Jaki materac wybrać - piankowy, bonellowy czy kieszeniowy?

Sen, wbrew pozorom, to niezwykle ważny, choć często lekceważony element naszego życia. Na spaniu spędzamy prawie jedną trzecią naszej doby. To bardzo dużo! Odpowiedni sen pozwala Ci zregenerować siły, odpocząć i przygotować się na trudy kolejnego dnia. Niezwykle ważnym dla snu czynnikiem jest to, gdzie właściwie się śpi. Zostań z nami i zobacz, jak wybrać najlepszy materac do swoich potrzeb.

Jaki wybrać materac?

Dobre i wygodne łóżko to połączenie kilku czynników: solidnej i trwałej ramy, odpowiednio sprężystego stelażu oraz właściwie dobranego materaca. Aby spało Ci się dobrze, zdecyduj się na dobry materac. Odpowiednio dobrany produkt odpowiednio podtrzyma Twój kręgosłup, zapewni Ci komfort snu i pozwoli na pełną regenerację energii. Wysoka jakość materaca to zapewnienie zdrowego snu. Rynek posiada szeroką ofertę materaców i czasami ciężko wybrać ten najodpowiedniejszy. Zobacz, na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca, aby zakupiony produkt był dokładnie tym, czego potrzebujesz.

Materace piankowe, bonellowe czy kieszeniowe?

Materac do łóżka.Materac do łóżka. Fot. Shutterstock

Materace dzielą się na kilka rodzajów, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Odpowiednio dobrany materac pozwoli Ci na spokojny sen i regenerację energii, dlatego nie ma tutaj miejsca na żadne kompromisy! Zobacz, jak wybrać ten idealny materac w zależności od jego typu.

Materac piankowy to bardzo częsty wybór. Wyróżniają się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Mogą być wykonane z jednego płata pianki, ale nowoczesne modele konstruowane są z kilku warstw, co zwiększa ogólną wytrzymałość, a co za tym idzie, żywotność produktu. Wykonane są często z pianki wysokoelastycznej lub pianki termoelastycznej. Pianka termoelastyczna i wysokoelastyczna zapewniają odpowienią cyrkulację powietrza, wsparcie dla ciała i potrafią w odpowiedni sposób dopasować się do sylwetki. To ogromna zaleta i główny ruch zapobiegający uczuciu zmęczenia i niewyspania po nocy.

Wśród materacy piankowych wyróżnia się również specjalną grupę - materace lateksowe. Materac lateksowy wykonany jest ze specjalnej pianki poliuretanowej oraz pianki lateksowej. Rozwiązanie to jest doskonałe dla wygodnego i zdrowego snu, a także dla zachowania maksimum higieny. Materace lateksowe w ogromnej części polecane są dla alergików. Są antyalergiczne i osoby z alergią szybko pokochają te materace.

Materac sprężynowy (materac bonellowy) to warstwa sprężyn pokryta odpowiednio miękka pianką. W przypadku tego materaca kusząca może być cena produktów, są zwykle one tańsze niż inne opcje. Podparcie dla kręgosłupa niestety z czasem może maleć. Te rodzaje materacy muszą być wymieniane nieco częściej niż inne.

gdzieś pomiędzy materacem sprężynowym, a materacem piankowym swoje miejsce znalazł materac kieszeniowy. Materace kieszeniowe to innowacyjne rozwiązanie dla zdrowego snu. Sprężyny znajdują są w piankowych kieszeniach, które są ciasno poukładane jedna przy drugiej. Taką warstwę kieszeni w materacu pokrywa się dodatkową, dużą warstwą pianki. Dobry materac kieszeniowy będzie w stanie posłużyć Ci przez dłuższy czas. Łączy w sobie wygodę sprężynowego materaca i trwałość piankowej wersji. To jeden z najpopularniejszych na rynku produktów. Jedynym minusem może być cena - jest on najdroższy ze wszystkich wersji.

Czy znaczenie ma twardość materaca?

Łóżko podwójne.Łóżko podwójne. Fot. Shutterstock

Wybór odpowiedniego materaca wiąże się również ze sprawdzeniem jego twardości. Materace dostępne na rynku dzielą się głównie na trzy rodzaje: miękkie, średnie i twarde. Na miękkim materacu mogą spać osoby lekkie oraz dzieci. Przeciętna, dorosła osoba zdecyduje się na materac średniej twardości. Twarde materace są dla osób, które ważą więcej i potrzebują stabilnej powierzchni. Wybór materaca względem twardości nie jest trudny. Najlepiej położyć się na materacu i wsunąć dłoń pod kręgosłup w części lędźwiowej. Jeśli ręka wchodzi lekko, materac jest dla nas za miękki, jeśli czujemy mocny opór - wybraliśmy za twardy materac. Odpowiedni materac poznamy po tym, że dłoń wsuwa się z lekkim oporem. Użycie odpowiednich rodzajów pianek sprawia, że twardości materaca mogą być różne, dlatego warto dokładnie sprawdzić ten element przed zakupem.

Wersalka czy materac?

Często kupując meble do domu, czy mieszkania stajemy przed wyborem, czy zdecydować się na łóżko, czy raczej na wielofunkcyjny mebel. Narożniki, kanapy, wersalki, i sofy z funkcją spania stają się coraz popularniejsze. Jeśli wiesz, że się przydadzą bardziej, niż tradycyjne łóżka z materacami, nie wahaj się. To hit mody wnętrzarskiej i na pewno znajdziesz produkt, którego wysoka jakość i wygoda będą idealne właśnie dla Ciebie.

Więcej o: