Odkurzacz bezworkowy - idealny model dla alergików, podpowiadamy jak wybrać!

Alergie to jeden z problemów zdrowotnych XXI wieku, cierpni na nie ponad 30% ludzi na całym świecie. Alergie wziewne na kurz i pył są bardzo uciążliwe, a praca odkurzacza i wydmuchiwane przez niego powietrze mogą wzmagać dolegliwości. Na szczęście jest odkurzacz bezworkowy, który będzie najlepszym wyborem dla alergików. Jakie ma zalety i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!

Odkurzacz bezworkowy - jak działa?

Odkurzacz bezworkowy to urządzenie nowoczesne, praktyczne i ułatwiające życie, szczególnie, jeśli mamy w rodzinie alergików. Jest najlepszą alternatywą dla tradycyjnego urządzenia do odkrzaczania. Jak działa? Klasyczny odkurzacz zbiera zanieczyszczenia i gromadzi je w specjalnym worku, który co jakiś czas trzeba wymienić, a gdy nie jest to worek jednorazowy, narażamy się na wdychanie tumanów kurzu, które towarzyszą opróżnianiu i trzepaniu worka. Jak więc działa odkurzacz bezworkowy? To model, który oszczędza nam tej niemiłej czynności. Zanieczyszczenia i kurz z podłogi oraz dywanu są zasysane do specjalnej komory, gdzie powietrze jest wprowadzane w ruch wirowy. Ogromna siła odśrodkowa oddziela z niego zanieczyszczenia - zbierają się one w pojemniku. To dlatego urządzenie nazywane jest cyklonowym. Warto podkreślić, że powietrze, które odkurzacz wydmuchuje na zewnątrz, jest czyste. Po skończonym odkurzaniu wysypujemy śmieci ze zbiornika i myjemy go wodą.

Odkurzacz bezworkowyOdkurzacz bezworkowy Fot. shutterstock

Poniżej odkurzacze bezworkowe do 300 zł:

Odkurzacz bezworkowy - zalety i wady

Odkurzacze bezworkowe mają wbudowany filtr HEPA, dzięki czemu skutecznie oczyszczają powietrze. Kolejną zaletą są niskie koszty eksploatacji - nie ma potrzeby kupowania worków do odkurzacza. Siła ssania nie maleje w przypadku zapełnienia worka, bo to urządzenie po prostu go nie ma. Dzięki przezroczystemu pojemnikowi na zabrudzenia łatwo, szybko i bez otwierania można ocenić stan jego zapełnienia.

Jakie wady ma odkurzacz bezworkowy? To urządzenie droższe od modeli tradycyjnych. Zapłacimy za niego od 200 do nawet kilku tysięcy złotych. Urządzenie wymaga mycia po każdym sprzątaniu, jednak fakt, że nie towarzyszą temu kłęby kurzu oraz, że nie musimy pamiętać o kupnie i wymianie worków z pewnością rekompensuje wady.

Odkurzacz bezworkowy dla alergika - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Odkurzacz bezworkowy to model idealny dla alergików. Warto podkreślić, że alergenów w domu jest mnóstwo - znajdują się na obiciach krzeseł, kanap, materacach, zasłonach, na dywanach oraz podłogach.

Osoby walczące z alergią na kurz, roztocza i pyłki powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór urządzenia do odkurzania - odkurzacz powinien mieć klasę reemisji A. Na czym to polega? Alergeny i zanieczyszczenia muszą być gromadzone we wnętrzu odkurzacza i nie rozpraszać się w powietrzu.

Warto wybrać odkurzacz bezworkowy z dużą mocą ssania. Wybierając model odkurzacza, oprócz mocy warto wziąć pod uwagę także wielkość pojemnika - im jest on większy, tym dłużej można odkurzać. W dużych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się urządzenia z pojemnikiem o pojemności co najmniej 2 litrów. Pamiętajmy jednak, że od wielkości pojemnika zależy ciężar całego urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza bezworkowego z długim kablem lub modelu bezprzewodowego.

Odkurzacz bezworkowy może mieć 3 rodzaje filtrów. Jednym z nich jest odkurzacz bezworkowy z filtrem wodnym - to najlepszy wybór do mieszkań alergików - w wodzie zatrzymywany jest kurz i alergeny. Drugim rodzajem jest odkurzacz bezworkowy z filtrem HEPA, model najbardziej popularny - zatrzymuje bakterie, grzyby oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Znajdziemy także modele odkurzaczy z filtrem zmywalnym, który zamontowany jest w urządzeniu na stałe, powinniśmy go tylko co jakiś czas opłukać wodą.

Odkurzacz bezworkowy do 400 zł:

Odkurzacz bezworkowy - modele dostępne na rynku

Popularnością wśród klientów cieszy się odkurzacz bezworkowy z turboszczotką. Mechanizm działania turboszczotki jest bardzo prosty. Na końcu rury do odkurzania umieszczony jest wałek ze szczotkami, które dzięki zasysanemu przez odkurzacz powietrzu obracają się. Niektóre modele wyposażone są od razu w specjalną końcówkę, do innych możemy ją dokupić. Turboszczotka, dzięki różnej twardości szczotek na wałku i kąta nachylenia, rewelacyjnie radzi sobie z wyczesywaniem z zanieczyszczeń dywanów, wykładzin - pomoże pozbyć się włosów i sierści ze wszystkich zakamarków.

Odkurzacz bezworkowy na wodę nie ma worka. W urządzeniu umieszczony jest pojemnik na wodę. Podczas pracy odkurzacz wciąga zanieczyszczenia i kurz i umieszcza go w pojemniku z wodą. Woda umożliwia oddzielenie brudu i kurzu od powietrza.

Odkurzacz bezworkowy z funkcją prania wbudowane ma dwa pojemniki. Jeden służy do oddzielenia brudu i powietrza, z kolei w drugim umieszczamy wodę ze środkiem chemicznym, która będzie służyła do prania. Urządzenie wytwarza pianę, którą za pomocą końcówki odkurzacza nakładamy na brudną powierzchnię.

Odkurzacz bezworkowyOdkurzacz bezworkowy Fot. shutterstock

Odkurzacz bezworkowy powyżej 500 zł:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.