Jak urządzić nowoczesną kuchnię w kształcie litery "U"? Te triki warto znać

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery "U" wciąż jest bardzo popularna w polskich domach, szczególnie gdy jest to pomieszczenie częściowo lub całkowicie zamknięte. Jak rozplanować ją z głową, aby była funkcjonalna i stylowa? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów i hitów, które pięknie dopełnią aranżację nowoczesnej kuchni.

Nowoczesna kuchnia.Nowoczesna kuchnia. Fot. Shutterstock

Jak urządzić nowoczesną kuchnię w kształcie litery "U"? Jest to najczęściej pomieszczenia o dwóch dłuższych równoległych bokach i trzecim nieco krótszym, ale może to być również kuchnia na planie kwadratu. Najważniejsze jest, by nowoczesna kuchnia w kształcie litery "U" równie funkcjonalna, jak stylowa. Wtedy gotowanie i przyrządzanie posiłków będzie jeszcze przyjemniejsze. Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, dzięki którym projekt nowoczesnej kuchni wpisze się we współczesne trendy wnętrzarskie. 

Jak ustawić meble w nowoczesnej kuchni w kształcie litery "U" ? 

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery "U" to zazwyczaj wąskie pomieszczenie. Dlatego najważniejsze jest, by projekt nie był przytłoczony dużą ilością wyposażenia. 

Zrezygnujmy z masywnych górnych szafek, które mogą zabrać sporo kuchennej przestrzeni. Zamiast nich postawmy na znacznie mniej siermiężne półki, które dodadzą wnętrzu lekkości. Dolne szafki są na tyle pojemne, że z powodzeniem pomieszczą niezbędne naczynia i przybory kuchenne. Nie zapominajmy też o narożnikach – często te „rogi" nie są zagospodarowane dolnymi szafkami, a to duży błąd, ponieważ tracimy w ten sposób wiele cennego miejsca.

– podpowiada Kamila Prałat, ekspert firmy SOLGAZ.

W nowoczesnej kuchni w kształcie litery "U" ważną rolę odgrywa dostęp do światła dziennego. Jeśli jest w niej okno, warto zagospodarować miejsce pod nim na strefę roboczą, ze zlewozmywakiem oraz blatem roboczym. Lodówkę i kuchenkę warto ustawić na jednej z dwóch dłuższych bocznych ścian nowoczesnej kuchni. To pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca, a nowoczesna kuchnia będzie też bardziej praktyczna i możliwe będzie sprawne przygotowywanie posiłków.

Jaki sprzęt AGD warto wybrać do nowoczesnej kuchni? 

Nowoczesna kuchnia ozdobiona marmurem i drewnem.Nowoczesna kuchnia ozdobiona marmurem i drewnem. Fot. Solgaz

AGD o nowoczesnym designie powinno się znaleźć w równie nowoczesnej kuchni. Jakie wybrać? Przedstawiamy wypowiedź ekspertki - Kamili Prałat. 

 Piekarnik, okap, lodówka czy płyta gazowa – wszystko musi się pomieścić. Dziś królują sprzęty do zabudowy, które idealnie wkomponowują się w meble i stają się przez to mniej widoczne. Okap do kuchni w kształcie litery "U" jest jak najbardziej wskazany - tu sprawdzą się modele kominowe montowane do ściany. Mile widziany jest również piekarnik do zabudowy, który możemy umieścić zarówno pod płytą kuchenną, jak i w tak zwanym słupku. To drugie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Dzięki niemu korzystanie z urządzenia jest znacznie bardziej komfortowe. Pozostaje jeszcze płyta gazowa. Do nowoczesnej kuchni w kształcie litery "U" warto wybrać tę najbardziej funkcjonalną i oszczędną.

Dobrym i bardzo oszczędnym rozwiązaniem do nowoczesnej kuchni jest innowacyjna płyta gazowa bez płomieni. Paliwo ukryte jest pod taflą szkła, co pozwala na bezpieczne i czyste gotowanie na gazie. Płyta gazowa bez płomieni oferuje szerokie możliwości, które umilają gotowanie, takie jak sterowanie czasem i temperaturą, kontrolę rodzicielską czy wykorzystanie opcji Stop&Go, która pauzuje pracę kuchenki. Płyta gazowa bez płomieni dostępna jest w różnych rozmiarach z różną liczbą pól grzewczych oraz dodatkowymi, darmowymi polami, które nie wykorzystują gazu. Minimalistycznie prezentuje się też w nowoczesnej kuchni. 

Duża i nowoczesna kuchnia: co jeszcze powinno w niej być? 

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery "U" doskonale sprawdza się w mniejszych przestrzeniach, ale znajdzie też swoje zastosowanie w większych pomieszczeniach, które o wiele łatwiej urządzić. Można w nich pozwolić sobie na więcej szafek i wstawienie wyspy kuchennej, która pomieści dodatkowe komplety naczyń lub garnki. Oprócz nich do dużej i nowoczesnej kuchni warto wstawić stylowy stół jadalniany, który zwiększy jej praktyczność i dopełni całą aranżację. 

Warto pamiętać również o oświetleniu, które w każdej nowoczesnej kuchni robi niemałą „robotę". Polecamy lampy, które mają szklane kule i błyszczące akcenty w złotym czy mosiężnym kolorze. Są hitem 2021 roku. Zapewnią świetny efekt w nowoczesnej kuchni, nie tylko tej w kształcie litery "U", ale każdej, tworząc piękne i wyjątkowo efektywne miejsce do przyrządzania codziennych posiłków.

Nowoczesna kuchnia powinna być też udekorowana fajnymi dodatkami o minimalistycznym designie, które podkręcą jej charakter i funkcjonalność! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.