Wybierając koc piknikowy warto warto pomyśleć o naszych oczekiwaniach. Model, który chcemy zabierać ze sobą na wycieczki i pikniki nie musi być gruby i ciepły. Najważniejszą kwestią jest, by zajmował mało miejsca, był lekki i poręczny w podróży. Kluczową kwestią jest wodoodporny spód koca piknikowego. Trawa nie zawsze jest idealnie susza, a koc piknikowy termoizolacyjny poprawi komfort spędzania wolnego czasu na łonie natury. Koc piknikowy z izolacją ma warstwę pianki PVC, dzięki czemu spód koca jest śliski, nie przemięka, a wewnętrzna strona koca piknikowego najczęściej wykonana jest z polaru - będzie miękka i miła w dotyku.
Mały koc piknikowy będzie idealny wyborem dla jednej lub dwóch osób. Jeśli planujesz piknik z większą grupą znajomych lub rodziną, warto wybrać duży koc piknikowy.
Koc piknikowy Fot. shutterstock
Koc piknikowy różni się od tradycyjnego koca i ma wiele zalet, które okażą się bardziej praktyczne podczas pikniku czy wakacyjnego wyjazdu. Przede wszystkim koc piknikowy ma warstwę izolacyjną, która będzie odporna na wilgoć podłoża. Pianka w podłożu koca zapewnia komfort i wygodę. Większość kocyków piknikowych bardzo łatwo się czyści, można prać je w pralce. Po złożeniu koc zajmuje bardzo mało miejsca, a uchwyt jest poręczny.
Czy koc piknikowy można prać? Oczywiście, że tak. Jak każdy materiał, koc piknikowy podczas użytkowania się brudzi. Mogą przydarzyć się na nim plamy od soku, owoców czy sosu z piknikowego jedzenia. Niezależnie od tego czy na piknik zabierasz zwykły koc czy koc piknikowy z izolacją śmiało możesz do włożyć do pralki.
Koc piknikowy nie straci swoich właściwości izolacyjnych, nie zmechaci się, a jego kolory nie wyblakną. Aby koc posłużył jak najdłużej i zadowalał właścicieli ładnym wyglądem najlepiej prać go w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Zdecydowanie odradzamy czyszczenie chemiczne, chlorowanie, a także prasowanie czy suszenie w suszarce bębnowej - takie zabiegi mogą zniszczyć obie warstwy koca piknikowego.
Koc piknikowy Fot. zalando, materiały partnera, kolaż redakcja
Składanie i rozkładanie koca piknikowego jest banalnie proste, wystarczy nabrać wprawy. Najlepiej rozłożyć koc na płasko, a następnie złożyć do środka jest boki. Kolejnym krokiem jest składanie koca w taki sposób, by wszyta do niego gumka z rzepem umożliwiała jego zapięcie.
Koc piknikowy po złożeniu powinien mieć kształt niedużej torby, z uchwytem, który ułatwi jego przenoszenie na ramieniu lub zawieszenie na rowerze czy wózku.
Koc piknikowy możesz uszyć samodzielnie. Jak to zrobić? W sklepie krawieckim musimy kupić bawełniany materiał w dowolnym wzorze oraz kawałek materiału wodoodpornego, który będzie idealnym spodem koca piknikowego.
Potrzebna będzie także maszyna do szycia, akcesoria krawieckie, gumka o szerokości 2-3 centymetrów, która posłuży jako uchwyt.
Koce piknikowe dostępne są w każdym sklepie z tekstyliami do domu oraz ogrodu. Podczas wiosenno-letniego sezonu koce znajdziemy także w znanych sieciówkach z odzieżą na dziale z akcesoriami. Koce pilnikowe oraz koce plażowe dostępne są w kilku rozmiarach, najczęściej wybierane są modele 130x150 cm, 150x200 cm lub jeśli planujemy piknik w większym gronie - 180x210 cm. Ceny koców piknikowych zaczynają się od 40 złotych wzwyż.
Koc i krzesło - zestaw idealny na plażę Fot. zalando materiały partnera, kolaż redakcja