Z czego powinna być wykonana obudowa wanny? Niezależnie od tego, jaki kształt nadano samej wannie, najczęściej czeka nas praca przebiegająca w dwóch etapach. Najpierw musi być wykonana konstrukcja nośna, później dopiero przystępuje się do położenia na niej wykończenia, którym mogą być płytki, panel, ale możemy też np. pokusić się o wykorzystanie drewna. Obudowy wanien muszą być nie tylko estetyczne, ale i solidne.
Podstawowa obudowa wanny to stelaż lub konstrukcja, która daje później możliwość estetycznego wykończenia. Rozważając wybór poszczególnych sposobów na obudowanie wanien, powinniśmy kierować się specyfiką trudnego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Panująca tu wilgoć sprawia, że zarówno elementy nośne, jak i wykończenie muszą być odporne na działanie wody. Trzeba też zwracać uwagę na to, żeby montaż był dokładny i pozwolił zabezpieczyć newralgiczne miejsca (najlepiej zrobić to silikonem sanitarnym). Jednocześnie warto wybrać taką opcję, która pozwoli nam łatwo zachować zabudowę w czystości. Najczęściej wykorzystane są więc:
Zwłaszcza w przypadku otoczenia wanny elementami ściany z betonu komórkowego pamiętajmy o tym, by pozostawić dostęp do instalacji w postaci otworu rewizyjnego - w razie awarii jest to nieodzowne.
Czy trudno obudować wannę płytami kartonowo - gipsowymi? Oczywiście do wykonania prac musimy posiadać podstawowe narzędzia (nożyce do blachy i szczypce do łączenia profili, wkrętarka). Trzeba też zająć się zakupem materiałów w postaci płyt i profili aluminiowych. Bardzo ważne jest dokładne rozrysowanie konstrukcji na podłodze - stelaż trzeba ustawić wzdłuż linii cofniętej o ok. 2,5 cm w głąb wanny. Podstawowa trudność w tworzeniu takiej konstrukcji w domu to umiejętne skonstruowanie stelaża, ustabilizowanie go i przymocowanie do podłogi i ścian (np. w przypadku wanien narożnych). Późniejsze docięcie płyt i ich przykręcenie jest już łatwe. Również tutaj musimy pozostawić otwór rewizyjny.
Najczęściej wybierane materiały wykończeniowe, które chętnie układamy na obudowie, to: