Jak tanim kosztem zrobić narożnik z palet? Sprawdź

Dlaczego warto zrobić meble ogrodowe z palet? Zachęca do tego szereg czynników. Tworzenie mebli ogrodowych z tego materiału jest stosunkowo tanie i proste. Przy odrobinie wprawy można montaż przeprowadzić samemu. Jednocześnie kanapa z palet lub narożnik z palet posłużą nam na lata, bardzo estetycznie się przy tym prezentując. Podpowiadamy, jak zrobić takie meble.

Meble z palet DIYMeble z palet DIY Fot. Shutterstock

Meble ogrodowe z palet - estetyczne, designerskie, tanie

Najlepsze wykorzystanie pochodzących z recyklingu palet? Meble ogrodowe. Można z nich zrobić kanapę, ale też stolik do ustawienia w ogrodzie lub na balkon. Drewniane meble pochodzące z recyklingowego materiału nadają się do tworzenia niecodziennych aranżacji diy.

Ile kosztują drewniane palety?

Trzeba przy tym podkreślić, że europalety są stosunkowo tanie:

  • koszt palet nowych to ok. 30 - 40 złotych
  • zakup palet używanych to 15 - 25 złotych za sztukę
  • w przypadku palet nieco zniszczonych, ale nadających się do tworzenia mebli z palet diy, koszt bywa jeszcze niższy (pamiętajmy jednak, że czeka nas wtedy nieco więcej pracy)

Meble ogrodowe z palet i ich zalety

Meble ogrodowe z paletyMeble ogrodowe z palety Fot. Shutterstock

Dlaczego tak chętnie wykonujemy meble ogrodowe z palet? Jakie są zalety palet, które mogą posłużyć do wyrobu drewnianych mebli? Przede wszystkim są to materiały ekologiczne, które pochodzą z odzysku. Niska cena europalet koresponduje z wysoką jakością, którą posiada pozyskane z nich drewno. Oczywiście, zanim przejdziemy do wykonania mebla, musimy poświęcić nieco czasu na niezbędne obróbki. Paleta może jednak bardzo przyspieszyć samodzielne wykonanie siedziska, narożnika lub kanapy. Podobnie zrobimy stolik. Możemy je potraktować jako gotowe moduły do skręcania, co znacznie przyspiesza wykonanie mebli.

Jak zrobić narożnik z palet tanim kosztem? Materiały i narzędzia

Jakich materiałów i narzędzi potrzebujemy, by zrobić meble ogrodowe z palet? Przede wszystkim będą nam potrzebne elementy, z których stworzymy oparcie i siedzisko. Projekt kanapy czy narożnika musi przewidywać to, ile drewna w postaci palet musimy nabyć. Podstawowe wymiary jednej to 120 x 80 x 14,4 cm. Taki mebel musi przede wszystkim mieć odpowiednią wysokość: minimalna to taka, którą dadzą dwie nałożone na siebie palety - 28,8 cm. Na siedzisko z palet potrzeba więc 6 elementów, 3 kolejne stworzą oparcia. Zrobienie stolika z palet na balkon lub do ogrodu to kolejne 2 palety.

Inne materiały i narzędzia, dzięki którym zrobimy meble z palet

Po to, żeby stworzyć meble ogrodowe z palet, potrzebujemy jeszcze kilku przydatnych materiałów i narzędzi. Przede wszystkim będzie to papier ścierny, który pozwoli nam oczyścić powierzchnię palety. Meble wykonane z palet muszą być oczyszczone i gładkie, by dobrze służyły na tarasie lub w ogrodzie. Jeśli zniechęca nas pracochłonny charakter stosowania papieru ściernego, powinniśmy zainwestować np. w szlifierkę oscylacyjną. Palety mogą być złączone przez wkręty do drewna, śruby, płaskowniki i kątowniki. Oczywiście przyda się więc wkrętarka.

Co jeszcze potrzebujemy do wykonania kanapy z palet? Do malowania drewna potrzebna jest farba w odpowiednim kolorze. Powierzchnia może być też zabezpieczona przez impregnat lub lakierobejcę. Sama kanapa z palet może być wyposażona w wygodne poduszki, które zwiększą komfort użytkowania.

Jak zrobić meble z palet krok po kroku?

Meble z palet: jak zrobić proste narożniki ogrodowe? Co powinna zawierać instrukcja, dzięki której zrobimy meble z palet? Warto zaplanować następujące etapy prac:

  1. Czyścimy palety używając papieru ściernego lub szlifierki
  2. Wykonujemy malowanie mebli z palet substancją ochronną w wybranym kolorze. Najlepiej, gdy jest to impregnat do drewna wraz z lakierem lub farbą ochronną. Pomalowane w ten sposób palety będą chronione zarówno przed szkodnikami, grzybami, jak i urazami mechanicznymi. Wybrany kolor dodatkowo ozdobi meble z palet
  3. Przykręcamy wkrętami lub śrubami po dwie palety jedna do drugiej - uzyskujemy trzy moduły.
  4. Złączamy moduły tak, by uzyskać kształt narożnika. Wykorzystujemy do tego płaskowniki i kątowniki.
  5. Przykręcamy trzy palety, które będą stanowić oparcie - w razie potrzeby skracamy jedną z nich.
  6. Dobieramy poduszki i mebel jest gotowy. Tego typu narożniki świetnie prezentują się w różnych aranżacjach - wiele zależy od sposobu ich wykończenia.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.