Moskitiery na okno - skuteczny sposób na walkę z owadami latem

Komary, muchy, meszki, osy, kleszcze i mnóstwo innych owadów potrafi skutecznie uprzykrzyć życie w sezonie letnim. Nikt nie lubi, gdy wpadają do domu, a żeby pozbyć się uciążliwych gości, konieczna jest prawdziwa batalia. Skuteczną ochronę zapewni moskitiera. Jak wybrać moskitierę na okno plastikowę? Czy sprawdzi się moskitiera na okno regulowana i ile kosztuje? Podpowiadamy!

Moskitiera do okna - jaka jest?

Moskitiera o nic innego jak siatka, która ma gęste oczka, uniemożliwiające owadom przedostanie się na drugą stronę. Siatka moskitiery powinna mieć oczka o wymiarach 1,2 mm na 1,2 mm. To najbardziej uniwersalny rozstaw oczek, który na pewno zabezpieczy domowników przed inwazją insektów. Warto dodać, że siatka swobodnie przepuszcza powietrze i światło do środka mieszkania. Transparentne modele są niemal niezauważalne.

Bez problemu kupimy moskitierę na okno małe, duże, do drzwi o dużych wymiarach, drzwi balkonowych, przesuwnych, drzwi tarasowych, przeszklonych przesuwnych ścian oraz altan. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup siatki w rolce i przymocowanie jej do ramy okna lub drzwi, albo też zakup gotowej moskitiery - wystarczy odpowiednio i dokładnie zmierzyć okno. Gotowe moskitiery obszyte są tekstylną taśmą, dzięki czemu łatwo można je przymocować. W przypadku nietypowych wymiarów okien konieczne będzie kupno moskitiery na wymiar, dzięki czemu będzie lepiej dopasowana.

Moskitiera do oknaMoskitiera do okna Fot. shutterstock

Moskitiery na okna - rodzaje

W sklepach znajdziemy różne rodzaje moskitier. Wyróżniamy te sterowane w poziomie, pionie oraz łączone. Do drzwi wejściowych i balkonowych czy tarasowych często wybierane są moskitiery na okno na rzep, dzięki czemu można je w dowolnym momencie w łatwy sposób odczepić. Dobrym rozwiązaniem jest także moskitiera łącząca się na środku drzwi za pomocą magnesów.

Moskitiera plisowana nie ma progu - podczas zsuwania siatki pakiet chowa się w szynie prowadzącej. Cała konstrukcja jest szczelna i stabilna, po zsunięciu nie zajmuje miejsca, nie ma możliwości zawadzenia o wystający element czy upadku. Do wnętrza domu nie przedostają się kurz, pył oraz liście, a jednocześnie system cyrkulacji powietrza nie jest zaburzony. Moskitiera idealnie przylega do okna, można ją doskonale dopasować do każdego wymiaru. Ogromnym atutem moskitiery plisowanej jest możliwość kupna dużego wymiaru, nawet 7000 mm x 2400 mm. Nie ma żadnych przeszkód, by montować moskitiery równolegle z roletami czy żaluzjami. Ten model w każdej chwili można rozwinąć lub zwinąć, a więc bez problemu umyjemy okno. Moskitiera plisowana jest nieco droższa od standardowych modeli. W zależności od wymiaru kupimy ją od 150 złotych wzwyż.

Moskitiera na okna plastikowe najczęściej wykonywana jest z lekkich włókien szklanych. Jest cienka, a dodatkowa warstwa PCV wzmacnia odporność na uszkodzenia mechaniczne i trwałość moskitiery.

Moskitiera na okno na ramie to produkt na zamówienie - używać jej można zarówno jako moskitierę na okno, jak i na drzwi. Siatka umiejscowiona jest na aluminiowym profilu lub profilu z tworzywa sztucznego i montowana do okna za pomocą sprężynowych zaczepów. Moskitiery do okna na ramie nie są drogie. Ich ceny zależą od wymiaru, zaczynają się 15 złotych wzwyż.

Moskitiera do oknaMoskitiera do okna Fot. shutterstock

Gdzie można kupić moskitiery do okien?

Popularność moskitier do okien nieustannie rośnie, szczególnie, gdy inwazja owadów staje się nie do zniesienia. Moskitiery możemy znaleźć w sklepach zajmujących się sprzedażą okien, sklepach internetowych oraz na aukcjach. Ich ceny mieszczą się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Kupić możemy moskitiery gotowe lub na wymiar. Montaż moskitiery do okna jest bardzo prosty, więc bez trudu wykonamy go samodzielnie.

Moskitiera do oknaMoskitiera do okna Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA