Jak zabudować wannę? Instrukcja krok po kroku

Jak zabudować wannę? Z czego wykonana powinna być zabudowa wanny, żeby cechowała się trwałością w tak wymagającym i trudnym środowisku, jakim jest łazienka? Do wyboru mamy kilka opcji: choćby gotowe obudowy wanny, zastosowanie płyt kartonowo - gipsowych lub bloczków. Możemy też zastosować płytki ceramiczne lub drewno. Która opcja będzie najlepsza w naszej łazience?

Naturalna łazienka.Naturalna łazienka. Fot. Shutterstock

Z czego obudowa wanny?

Z czego powinna być wykonana obudowa wanny? Niezależnie od tego, jaki kształt nadano samej wannie, najczęściej czeka nas praca przebiegająca w dwóch etapach. Najpierw musi być wykonana konstrukcja nośna, później dopiero przystępuje się do położenia na niej wykończenia, którym mogą być płytki, panel, ale możemy też np. pokusić się o wykorzystanie drewna. Obudowy wanien muszą być nie tylko estetyczne, ale i solidne.

Jak zrobić obudowę wanny do łazienki? Konstrukcja nośna

Podstawowa obudowa wanny to stelaż lub konstrukcja, która daje później możliwość estetycznego wykończenia. Rozważając wybór poszczególnych sposobów na obudowanie wanien, powinniśmy kierować się specyfiką trudnego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Panująca tu wilgoć sprawia, że zarówno elementy nośne, jak i wykończenie muszą być odporne na działanie wody. Trzeba też zwracać uwagę na to, żeby montaż był dokładny i pozwolił zabezpieczyć newralgiczne miejsca (najlepiej zrobić to silikonem sanitarnym). Jednocześnie warto wybrać taką opcję, która pozwoli nam łatwo zachować zabudowę w czystości. Najczęściej wykorzystane są więc:

  • gotowe obudowy producenta - zwykle są przygotowane kształtem i rozmiarem do konkretnych modeli wanien. Zabudowa wanny z akrylu sanitarnego ma to do siebie, że łatwo utrzymać ją w czystości i zamontować łącząc na zatrzaski panel do panela. Sami możemy w ten sposób wykonać obudowę wanny i w razie potrzeby ją zdemontować
  • obudowa wanny z płyt styropianowych - gotowe panele ze styropianu można potraktować jako uniwersalną obudowę wanny, która dobrze tłumi np. odgłos spadającej wody. Styropian, pomimo swojej lekkości i kruchości, jest całkowicie odporny na oddziaływanie wody. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku wanien narożnych.
  • płyty gipsowo - kartonowe - do zabudowy wanny wykorzystywana jest płyta odporna na wilgoć. Przykręca się ją do stelaża, do którego przygotowania wykorzystywane są profile aluminiowe tworzące szkielet nośny. Ścianki konstrukcji z płyt gipsowo - kartonowych można wykończyć płytkami ceramicznymi.
  • bloczki z betonu komórkowego - obudowa wanny wykonana z betonowych płyt grubości 4 do 6 cm może łatwo przybrać dowolny kształt. Jednocześnie zastosowane materiały czynią ją bardzo wytrzymałą. Bardzo ważne jest zabezpieczenie takiej obudowy przed wpływem wilgoci - wykonuje się je także od wnętrza, gdzie zastosowanie ma folia w płynie.

Zwłaszcza w przypadku otoczenia wanny elementami ściany z betonu komórkowego pamiętajmy o tym, by pozostawić dostęp do instalacji w postaci otworu rewizyjnego - w razie awarii jest to nieodzowne.

Łazienka z wanną. Łazienka z wanną.  Fot. Merkury Market

Obudowa wanny z płyt gipsowo - kartonowych. Czy trudno ją wykonać?

Czy trudno obudować wannę płytami kartonowo - gipsowymi? Oczywiście do wykonania prac musimy posiadać podstawowe narzędzia (nożyce do blachy i szczypce do łączenia profili, wkrętarka). Trzeba też zająć się zakupem materiałów w postaci płyt i profili aluminiowych. Bardzo ważne jest dokładne rozrysowanie konstrukcji na podłodze - stelaż trzeba ustawić wzdłuż linii cofniętej o ok. 2,5 cm w głąb wanny. Podstawowa trudność w tworzeniu takiej konstrukcji w domu to umiejętne skonstruowanie stelaża, ustabilizowanie go i przymocowanie do podłogi i ścian (np. w przypadku wanien narożnych). Późniejsze docięcie płyt i ich przykręcenie jest już łatwe. Również tutaj musimy pozostawić otwór rewizyjny.

Zabudowa wanny prostokątnej - wykończenie nie tylko z płytek. Jak to zrobić?

Najczęściej wybierane materiały wykończeniowe, które chętnie układamy na obudowie, to:

  • płytki - obudowy wanny z płytek to chyba najbardziej znane, ale wciąż popularna rozwiązania. Cieszą się opinią trwałych i uniwersalnych
  • panele drewnopodobne - panele winylowe drewnopodobne są łatwe w układaniu i wodoodporne. Dzięki nim wanna zyska ciekawy wygląd naturalnego drewna bez obaw o to, że wilgoć zrobi swoje
  • drewno - wanna obłożona drewnem budzi skrajne emocje. Z pewnością świetnie się prezentuje, ale trzeba bardzo uważać na wilgoć i zadbać o impregnację
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.