Mandragora - magiczna roślina, która wygląda jak człowiek

Spotkałeś kiedyś mandragorę? To wyjątkowa roślina, której korzeń przypomina ludzką postać. Krąży legenda, że roślina podczas wyrywania z ziemi wydaje z siebie zabójczy krzyk, stąd nietypowy wygląd jej korzeni. Mówi się także, że mandragora to składnik maści czarownic, roślina medyczna i magiczna. Sprawdziliśmy, jak dokładnie wygląda mandragora, gdzie kupić korzeń mandragory i ile kosztuje!

Mandragora - co to jest?

Mandragora jest rośliną, której korzeń wyglądem przypomina człowieka. Budzi ona lęk i respekt. Znana była już w średniowieczu, wierzono, że kształt korzenia jest wskazówką, by leczyć odpowiednie narządy ludzkiego ciała. Korzenie mandragory są charakterystycznie rozgałęzione, a jej owoce to duże żółte jagody. Z korzenia mandragory wyrabia się np. amulety przynoszące szczęście i bogactwo. Z jej powstaniem wiąże się kilka legend. Jakich? Jedna z nich głosi, że mandragory wyrastały pod szubienicami stąd ich wygląd - pół rośliny, pół człowieka. Mandragora często była atrybutem demonów i czarnoksiężników. Ludzie bali się wyrywać mandragorę z ziemi, wierząc, że każdy kto usłyszy jej niemy krzyk umrze, dlatego stosowali zaklęcia ochronne, rysowali magiczne kręgi i delikatnie obkopywali korzeń rośliny.

Kolejna legenda głosi, że mandragora to pierwowzór człowieka. Wierzono, że Bóg mając zamiar stworzyć człowieka, najpierw stworzył roślinę, którą uznał za zbyt nieudaną i ostatecznie zmienił zdanie, człowieka stwarzając z gliny. Roślina nie została zniszczona, a porzucona, zajął się Lucyfer, nadając mandragorze magiczne właściwości. Według legendy roślina została wyrzucona z Raju, a wtedy płacząc i jęcząc i schowała się pod ziemią. Od tamtej pory każda próba wyrwania jej skutkuje żałosnym krzykiem rozpaczy za utraconym domem, stąd jej wygląd przypominający krzyczącą, płaczącą twarz.

Mandragorą interesował się również Hitler, który wierzył w astrologię i okultyzm. Niemiec nosił amulet z mandragory, wierząc, że przyniesie mu szczęście.

MandagoraMandagora Fot. shutterstock

Mandragora - medyczne właściwości

Mandragora pojawiała się także w Biblii - była używana jako lek na bezpłodność oraz środek przeciwbólowy na ból głowy, kości, stawów oraz reumatyzm. Używał jej Hipokrates do sporządzania nalewki na stany depresyjne oraz lękowe. Mandragora wykorzystywana była także do zasklepiania ran, uspokajania i usypiania pacjentów.

Mandragora to roślina o silnym działaniu na psychikę człowieka. Warto pamiętać, że spożycie jej korzenia, który zawiera halucynogenne i narkotyczne substancje, może być dla człowieka śmiertelnie niebezpieczne. Występują po nim reakcje podobne do tych po zażyciu narkotyków, jak również zatrucia. Obecnie uznawana jest za trującą bylinę i nie jest wykorzystywana w medycynie.

Mandragora - gdzie rośnie?

Mandragora to roślina należąca do rodziny psiankowatych. Korzenie mandragory rosną na obszarach śródziemnomorskich. Spotkać je można w Himalajach, Turkmenii, Maroko, Tunezji, Chorwacji.

Mandragora lekarska - gdzie kupić?

Mandragora, czyli niezwykła roślina o ludzkim kształcie jest marzeniem wielu ogrodników. Nasiona lub korzeń mandragory kupić można jedynie w dobrym sklepie ogrodniczym lub online. Jej hodowca musi uzbroić się w mnóstwo cierpliwości. Kwiaty i owoce tej rośliny pojawiają się dopiero po około dwóch latach od wykiełkowania nasion. Konieczne jest regularne podlewanie i nawożenie ziemi, w której rośnie mandragora. Roślina najlepiej czuje się w głębokiej glebie, pełnej składników odżywczych. Najlepsze stanowisko dla mandragory to takie, które jest chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, najlepiej lekki półcień. Nie polecamy hodować mandragory w miejscach, do których dostęp mają dzieci oraz zwierzęta. Roślina sama w sobie doda ogrodoowi wyjątkowego klimatu. Aby mandragora zachwycała bujnym ukorzenieniem, potrzebuje dużo miejsca.

Korzeń mandragory - cena

Korzeń mandragory to roślina dosyć droga. Jej ceny rozpoczynają się od tysiąca złotych. Najczęściej kupić można żywy korzeń o długości średnio 10-15 cm. Tańsze są nasiona mandragory, dostępne online już od 10 złotych wzwyż.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.