Klimator przenośny - co to za urządzenie, jak działa?

Kiedy latem dręczą upały, ciężko jest funkcjonować w ciągu dnia, ale też spać w nocy. Konieczne jest obniżenie temperatury w domu. Prostym sposobem jest zakup klimatora przenośnego. Jak działa to urządzenie? Czym różni się od wentylatora i klimatyzatora? Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy!

Klimator - jak działa?

Kiedy latem temperatura na zewnątrz rośnie, zarówno praca, sen, jak i wykonywanie domowych obowiązków staje się zdecydowanie trudniejsze. W zbyt wysokiej temperaturze nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować w odpowiedni sposób: męczą nas bóle głowy, rozkojarzenie, trudność z zasypianiem. Kiedy ubrania przyklejają się do ciała, a odpoczynek w wysokiej temperaturze tak naprawdę nie jest odpoczynkiem, myślisz o zakupie urządzenia chłodzącego. Na każdym kroku spotykamy klimatyzatory i wentylatory. Na rynku istnieją także klimatory. Na pewno zastanawiasz się, co to jest klimator. Wyjaśniamy!

Klimator lub klimatyzer to zupełnie inne urządzenie niż klimatyzator. Klimator domowy to urządzenie zdecydowanie mniejsze, tańsze, ale przede wszystkim przenośne. Bez trudu możemy przestawiać je w domu z pomieszczenia do pomieszczenia. Klimator nie ma takich elementów instalacji, które muszą być wyprowadzone na zewnątrz budynku. Jak działa klimator? Urządzenie zasysa gorące powietrze, które przepływa przez wkłady nasączone wodą lub wypełnione kostkami lodu i przepływając przez nie, oddaje ciepło. Ochłodzone powietrze za pomocą wiatraka odprowadzone jest na zewnątrz urządzenia.

Warto podkreślić, że klimatory najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach o metrażu do 30-40 metrów kwadratowych. Najlepiej działają w pomieszczeniach o niskiej wilgotności i wysokiej temperaturze, wtedy najlepiej ochładzają powietrze.

Jaki klimator wybrać?

Klimatyzer to inaczej klimatyzacja wodna. Klimator na wodę ma specjalny pojemnik na wodę. Jeszcze do niedawna klimatory miały dodatkowe butle z wodą, które przed uruchomieniem urządzenia należało zamrozić. Nowoczesne urządzenia mają wkłady chłodzące, które są w stanie schłodzić wodę w 15 minut.

Wybierając klimator domowy, warto zwrócić uwagę na przepływ powietrza, który mierzony jest w metrach sześciennych na godzinę. Istotna jest także efektywność pracy przy wilgotności powietrza oraz pojemność zbiornika na wodę lub liczba wkładów w przypadku wentylatora na wkłady chłodzące.

Wygodne w użytkowaniu są klimatory z pilotem do zdalnego sterowania. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji parametrów tak, by móc dopasować chłodzenie do prędkości wentylatora.

Czy warto kupić klimator? Zalety urządzenia

Klimator jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Skutecznie zmniejsza temperaturę w pomieszczeniu, ale też nawilża je i oczyszcza. Niektóre modele dostępne na rynku mają także funkcję jonizacji - to urządzenia idealne dla osób zmagających się z alergiami lub astmą. W praktyce oznacza to, że urządzenie równoważy jony ujemne i dodatnie, które znajdują się w powietrzu.

Jakie jeszcze zalety ma klimator? Przede wszystkim jest tani. W porównaniu z klimatyzatorem stacjonarnym jest także bardziej oszczędny w eksploatacji - pobiera mniej energii elektrycznej. Nie ma potrzeby psucia elewacji czy kucia ścian, ponieważ urządzenie nie ma rury, która odprowadzałaby gorące powietrze na zewnątrz. Klimator nie przesusza powietrza.

Klimator domowy przenośnyKlimator domowy przenośny Fot. shutterstock

Klimator a klimatyzator - jakie są różnice?

Klimatyzator to urządzenie najbardziej skuteczne, ponieważ nagrzane powietrze wyprowadzone zostaje na zewnątrz budynku, ale jego instalacja wymaga pomocy fachowca. Klimatyzator schłodzi pomieszczenie o każdym metrażu oraz zmniejszy wilgotność powierza, jednak jest dość kosztowny. Samo urządzenie to wydatek rzędu kilku tysięcy, potrzebna jest także sprężarka oraz skraplacze. Trzeba także zapłacić fachowcowi, który klimatyzator zamontuje i będzie go serwisował. Zamontowanie klimatyzatorów na budynkach zabytkowych oraz bardzo nowoczesnych fasadach bywa utrudnione. Klimatyzator umieszczony jest na stałe na ścianie, w jednym miejscu i nie ma możliwości zmiany jego położenia.

Wentylator czy klimator? Wentylator to najprostsze urządzenie, które ma za zadanie mieszać powietrze w domu. Jest też najtańszą opcją. Warto jednak podkreślić, że wentylator nie obniża temperatury w pomieszczeniu, a jedynie miesza powietrze, doraźnie dając nam ulgę w upał.

Klimator przenośny to rozwiązanie dużo bardziej wygodne, ale i tańsze. Urządzenie w równie skuteczny sposób schłodzi powietrze, ale przede wszystkim będzie mobilne - przestawimy je w razie potrzeby do dowolnego pomieszczenia w domu.

Klimator - cena

Klimator to świetna alternatywa dla drogiego klimatyzatora. Cena urządzenia uzależniona jest od dodatkowych funkcji. Jeśli klimator będzie miał funkcję oczyszczania powietrza lub jonizacji - urządzenie będzie droższe. Najprostsze klimatory kupić można już od 350 złotych wzwyż. Ceny urządzeń o większej mocy zaczynają się od 500-600 złotych.

Poniżej znajdziesz wentylatory:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.