Ile kosztuje remont kuchni?

Jak każde pomieszczenie w naszym domu, tak również kuchnia wymaga systematycznego odświeżania i remontów. Zobaczmy zatem, od czego zależy koszt remontu kuchni i jak wysoki może on być.

Kuchnia z kuchenką mikrofalową w zabudowieKuchnia z kuchenką mikrofalową w zabudowie Fot. shutterstock

Koszt remontu kuchni - od czego zależy?

Ile kosztuje remont kuchni? Zależy to od kilku czynników i warto przyjrzeć się im, zanim zaczniemy odnowę pomieszczenia.

  1. Lokalizacja - to głównie od niej zależy cena fachowców. Duże miasta i rozwinięte województwa (mazowieckie, małopolskie czy dolnośląskie) będą miały wyższe koszty zatrudnienia fachowców, a co za tym idzie koszt remontu kuchni również wzrośnie.
  2. Wielość kuchni - im większa kuchnia, tym większy koszt jej remontu. Remont kuchni o powierzchni kilku metrów kwadratowych (remont kuchni w bloku) będzie zdecydowanie tańszy niż całkowity koszt remontu dużej kuchni w domu jednorodzinnym.
  3. Standard - kuchnie, w których będziemy chcieli zastosować luksusowe wykończenia będą miały wyższą cenę remontu niż kuchnie remontowane w innym standardzie.

Te trzy czynniki głównie determinują łączny koszt remontu kuchni.

Generalny remont kuchni

Generalny remont oznacza całkowitą zmianę w kuchni. Wiąże się on z nowymi płytkami, sprzętami i całkowicie nową koncepcją zagospodarowania przestrzeni. Zobaczmy, jakie elementy będą najważniejsze przy takim remoncie i ile mogą nas one kosztować.

Projekt kuchni

Profesjonalny projekt i aranżacja wnętrza mogą kosztować od 50 do 90 złotych za metr kwadratowy. Koszty te możemy jednak znacznie obniżyć, gdy sami zaprojektujemy kuchnię lub skorzystamy z dodatkowych promocji dużych sklepów budowlanych. Często markety oferują darmowe projekty przy zakupie elementów wykończenia wnętrz.

Demontaż mebli i usuwanie starych powierzchni

Kolejnym wydatkiem może okazać się demontaż starych mebli kuchennych. Koszt takiego demontażu to 250 - 400 złotych. Również to możemy obniżyć, jeśli samodzielnie zdemontujemy meble i je rozkręcimy. Do usuwania płytek ze ścian większość z nas zdecyduje się jednak na ekipę remontową. Cena takiej usługi to 15 - 30 złotych za metr kwadratowy. Warto pamiętać, że koszty usuwania odpadów budowlanych leżą po stronie właściciela domu lub mieszkania. Dodatkowe koszty związane z wywozem odpadów mogą wynosić do 600 złotych.

Wymiana instalacji wodno - kanalizacyjnej oraz elektrycznej

Przy okazji remontu generalnego można zdecydować się na wymianę starej instalacji. Zmiana koncepcji zagospodarowania może również wymusić na właścicielach zainstalowanie nowych instalacji przy remoncie kuchni. Koszt wymiany instalacji elektrycznej to 55 - 110 złotych za punkt, natomiast instalacji wodnej i kanalizacyjnej jest droższa - średnio nawet 200 zł za punkt. W cenę wchodzą już materiały oraz komplet prac.

Wykończenie ścian i podłóg - wymiana płytek

Koszty wykończenia zależą głównie od płytki, na którą się zdecydowaliśmy. Często im droższe materiały, tym droższych kosztów fachowców możemy się spodziewać. Układanie nowych płytek na podłogi w kuchni to średni koszt 50 złotych za m2, ale ceny mogą wahać się od 35 do nawet 120 złotych. Podobnie do układania płytek na podłodze będą wyglądać cenniki na układanie płytek na ścianie. Małe mozaiki lub dekory układa się specyficznie i koszt ich układania może zależeć od sztuki. Płytki zwykle układane są jedynie nad blatem kuchni, gdzie ściany są najbardziej narażone na zanieczyszczenia. pozostałe ściany możemy pomalować farbą. Malowanie ścian przez fachowca będzie nasz wynosić do 500 złotych (wliczone są w to już ceny materiałów, farby, wałków i pędzli). Ponieważ malowanie jest dość prostą czynnością, nim zapłacimy fachowcom, warto samemu postarać się wykonać to wykończenie kuchni.

Koszty remontu kuchni - wymiana mebli

Kuchnia Artisan.Kuchnia Artisan. Fot. Abra Meble

Przeprowadzając remont kuchni możemy zdecydować się również na nowe meble kuchenne. Najtańsze zestawy kupimy już od kilkuset złotych. Droższe będą kuchnie większe, z dużą ilością poszczególnych szafek lub robione na specjalne zamówienie - to wydatek rzędu 600 - 2 500 złotych za metr bieżący. Doliczyć do tego należy blat kuchenny - za blat zapłacić trzeba będzie do 200 złotych za metr bieżący. Dodatkowo za wycięcie otworu na zlew do szafki pod zlewozmywak wydamy kolejne 100 - 150 złotych. Montaż blatów oraz mebli kosztuje 500 - 700 złotych. Ceny zależą od tego, jak wyglądają szafki kuchenne i czy zdecydowaliśmy się na meble kuchenne modułowe.

Remont kuchni - koszt wymiany sprzętu i armatury

Kolejnymi wydatkami będą zakupy sprzętu i armatury. Sprzęt AGD wstawiany do kuchni często składa się z zestawu kuchenki, lodówki i zmywarki. Średniej jakości zestawy sprzętu AGD kosztują 3 500 - 4 000 złotych. Zakup zlewozmywaka wynosi około 250 zł, baterii do niego 150 zł, a montaż - 150 - 200 złotych. Ostatnim etapem będzie zakup oświetlenia i jego zainstalowanie. Do kosztów remontu należy zatem doliczyć 450 - 500 złotych za oświetlenie i montaż.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.