Jak odetkać zlew? 5 sprawdzonych sposobów

Zatkany zlew to nie tylko wyjątkowo uprzykrzający życie, ale też irytujący domowy problem. Oczywiście warto zastanowić się nad przyczynami takiego zjawiska i starać się zminimalizować szanse jego wystąpienia, ale taka trudność może przydarzyć się każdemu. Jak odetkać zlew? Oczywiście warto sięgnąć najpierw po domowe sposoby, by potem ewentualnie zwrócić się ku mechanicznemu udrażnianiu odpływu lub sięgnąć po środki chemiczne. W ostateczności trzeba wezwać hydraulika.

Zlew do kuchni: 5 top modeli, które zachwycają trwałością i stylem.Zlew do kuchni: 5 top modeli, które zachwycają trwałością i stylem. Fot. Shutterstock

Zatkany zlew - skąd się bierze ten problem?

Jak odetkać zlew? Oczywiście istnieje cały asortyment sposobów udrażniania rur, jednak przed ich omówieniem warto rozważyć najważniejsze powody powstawania takiego zjawiska. Dlaczego musimy borykać się z zatkanym zlewem? Najbardziej powszechne problemy, przez które nasze zlewozmywaki bywają zapchane, to:

  • resztki jedzenia i inne mechaniczne cząsteczki, które są w stanie zapchać syfon lub nawet spowodować zator rury - bardzo często problem powodują stosunkowo nieduże kawałki jedzenia, ale też fusy i tłuszcz, które w zbyt dużych ilościach dostają się do odpływu, prowadząc do zapchania syfonu lub samych rur. Po to, żeby tego uniknąć, powinno się regularnie stosować domowe lub chemiczne sposoby odtykania kanalizacji. Warto też zwyczajnie uważać na to, żeby odpadki z kuchni nie lądowały w zlewie. Niekiedy, by zminimalizować ryzyko zatoru, zakłada się na odpływ dodatkowe sitko. Niektóre zlewozmywaki stalowe są przed tym fabrycznie zabezpieczone
  • zły stan samych rur - zator zdecydowanie częściej powstaje tam, gdzie stwierdzono zły stan kanalizacji. Wiekowe rury zdecydowanie łatwiej się zatykają. Cechą przestarzałej instalacji jest często to, że zapycha się pomimo stosowania środków powodujących udrażnianie rur.
  • poważne awarie kanalizacji - w sytuacji, gdy bardzo często dochodzi do zatkania rur i trudno jest je przepchać, powinniśmy wezwać hydraulika. Taki obrót spraw może doprowadzić do groźniejszego problemu w postaci bardzo rozległej awarii do niej zaś lepiej nie dopuścić.

Sposoby na zatkany zlew. 5 przydatnych metod

Stalowy zlew do kuchni w kolorze złotym.Stalowy zlew do kuchni w kolorze złotym. Fot. Shutterstock

Jak odetkać zlew: stosując domowe sposoby, czy też uciekając się do środków dedykowanych udrażnianiu instalacji wodno - kanalizacyjnej? Sugeruje się, by zacząć od lżejszych sposobów odetkania odpływu czy wyczyszczenia syfonu. Co zrobić, żeby woda znów bez problemu spłynęła do kanalizacji? Oto 5 metod udrażniania zlewu:

Po pierwsze: zastosowanie domowych sposobów odetkania zlewu

Zlew możemy udrożnić poprzez zastosowanie tego, co mamy pod ręką. Niektóre z substancji powinniśmy jednak stosować regularnie, by dały właściwy efekt. Niekoniecznie też np. posłużenie się wodą z octem posłuży odetkaniu zatkanego zlewu, gdzie w rurach doszło do odkładania się resztek jedzenia. Substancje, które możemy wykorzystać to właśnie ocet, ale także soda oczyszczona. Pół szklanki sody oczyszczonej wsypane do umywalki i spłukane przy pomocy octu może wiele zdziałać. Należy tylko zatkać odpływ szmatką i powstrzymać od wlewania wody przez 30 do 60 minut. Będzie wówczas zachodziła reakcja chemiczna, która może pomóc udrożnić zlew.

Po drugie: udrażnianie rur zlewu metodą mechaniczną

Jeśli próbowaliśmy wsypać do zlewu sodę, wlać ocet, zawiodły też inne porady, rury zaś dalej pozostają niedrożne, pozostają nam metody mechaniczne. Zlew pomoże odetkać gumowy przepychacz. Jego stosowanie jest bardzo proste i nie wymaga wprawy. Warto, żeby taki przyrząd znajdował się zawsze pod ręką, gdy zapchany zlew psuje nam dzień.

Po trzecie: użycie sprężyny

Sprężyna kanalizacyjna jest bez wątpienia skuteczniejsza, niż przepychacz, jednak jej stosowanie jest bardziej skomplikowane. Jeśli jednak nie możemy spuścić wody ze zlewu np. z powodu resztek, to właśnie odetkanie go sprężyną może być dobrym rozwiązaniem.

Po czwarte: specjalistyczne środki chemiczne

Użycie ciężkiej chemii to ostateczność. Jeśli odpływ jest uporczywie zablokowany, woda zaś za nic nie chce spływać, możemy jej użyć. Niech będzie to jednak prawdziwa ''ciężka artyleria'' - częste wykorzystanie takich środków niszczy rury.

Po piąte: profilaktyka

Jeśli nie chcemy mieć kłopotów z zatkaniem zlewu, to powinniśmy regularnie dbać o stan kanalizacji. To najlepsze zabezpieczenie przed kłopotami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.