urządzenia i aranżacji domku".

Kupując domek, nie zawsze mamy świadomość, że jego wnętrze wymaga aranżacji i dobrego rozplanowania powierzchni. Warto to zrobić aby z biegiem czasu domek ogrodowy nie zamienił się w składowisko najróżniejszych akcesoriów, rozstawionych bez ładu. Idealnie zorganizowana architektura ogrodowa wymaga od nas ładu i harmonii rówieśny we wnętrzu.

Określ przeznaczenie domku

To w jaki sposób urządzisz domek ogrodowy wewnątrz zależny w dużej mierze od tego do czego w przyszłości będzie Ci on służył. Inaczej zagospodarujesz domek letniskowy, inaczej domek na narzedzia - tak zwany warsztat, inaczej domek działkowy na akcesoria ogrodnicze, a inaczej domek ustawiony w ogrodzie z myślą o dzieciach. W każdym przypadku warto wykonać projekt i określić styl.

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na to, jak zagospodarować wnętrze domku na działkę, by w pełni wykorzystać potencjał jaki daje.

Jak urządzić domek letniskowy?

Domek letniskowyDomek letniskowy Fot. Shutterstock

Jedna z najpowszechniejszych funkcji jakie pełnią ogrodowe jest funkcja wypoczynkowa. Domki letniskowe cieszą się ogromnym powodzeniem. Dają naprawdę niesamowite możliwości aranżacyjne i użytkowe. Klasyczny drewniany dom, może przy dobrym rozplanowaniu stać się miejscem noclegowym i doskonałą bazą wypadową np. podczas weekendów lub wakacji. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem działki za miastem, takie rozwiązanie może być dla Ciebie strzałem w dziesiatkę.

Jak urządzić domek letniskowy? Przede wszystkim warto zadbać o wygodne meble i podstawowe elementy wyposażenia, dzięki którym będzie można swobodnie spędzić noc na działce. Wydziel 3 najważniejsze strefy. Wypoczynkową - w której stanie wygodne łóżko, jadalnianą - a z aneksem kuchennym i gospodarczą - która będzie miejscem na sprzęty oraz akcesoria przydatne ogrodzie lub do pielęgnacji działki. Domek letniskowy nie może się obejść bez wygodnych mebli ogrodowych, które ozdobią zadaszony taras lub werandę przed domem.

W wielu nowoczesnych modelach domków letniskowych producent dokonał podziału pomieszczeń i zorganizował te najważniejsze tj. salon, łazienka, kuchnia czy sypialnia. Urządzenie takiego domku letniskowego bywa prawdziwa przyjemnością.

Jeśli nie dysponujesz dużym - kilkupokojowym domkiem, a jedynie konstrukcja z jednym pomieszczeniem nie musisz się martwić, w nim również możesz stworzyć namiastkę komfortowego domku letniskowego. Pamietaj, że ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

Jak urządzić domek na narzędzia na działce?

Niektórzy działkowicze organizują w domku letniskowym składzik na narzedzia i najskwarniejsze akcesoria, przydatne do rożnych prac ogrodowych. Wnętrze takiego składziku, powinno być przemyślane i dobrze zorganizowane.

Co warto mieć w domu narzędziowym? Liczne półki i wieszaki - które posłużą jako miejsce uporządkowanego przechowywania narzędzi. Szafki i kufry na akcesoria ogrodnicze tj. konewka, łopata, grabie, sekator, piła. Nie może również zabraknąć wygodnego stolika i kilku małych krzeseł.

Planując wnętrze pomieszczenia zawsze wcześniej warto zrobić projekt, który pozwoli na zweryfikowanie pewnych rozwiązań i zwizualizowanie ostatecznego wyglądu przestrzeni.

Jak urządzić domek dla dzieci?

Drewniany dom z placem zabaw na działce - to raj dla każdego dziecka. Powierzchnia domów dziecięcych nie jest zbyt duża, najczęściej ma tylko jedno pomieszczenie, dlatego warto dobrze ją zaaranżować. Wybór stylu, elementów dekoracyjnych i dodatków będzie zależał od tego czy urządzasz "jaskinie piratów" czy raczej "zamek księżniczki". We wnętrzu powinny się znaleźć: wygodny stolik i małe krzesełka lub wygodne poduchy. Kolorowe dodatki, które będą odzwierciedleniem zainteresowań malucha. Do niewielkiej przestrzeni lepiej nie używać zbyt wielu elementów wystroju. Wystrój wnętrz powinien mieć charakter minimalistyczny. Niewielkie wnętrza rządzą się zasadą "mniej znaczy lepiej". Wybierając meble, pamiętaj, że jest to aranżacja dla dzieci, dlatego powinny być wygodne i bezpieczne. Idealne wyposażenie drewnianych domów wśród zieleni sprawi, że maluch będą je uwielbiały.

Więcej o: