Ile kosztuje szafa na wymiar?

Pomieścimy w niej wszystkie nasze ubrania, schowamy do niej kosmetyki, kosztowności i drobiazgi, przechowamy zapasową pościel oraz koce. Mowa tutaj oczywiście o szafie. Możemy ją kupić jako wolnostojący mebel, ale warto również sprawdzić, ile będzie kosztowała nas szafa na wymiar.

Szafa na wymiarSzafa na wymiar Fot. shutterstock

Szafa na wymiar

Jeśli obawiamy się, że zwykłe, wolnostojące szafy dostępne w sklepach nie pomieszczą wszystkich naszych rzeczy, a cenimy sobie porządek i wygodę, powinniśmy zdecydować się na zakup szafy na wymiar. To prosty i skuteczny sposób na pomieszczenie ubrań, pościeli i kosmetyków. Szafa na wymiar to również idealne rozwiązanie na najbardziej wygórowane wymagania. Jest tworzona od podstaw, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, dlatego nie ma problemów z jej dopasowaniem do konkretnych potrzeb. Ponieważ szafa na służyć nam przez lata nie warto tutaj oszczędzać lub iść na niepotrzebne kompromisy.

Ogromną zaletą szaf na wymiar jest możliwość ich dopasowania do warunków architektonicznych. Szafa wnękowa, pod skosem czy w nietypowych architektonicznie miejscach? Żaden problem! Zaprojektowanie własnej szafy pod wymiar pomoże nam ustawić meble nawet w trudnych do projektowania miejscach. Szafa na wymiar to również możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Zarówno meble do sypialni, jak i szafy do przedpokoju mogą być wykonywane na wymiar. Szafy do zabudowy doskonale sprawdzą się w garderobach, a niewielkiego mebla pod wymiar z powodzeniem możemy też wstawić do łazienki. Meble na wymiar są estetyczne i dopasują się do każdego wnętrza w naszym domu niezależnie od tego, jakie będzie przeznaczenie szafy.

Koszt szafy na wymiar

Koszt szafy na wymiar może być różny, zależeć będzie od kilku czynników. Zobaczmy, co ma wpływ na cenę i jak możemy zaoszczędzić, wciąż uzyskując wysoki jakościowo produkt.

Wymiar zabudowy

Koszt wykonania szafy zależy od jej rozmiaru. Im większa szafa, tym na większy wydatek będziemy musieli się przygotować. Zależy to przede wszystkim od ilości płyty lub drewna, jakie potrzebne będzie do skonstruowania szafy. Duże znaczenie ma również głębokość - głębsze szafy będą wymagały większej ilości dodatkowych elementów (półek, drążków), co automatycznie sprawi, że wyższa będzie cena całej szafy.

Drzwi otwierane, czy przesuwne?

Decydując się na rodzaj drzwi powinniśmy pomyśleć nie tylko o cenie, ale przede wszystkim przyjrzeć się ilości miejsca, jakie mamy dostępne. Drzwi przesuwne zajmują mniej miejsca niż drzwi tradycyjnie otwierane. Jeśli na szafa ma być przesuwna lub skrzydłowa z lustrem, to również podniesie jej cenę. Wyższa cena będzie wiązała się również z jakością zakupionych szyn.

Elementy wewnętrzne szafy

Głównym zamysłem szafy na wymiar jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dlatego też w szafie umieszcza się półki, drążki, kontenery i szuflady. Bardziej ekstrawaganckimi pomysłami są wysuwane tace na drobiazgi, wysuwane wieszaki lub stojaki na buty. Każdy z takich dodatków będzie podnosił cenę końcową. Dodatkowe elementy szafy możemy dokupić później, chociaż warto, aby od razu wnętrza szafy były już odpowiednio wyposażone.

Rodzaje wybranego materiału szafy

Szafa DIY - idealnie dopasowana do pomieszczeniaSzafa DIY - idealnie dopasowana do pomieszczenia Fot. shutterstock

Ceny szaf pod wymiar zależą również od wybranego przez nas materiału. Płyta MDF będzie tanią, a jednocześnie bardzo estetyczną opcją. Wyższą cenę będzie miał mebel z drewna litego. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się zamontować lustra na drzwiach, cena zaprojektowanego przez nas modelu może być wyższa. Popularne jest montowanie drzwi ażurowych w szafach na wymiar - pozwoli to na cyrkulację powietrza i jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy z szaf na wymiar robić schowki na rzeczy letnie lub zimowe.

Lokalizacja

Cena szafy zależeć będzie również od miejsca, w jakim szafę będziemy zamawiać. W województwach rozwiniętych (dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie) zapłacimy za materiały i wykonanie więcej niż w pozostałych województwach. Koszty będą również wyższe jeśli chodzi o montaż. Warto przejrzeć cennik kilku firm, zanim zdecydujemy się na zakup mebla u konkretnego wykonawcy.

Cena końcowa

Na cenę końcową składa się wiele czynników, jednak zawsze można podać orientacyjne ceny takiego zakupu. Mebel na zamówienie o dwóch drzwiach z płyty laminowanej wyniesie nas około 2 000 - 2 200 złotych. Za szafę dwuskrzydłową z lustrem zapłacimy już o 500 - 700 złotych więcej. Opcja trzyskrzydłowa kosztuje 2 500 - 3 500 złotych, jeśli będziemy chcieli mieć dodatkowe lustro cena wzrośnie o nawet 1000 złotych.

Zanim zdecydujemy się na zakup warto poprosić o wycenę danego projektu szafy. Pozwoli nam to dokładnie przemyśleć zakup i przygotować się na poniesienie być może wyższych niż zakładaliśmy kosztów mebli pod wymiar.

Więcej o: