Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem? Oto garść praktycznych porad

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Zanim rozpocznie się remont tego pomieszczenia, warto mieć dobry projekt. Podpowiadamy dlaczego to takie ważne i na co zwrócić szczególną uwagę.

Projekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta BednarczykProjekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta Bednarczyk Fot. Wioleta Bednarczyk

Mała łazienka z prysznicem czy wanną, sedes wolnostojący czy podwieszany, umywalka montowana na szafce, a może jednak wpuszczona w blat? To tylko niektóre pytania, które ułatwiają remont takiego pomieszczenia. Co trzeba wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem remontu? Bardzo dużo, a najlepiej przygotować dobry plan, który pomoże stworzyć funkcjonalną i stylową łazienkę na małej przestrzeni. Pomagamy! 

Jak urządzić małą łazienkę w bloku, by była stylowa i funkcjonalna? 

Jeśli ma być to w pełni funkcjonalna łazienka ze strefą kąpielową lub prysznicową, częścią WC, umywalką i szafką na przybory kosmetyczne i różne akcesoria, nie będzie problemu z jej aranżacją, jeśli ma około 5 m2. W takiej można wstawić dużą wannę lub połączyć ją nawet z prysznicem. Trudniejsza jest natomiast aranżacja jeszcze mniejszej łazienki - 2 m2 czy 3m2 nie jest już tak łatwo urządzić, by sprostać wszystkim funkcjonalnym oczekiwaniom. Nie martw się. Da się jednak to zrobić, ale już na początku warto zaznaczyć, że najczęściej aranżacja tak małej łazienki wymaga wielu projektowych kompromisów, zwłaszcza jeśli ma służyć całej rodzinie. Łatwiej zaaranżować małą łazienkę dla gości, w której już na początku wiadomo, że będzie umieszczony prysznic, a nie ulubiona wanna, która jest za dużo do tego pomieszczenia.

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem? 

Prysznic, który ma być w małej łazience umieszcza się często w jednym z rogów pomieszczenia. Jaki będzie najlepszy? To zależy nie tylko od wielkości projektowanej przestrzeni, ale jej kształtu, wymiaru poszczególnych ścian, miejsca drzwi itd. Do każdej można dopasować jednak najlepsze rozwiązanie kąpielowe. Ze względu na kształt i budowę wyróżnia się kabiny prysznicowe: prostokątne, kwadratowe i półokrągłe. Natomiast rozważając jej położenie - wolnostojące, przyścienne, wnękowe i narożne.

Dzisiejszy prysznic nie musi mieć brodzika. Odchodzi się od niego co raz częściej, nie tylko z powodów estetycznych, ale funkcjonalnych. Odpływ montuje się wtedy w podłodze z odpowiednim spadkiem. Takie rozwiązanie pozwala na przykład na zamontowanie ścianki prysznicowej Walk-In, której największą zaletą jest lekka forma, wygoda w użytkowaniu i spory wybór rozmiarów. Doskonale sprawdza się w wąskiej i małej łazience, na przeciwko ściany o szerokości na przykład 100-150 cm, w zależności od wybranego rozmiaru ścianki, polecamy 60-80 cm. 

Niektórzy decydują się również na brodzik bez kabiny w małej łazience. Może takie rozwiązanie nie ogranicza ruchów, jak kabina czy ścianka prysznicowa, ale jest mało praktyczne. Podczas kąpieli woda pryska na wszystkie strony, nawet kiedy jest specjalna zasłonka prysznicowa. Są też plusy brodzika bez kabiny. Jego odległość od sedesu czy umywalki może być mniejsza niż kabiny. 

Jak urządzić małą łazienkę z kabiną prysznicową? Jeśli tylko takie rozwiązanie dopuszczają właściciele, warto postawić na kabinę prysznicową o subtelnej, lekkiej formie, bez brodzika, z przesuwnymi drzwiami. 

Jak urządzić małą łazienkę - z miską WC stojącą czy podwieszaną? 

Sedes podwieszany jest bardzo estetycznym rozwiązaniem w małej łazience. Wymaga jednak dodatkowej przestrzeni na zabudowanie stelaża płytą gipsowo-kartonową, do zabudowy suchej: 40-50 cm szerokości, 15-20 cm głębokości, 120-130 cm wysokości. Czasem stelaż podwieszanej miski WC można wbudować w ścianę, wtedy wymiary łazienki nie zmieniają się. 

Kompaktowa miska WC (stabndardowa) tworzy całość ze zbiornikiem wody. Polecamy modele z odpływem pionowym, które mogą być montowane bliżej ściany. 

Montażu bidetu nie polecamy w małych łazienkach z prysznicem. Szkoda miejsca! Jego funkcję może pełnić kompakt WC ze specjalną deską, która posiada wbudowaną armaturę bidetową. W ofercie producentów jest też tzw. toaleta myjąca, która łączy funkcje WC i bidetu. 

Jak urządzić małą łazienkę 4 m2 - którą umywalkę wybrać?  

Najlepiej nie tylko stylową, ale praktyczną, która ułatwi codzienną toaletę i wykonanie czynności z nią związanych. Dlatego jeśli w tym pomieszczeniu ma służyć nie tylko do mycia rąk, ale np. golenia, nie powinna być zbyt mała. Najlepiej postawić na model o szerokości 50 cm i głębokości 40 cm. Taka umywalka nawet w małej łazience będzie bardzo praktyczna. Jeśli nie ma miejsca na taką, do wyboru są też mniejsze modele. W małej łazience dobrze sprawdzają się umywalki wbudowane w blat szafki  (wysokość po montażu to około 85 cm od podłogi), można dobrać do nich bardzo stylową i praktyczną baterię umywalkową - blatową lub naścienną (powinna być umieszczona 25-35 cm nad umywalką). 

Jak urządzić małą łazienkę za pomocą dodatków? 

Dodatki są bardzo istotne w każdej projektowanej przestrzeni. Nie tylko podkręcają klimat aranżacji, ale pełnią funkcję praktyczną. Dobrym przykładem są lustra - nie powinno ich zabraknąć w małej łazience, ponieważ potrafią optycznie powiększyć przestrzeń. 

W małej łazience warto również zrezygnować z dużych wzorów, ograniczyć liczbę różnorodnych faktur, zbędnych elementów wyposażenia oraz postawić na jednokolorowe dodatki i płytki.

Jak urządzić małą łazienkę? Tak, by była nie tylko stylowa, ale funkcjonalna! 

Zobacz projekt małej łazienki w stylu rustykalnym 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.