W skład basenów ogrodowych wchodzą nie tylko sam basen, gotowe podłoże lub inne akcesoria, ale także zestaw do filtracji wody w basenie z pompą. Oczywiście w pakietach przeznaczonych do kompleksowego dbania o basen znajdziemy też takie przybory, jak odkurzacz basenowy, przykrycie letnie i zimowe; niekiedy w zestawie znajdzie się również chemia basenowa np. w postaci tabletek, preparatów regulujących pH wody i innych przeznaczonych do jej dezynfekcji.
Najważniejsza dla utrzymania czystej wody jest jednak pompa z wkładem - filtrem. Urządzenie to przyczynia się do pielęgnacji wody w dość prosty sposób. Najpierw zasysa ją, by później wtłoczyć do filtra, gdzie podlega oczyszczeniu. Najczęściej stosowane to filtr papierowy i filtr syntetyczny. Bardzo istotna jest jej wydajność - pompa musi być dostosowana do tego, ile litrów wody pomieści basen. Niezależnie od wielkości basenu, woda powinna być przefiltrowana przynajmniej trzykrotnie w ciągu doby. Warto mieć to na myśli, kupując pompy basenowe.
Urządzenie filtrujące do basenu jest niezbędne, jeśli chcemy utrzymać czystość basenu ogrodowego. Bez pompy wodę trzeba by było zmieniać znacznie częściej, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne. Dodać należy, że może być stosowana zarówno wtedy, gdy chodzi o baseny ogrodowe stelażowe, jak i baseny rozporowe. Jej zalety to:
Jeszcze raz warto podkreślić, że w przypadku basenu ogrodowego wydajność pompy powinna wystarczyć na przefiltrowanie całej wody trzy lub cztery razy w ciągu doby. Dobrą praktyką jest sprawdzenie w instrukcji tego, czy załączona przez producenta pompa jest wystarczająco dużej mocy. Najlepiej skontrolować to nim sezon się zacznie, by przez cały czas mieć czystą wodę, w której dorośli i dzieci będą mogli się relaksować niczym w domowym SPA.
Jeśli wydajność pompy będzie dobrze dobrana do ilości litrów wody w zbiorniku, to wystarczy ja włączyć codziennie na kilka godzin - możliwe, że wystarczą nawet cztery. Lepiej filtrować wodę po kilka godzin codziennie, niż raz na kilka dni przez dłuższy czas. Inaczej trudno będzie utrzymać wnętrze w czystości. Wielu producentów zaleca, żeby urządzenie pracowało wyłącznie nocą, gdy nikt nie przebywa w wodzie.
Czy wydajna praca pompy i dobrze działający filtr wystarczą do utrzymania basenu w dobrej kondycji przez długi czas? Warto jest sięgać także po chemię basenową. Podstawą jest w tym przypadku stosowanie chloru. Niestety, ta substancja do higienizacji basenów wydziela przykry zapach. Chlor może też podrażniać oczy i powodować alergie. Alternatywą dla chloru może być ozonowanie wody. Sprawdzą się też tabletki multifunkcyjne i dozownik. Dzięki nim glony będą miały znacznie utrudnioną drogę do wzrostu, to zaś pozwoli dłużej utrzymać czysty basen.
Wiadomo, że w przypadku basenu w ogrodzie co jakiś czas dochodzi do niewielkiego ubytku jej poziomu i trzeba te braki uzupełniać wodą spoza obiegu. Jednak jak często powinno się całkowicie wymieniać wodę w basenach przydomowych? Regularne filtrowanie, stosowanie chemii basenowej (chlor) i od czasu do czasu innych środków, dbanie o czyste dno i ściany - wszystkie te czynności sprawiają, że niekiedy poleca się wymieniać całą wodę nawet co 2 - 3 lata. Wydaje się jednak, że w większości basenów powinno się to robić co roku przed sezonem. Wówczas zyskamy pewność cieszenia się czystą wodą w trakcie lata.