Jak urządzić kuchnię? Oto sprawdzone pomysły

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię, to najpierw sprawdź inspiracje dostępne w sieci, zapoznaj się z ofertą sklepów i poradami projektantów. Dobór mebli, wyposażenia, stylu i sprzętu jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy, czy nasza kuchnia będzie funkcjonalna i ergonomiczna. Kuchnia powinna mieć dobre oświetlenie i być podzielona na strefy, ale też powinna mieć odpowiedni rozmieszczenie mebli kuchennych, urządzeń, głębokość szafek, rozmiary zlewu i blatów. Od czego zacząć? Powiemy Wam jak urządzić kuchnię krok po kroku.
Aranżacja kuchni
Aranżacja kuchni Fot. shutterstock

Podział kuchni na strefy

Żeby kuchnia była ergonomiczna i praktyczna należy podzielić ją na pięć stref, ulokowanych obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki tej zasadzie podziału wnętrza na 5 stref będziemy mogli cieszyć się kuchnią idealnie dopasowanych do naszych potrzeb. W takiej kuchni będziemy swobodnie poruszali się i przygotowywali posiłki. Pomieszczenie podzielone na 5 stref ma na celu zmniejszenie ilości pochylania się, obracania i wyciągania rąk do minimum.

Wśród 5 stref znajdziemy strefy:

  • strefa zapasów
  • strefa przechowywania
  • strefa zmywania
  • strefa przygotowywania dań
  • strefa gotowania.

Trójkąt roboczy w kuchni

Funkcjonalna kuchnia powinna mieć odpowiedni trójkąt roboczy. To zasada wyznaczająca rozstawienie w kuchni trzech najważniejszych sprzętów, którymi są lodówka, kuchenka i zlew. Ma to duże znaczenie, przy zachowaniu ergonomii w kuchni. Sprzęty powinny być jak najbliżej siebie, w układzie przypominającym trójkąt. Najlepiej zachować optymalne odstępy:

  • lodówka i zlewozmywak w odległości około 120 -210 cm
  • kuchenka i zlewozmywak w odległości 120 - 210 cm (w małych kuchniach min. 90 cm)
  • kuchenka i lodówka w odległości około 120 - 270 cm.

Układ mebli w kuchni

Urządzanie kuchni może się okazać trudne, jeżeli nie zapoznamy się ze wskazówkami, za pomocą których meble kuchenne będą ulokowane w odpowiedni sposób. Mamy do wyboru kilka sposobów na aranżacje kuchni:

Kuchnia jednorzędowa

Jest najmniej praktyczna, ponieważ sprzęty i szafki są w tym przypadku umieszczone w jednej linii. W tym ułożeniu zastosowanie trójkąta roboczego nie jest możliwe. Rozkład jednorzędowy najlepiej sprawdzi się w aneksach kuchennych i w małych pomieszczeniach. Jeżeli już jesteśmy skazani na takie wnętrze, warto linię rozpocząć od lodówki, następnie umieścić blat na wyjmowane produkty, a za nim zlew, główny blat roboczy, oraz płytę grzejną.

Kuchnia dwurzędowa

W ergonomicznej kuchni dwurzędowej szafki powinny się znaleźć w dwóch równoległych liniach. Odległość między rzędami szafek powinna wynosić 90-120 cm, aby była możliwość na otwieranie drzwiczek i swobodne przejście. W takim układzie pod jedną ścianą powinien być zlew, blat i kuchenka, a pod drugą - lodówka.

Kuchnia w kształcie litery L

Białe meble w kuchni
Białe meble w kuchni Fot. shutterstock

To funkcjonalny podział w kształcie litery L, gdzie meble są ustawione prostopadle, a zlew i lodówka znajdują się na dużej ścianie, natomiast kuchenka przy krótszej. Blat w tym układzie powinien być pomiędzy zlewem a płytą grzejną. Układ w L to idealny układ dla nowoczesnej kuchni, zarówno dla małych jak i dużych wnętrz. Jego zaletą jest możliwość łatwego przejścia z kuchni do salonu lub jadalni.

Kuchnia w kształcie litery G

W kuchni w literę G meble stoją wzdłuż wszystkich trzech ścian, a blat jest przy ścianie czwartej połączony z nimi i służy do spożywania posiłków. Tak urządzone pomieszczenie jest wygodne i praktyczne, ale rekomendowane głównie do przestronnych wnętrz. Rozkład kuchni w kształcie litery G ma dużą przestrzeń, dlatego jest dużo wolnego miejsca np. aby umieścić w kuchni stół.

Kuchnia w kształcie litery U

Aranżacja kuchni w literę U charakteryzuje się tym, że meble kuchenne są ustawione wzdłuż dwóch dłuższych ścian i jednej krótszej. W takim układzie należy dobrze umieścić sprzęt. Kuchenkę i lodówkę warto dać naprzeciwko siebie, a zlew w narożniku. Blat kuchenny najlepiej umieścić przy oknie. Ta nowoczesna propozycja aranżacji sprawdzi się w dużej przestrzeni o prostokątnym kształcie.

Kuchnia z wyspą

Wyspa to najlepszy pomysł do stworzenia funkcjonalnej kuchni, ale wymaga dużego pomieszczenia o określonym kształcie. Na kuchennej wyspie można zaaranżować miejsce do gotowania i przygotowywania posiłków, albo do zmywania. W tym przypadku mamy dużą dowolność, aby odpowiednio ustawić sprzęt agd., ale też mamy łatwy dostęp do akcesoriów kuchennych. Wyspa w kuchni to modne rozwiązanie i funkcjonalność.

Wysokość blatów

Blaty kuchenne powinny być dopasowane do wzrostu i potrzeb domowników. Wysokość blatu kuchennego powinna wynosić 85 cm. Z kolei zlew powinien mieć wys. 90 - 100 cm, natomiast kuchenka 80 - 90 cm. Te wytyczne są kierowane do dużych kuchni. Według uniwersalnych wytycznych blat powinien znajdować się ok. 10 - 15 cm poniżej łokcia stojącej osoby.

Wysokość szafek

Szafki kuchenne powinny mieć ok. 85 - 90 cm wys. natomiast szafki wiszące powinny mieć 40 - 100 cm, a głębokość na ok. 30 cm. Warto pamiętać, ze kupując sprzęt do zabudowy, należy idealnie dopasować sprzęt do wymiarów szafek.

Urządzając kuchnię, możesz wybrać gotowe zestawy mebli kuchennych, albo kupić je oddzielnie.

Więcej o: