Jak zrobić napowietrzacz do oczka wodnego? Wyjaśniamy

Stworzenie niewielkiego zbiornika wodnego nieopodal domu ma ważny walor estetyczny. Do takiego miniaturowego stawu możemy też wpuścić ryby i obsadzić go wodną roślinnością. W przypadku tak małego akwenu istotne jest też napowietrzanie wody w stawie. Jak często to robić? Jaki sprzęt napowietrzający wybrać? Jak zrobić go samemu? Podpowiadamy.

Ryby do oczka wodnego.Ryby do oczka wodnego. Fot. Shutterstock

Napowietrzanie w oczku wodnym i jego rola

W przypadku wszystkich zbiorników wodnych do funkcjonowania żywych organizmów, w tym roślin i ryb, potrzebny jest tlen. Wentylacja wodnego środowiska posiada szereg dobroczynnych oddziaływań. Przede wszystkim przyczynia się do utrzymania równowagi biologicznej, dzięki czemu trudniej o to, żeby wodę skolonizowały glony. Dzięki pracy napowietrzacza redukuje się ilość szkodliwych gazów i utrzymuje właściwy poziom pH.

Co dzieje się przy braku lub w przypadku niewłaściwego napowietrzania?

Niewłaściwe napowietrzanie oczek wodnych i stawów skutkuje zakwitem glonów i sinic. Pojawia się też przyducha, która jest w stanie zabić ryby i inne zwierzęta wodne. Newralgicznym okresem jest także zima, gdy brak działania urządzeń napowietrzających powoduje deficyt tlenowy. W tym przypadku tlen nie dociera do wody w odpowiedniej ilości z uwagi na grubość pokrywy lodowej. Pamiętajmy więc o tym, że od właściwego napowietrzania oczka lub stawu zależy w praktyce wodne życie, w tym dobro ryb i roślin. Jest to bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy głębokość oczka nie jest zbyt duża, zima zaś mroźna i woda bardzo zamarza nie tylko przy powierzchni.

Jaki napowietrzacz do oczek wodnych?

Jak właściwie powinno odbywać się napowietrzanie oczka wodnego? Jaki sprzęt do niewielkiego zbiornika wodnego warto wybrać, by dostarczyć dość powietrza do wody w niewielkim stawie także podczas upalnego lata lub zimą?

Wykorzystanie roślin wodnych dla dostarczania tlenu do stawu

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku - nasadzenie roślinJak zrobić oczko wodne krok po kroku - nasadzenie roślin Fot. Shutterstock

W ograniczonym zakresie możemy zadbać o napowietrzanie oczka wodnego we własnym zakresie - jest to możliwe poprzez zastosowanie odpowiednich roślin, które sprawiają, że woda jest lepiej natleniona. Ich wydajność jest oczywiście ograniczona, ale niekiedy mogą pomóc, poza tym ozdabiają staw i nie wymagają dostarczania im energii. Dodatkowo mogą stanowić schronienie dla niektórych gatunków ryb w oczku. Mowa tu m.in. o produkujących tlen:

  • rogatku sztywnym
  • ponikle igłowatym
  • przęstce wodnej
  • wywłóczniku

Warto pomyśleć o takich nasadzeniach, gdy planujemy oczka wodne i kupujemy akcesoria do oczek wodnych.

Rodzaje napowietrzaczy do zbiornika wodnego

Działanie samych roślin, zwłaszcza zimą lub w przypadku upalnego lata, bywa jednak ograniczone. Warunki w oczku wodnym pogarszają się, Dochodzi do spadku zawartości tlenu w wodzie i powstania przyduchy. Co robić w odpowiedzi na takie zagrożenie? Warto już wcześniej zainwestować w zestaw napowietrzający, który zajmie się tłoczeniem tlenu do stawu. Takie urządzenia sprzedawane są w dwóch podstawowych odmianach: ze wbudowaną pompą lub wymagające podłączenia do pompy po to, żeby mogły natleniać staw. Taki sprzęt powinien być wydajny, trzeba więc dobrze dobrać go do ilości wody w zbiorniku. Napowietrzacze wodne do stawów powinna też cechować solidna obudowa i odporność na trudne warunki atmosferyczne. W końcu dobrze, by napowietrzanie mogło się odbywać w wielu punktach umiejscowionych w wodzie i pochłaniało możliwie najmniej energii elektrycznej.

Jak zrobić napowietrzacz do oczek samemu?

Czy napowietrzacz do stawów i oczek wodnych można wykonać samemu? Okazuje się, że proste urządzenie do wtłaczania tlenu pod powierzchnię wody może być zrobione w konwencji ''zrób to sam''. Oczywiście trudno będzie skonstruować taki przyrząd od podstaw, ale zamiast drogich zestawów napowietrzających, da się wykorzystać tańsze zamienniki. Można do tego wybrać pompy wodne solarne, pompy powietrzne i pompy fontannowe. W połączeniu np. z nasadzeniami natleniających roślin takie rozwiązania mogą dać pozytywne efekty. Kluczowe jest tutaj wkomponowanie systemu w środowisko wodne. Można go ukryć używając do tego właśnie roślin i kamieni. Niektóre pompy wodne solarne nie tylko świetnie dają ciekawe efekty w postaci fontann i przyczyniają do zwiększania ilości powietrza w wodzie, ale też są ekologiczne. Niewielki panel i przewód są zaś łatwe do ukrycia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA