Zamiokulkas to bardzo popularny w ostatnich latach kwiat doniczkowy. Zawdzięcza to nie tylko swojemu urokowi, ale również małych wymaganiom. Często mówi się o nim, że należy do grupy roślin niezniszczalnych i "żelaznych". W naturze rośnie w Afryce i niedawno, bo dopiero na przełomie XX i XXI wieku, pojawił się jako roślina pokojowa, m.in. w Polsce.
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia, czasem określany też jako Zamia) to wieloletnia roślina, charakteryzująca się sztywnymi, prostymi łodygami, na których wyrastają, obustronnie i gęsto, owalne, mięsiste liście o barwie ciemnej zieleni. Wygląda bardzo efektownie, szczególnie, że może urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów, nawet do 1,5 m, a także rozrosnąć się wszerz. Zamiokulkas może zakwitnąć, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Jego kwiat wygląda nietypowo - z wyglądu przypomina długą, wąską szyszkę, zazwyczaj o kremowym odcieniu.
Kwiat zamiokulkas ma niewielkie wymagania jeśli chodzi o światło i stanowisko. Pomieszczenie, w którym będzie mu dobrze, nie musi być jasne. Zamiokulkas nadaje się nawet do półcienia i cienia, gdzie nie ma lub jest tylko niewielki dostęp do naturalnego światła. Z tego powodu bardzo często stanowi ozdobę pomieszczeń biurowych, gdzie może rosnąć nawet w pokojach bez okna. Idealnie nadaje się również do łazienki, gdzie także zazwyczaj nie ma zbyt dużo światła. W pokoju dziennym może stać nawet w oddaleniu od okna i obok innych, wysokich roślin. Kwiat zamiokulkas warto mieć też w sypialni, bo oczyszcza powietrze. Nie powinien jednak stać w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Trzeba mieć świadomość, że zamiokulkas z małej roślinki może rozrosnąć się do sporych rozmiarów, dlatego trzeba mieć na niego sporo miejsca. W jakiej temperaturze będzie czuć się najlepiej? Na pewno powyżej 20°C do 25°C. Nie jest odporny na mróz, dlatego zimą nie można go narażać na chłód ani zimne powietrze.
Zobacz też: Kwiaty do łazienki - które rośliny najlepiej nadają się jako ozdoba łazienki?
Pielęgnacja zamiokulkasa jest bardzo prosta, dlatego to bardzo dobry kwiat dla osób początkujących. Zamia w naturalnych warunkach rośnie w ciepłym i suchym klimacie, dlatego należy go podlewać dopiero wtedy gdy ziemia całkowicie przeschnie. Jest bardziej odporny na brak wody niż na jej nadmiar, dlatego lepiej oszczędniej niż za dużo. To dobry wybór dla osób, które często wyjeżdżają i nie ma kto zająć się ich roślinami. Zamiokulkas poradzi sobie nawet kilka tygodni bez doglądania i podlewania. To możliwe, dzięki temu, że gromadzi wodę w liściach i pozostałych częściach rośliny. Jeśli przelejemy roślinę, to niestety liście mogą opadać i wkrótce zamia obumrze.
Tak jak każdą roślinę doniczkową, zamiokulkasa należy od czasu do czasu przesadzać. Jak często trzeba to robić? Małe rośliny wystarczy co 1 rok, a starsze co 2 - 3 lata. Najlepiej robić to wiosną. Za każdym razem przesadzamy zamiokulkasa do większej doniczki. Trzeba mu zapewnić ziemię żyzną i próchniczą. Na dole doniczki układamy warstwę drenażu, np. keramzyt, który zapobiegnie zbyt dużej wilgoci i odprowadzi jej ewentualny nadmiar. Zamiokulkas nie jest bardzo wymagający jeśli chodzi o nawożenie. Wystarczy to robić raz na miesiąc preparatem do roślin o ozdobnych liściach.
Zobacz też: Ta roślina to wnętrzarski HIT! Jak dbać o monsterę? Wyjawiamy tajniki pielęgnacji
Zamia jest bardzo łatwa jeśli chodzi o rozmnażanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie sadzonek liściowych. Potrzebujemy do tego celu preparatu o nazwie ukorzeniacz, do którego zanurzamy oderwany listek tą stroną, którą był przymocowany do łodygi, a następnie wkładamy do doniczki z ziemią. Ustawiamy doniczkę w jasnym miejscu i czekamy, aż zamiokulkas się ukorzeni, ale może to potrwać nawet 12 miesięcy.
Do rozmnażania zamiokulkasa można też użyć sadzonek wierzchołkowych, czyli górnych części rośliny, z kilkoma listkami na łodydze. Tym razem wsadzamy taką sadzonkę do wody i to do ciemnego naczynia. Wodę należy wymieniać codziennie. Po upłynięciu kilku miesięcy mogą pojawić się już korzenie i to dobry czas na przesadzenie sadzonek do doniczki z ziemią.
Innym sposobem na rozmnażanie zamiokulkasa jest po prostu podział rośliny przy przesadzaniu.