Jakie kwiaty do sypialni warto wybrać? Oto rośliny, które służą zdrowiu

Jakie kwiaty do sypialni będą najlepsze? Nie tylko te, które spełniają tylko funkcję dekoracyjną. Są odmiany, które mają także właściwości zdrowotne. Oto nasze top kwiaty do sypialni.

Jakie kwiaty do sypialni wybrać? Najlepiej nie tylko te z okazałymi liśćmi, ale takie, które posłużą też wypoczynkowi i zdrowiu. Podczas słonecznego i jasnego dnia rośliny wydzielają znacznie więcej tlenu niż zużywają go w nocy, dlatego wiele odmian wpływa na lepszą jakość powietrza, którym oddychamy podczas odpoczynku i snu w sypialni. Ponadto zwiększają jego wilgotność, co również pozytywnie wpływa na organizm. Są też doniczkowe kwiaty do sypialni, które oczyszczają powietrze i neutralizują toksyny. Takie będą najlepsze! 

Najlepsze kwiaty do sypialni to między innymi aloes zwyczajny (Aloe arborescens), grubosz jajowaty (Crassula ovata), palma koralowa (Chamaedora), paprocie domowe, jak nefrolepis (Nephrolepis), figowiec Benjamina (Ficus Benjamina), skrzydłokwiat nazywany kaktusem bożonarodzeniowym (Spathiphyllum), sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum). Do pomieszczeń, w których dużo się odpoczywa, a także śpi, poleca się również cissusy, maranty, draceny, szeflery, gerbery, filodendrony, anturium, a nawet bluszcz pospolity. 

Kwiaty do sypialni produkujące tlen w nocy? Są takie! Należą do nich wymienione rodzaje sukulentów, jak aloes czy grubosz jajowaty nazywany drzewkiem szczęścia, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, paprocie z rodzaju Nefrolepsis, Sansewieria gwinejska nazywana "wężownicą" i "językiem teściowej" czy Epipremnum złociste (Epipremnum aureum).  W oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza pomogą też figowce i wonne draceny. 

Niektóry kwiaty do sypialni nas bardzo pozytywnie zaskoczyły! Jak się okazuje "język teściowej" i Epipremnum złociste doceniła znana amerykańska agencja NASA, która uznała je za dwie z dwunastu najlepszych roślin poprawiających jakość powietrza. 

Epipremnum złociste - kwiaty do sypialni lubiące półcień

Epipremnum złociste to roślina z rodziny obrazkowatych (Araceae), która w naturalnym środowisku występuje na wyspie Moorea (jedna z Wysp Towarzystwa), znajdującej się we wschodniej części Polinezji. W dogodnych warunkach może osiągać tu nawet 10 m wysokości. Jej liście przypominają serca, które często są upstrzone jasnymi plamkami i przebarwieniami. W innych krajach najczęściej jest uprawiana jako pnąca roślina ozdobna. W domowych warunkach rzadko kiedy zakwita. 

Kwiaty do sypialni Epipremnum złociste lubią miejsca jasne, z rozporoszonym światłem, ale lekko słoneczne. Kiedy znajdują się w miejscach zacienionych, ich liście stają się bardziej zielone, z mniejszą ilością charakterystycznych żółtych plamek. To kwiaty do sypialni lubiące cień. Poradzą sobie z nim, ale będą wolniej rosły. Mają słabo rozwinięty korzeń, dlatego nie potrzebują dużej doniczki. Lubią też żyzne, przepuszczalne podłoże oraz regularne, ale niezbyt intensywne podlewanie. Te kwiaty do sypialni łatwo się rozmnażają, poprzez sadzonki pędowe i wierzchołkowe, które ukorzenia się bezpośrednio w ziemi. Można je uprawiać w donicy postawionej na parapecie lub podłodze, ale wymagają wtedy podparcia liści, a także w donicy wiszącej. Te kwiaty do sypialni są w stanie również pokryć prawie całą ścianę. W takiej wersji będą świetną dekoracją pomieszczeń biurowych i dobrze usuną zanieczyszczenia, m.in. elektromagnetyczne i chemiczne. 

"Języki teściowej" - piękne kwiaty do sypialni, które były popularne w PRL-u 

Te kwiaty do sypialni nazywane też sansewieriami lub wężownicami, świetnie dotleniają i ozdabiają wnętrza. Dlatego sprawdzą się również w sypialni i innych pomieszczeniach, w których dużo się odpoczywa lub śpi. "Języki teściowej" usuwają toksyczne związki (pochłaniają i rozkładają), co może pozytywnie wpłynąć na bezsenność lub pomóc w redukcji bólów głowy. 

Te kwiaty do sypialni są bardzo proste w hodowli i mają okazałe liście. Występuje wiele odmian języków teściowej, wśród których można znaleźć odmiany na parapet albo na podłogę. Niektóre z nich mogą osiągać nawet wysokość ponad jednego metra. W warunkach domowych nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Lubią miejsca słoneczne, ale postawione dalej od okna rosną szybciej. Te kwiaty do sypialni dobrze znoszą suche powietrze i najlepsze jest dla nich gruboziarniste podłoże (z małymi kamykami, ale bez torfu), także oszczędne podlewanie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.