Drewniany stół ogrodowy - projekt. Koszty, materiały, instruktaż

Kamil Michaluk
07.07.2021 11:45
Drewniany stół ogrodowy może wyglądać pięknie i stylowo. Być prawdziwą ozdobą ogrodu i miejscem, przy którym odbywać będą się rodzinne i przyjacielskie spotkania. Niestety, ale mebel o wysokiej jakości będzie znacznym wydatkiem. Z reguły nie potrzeba jednak, by konstrukcja taka była bardzo skomplikowana. Materiały można nabyć za połowę ceny, którą trzeba zapłacić u hurtowego producenta. U doświadczonego stolarza zamówimy piękniejsze stoły drewniane, ale ich ceny będą jeszcze wyższe. Może warto więc zrobić stół DIY?

Drewniane meble ogrodowe.Drewniane meble ogrodowe. Fot. Shutterstock

Meble ogrodowe z drewna. Czy warto?

Warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy drewniane meble ogrodowe to w pełni trafiony pomysł. Wśród ich rywali wyróżnia się przede wszystkim:

  • stół plastikowy
  • stół z rattanu
  • meble z technorattanu
  • ciężki stół z metalu

Oczywiście do wszystkich tych propozycji można dobrać pasujące krzesła, fotele lub ławki. Poza wyborem klasycznego stołu ogrodowego z drewna w dowolnym stylu coraz częściej wybierany bywa zmodyfikowany projekt. Kusi zwłaszcza modny blat stołu i konstrukcja z drewna odzyskanego z palet. Niekiedy powierzchnię blatu wykonuje się z samych desek. Niezależnie od tego, ku jakiej konstrukcji się skłonimy i jaki design wybierzemy, drewno zawsze pozostanie drewnem. Wykonane z tego materiału blat i nogi muszą być odpowiednio chronione przed niszczącym działaniem wilgoci. Konieczne jest pokrycie stołu ochronnymi warstwami - najlepiej impregnatem i lakierem. Taki mebel może być wykorzystywany w pobliżu domu w ogrodzie nawet przy dość dużym wyeksponowaniu na działanie deszczu. Oczywiście impregnację trzeba powtarzać, stołów takich zaś raczej nie przechowuje się na zewnątrz zimą.

Stół ogrodowy drewniany: projekt

Jaki materiał powinien być wykorzystany do wykonania stołu ogrodowego z drewna? Jakie wymiary powinien mieć mebel? Czym impregnować taki stolik i jak ograniczyć koszty?

Meble ogrodowe. Jaki stół do ogrodu wybrać?

Akcesoria na imprezę w ogrodzieAkcesoria na imprezę w ogrodzie Fot. Pexels

Zastanawiając się nad takim stołem, dobrze jest od razu określić dla ilu osób będzie przeznaczony. Drewniana przestrzeń blatu dla czterech osób to przynajmniej 120 x 80 cm. Nogi powinny mieć od 74 do 80 cm wysokości. Takie wymiary mebli pozwalają na to, by czuć się przy nich wygodnie.

Materiały

Blaty drewnianych stołów ogrodowych mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Z pewnością pomocą w określeniu ich cech będzie zakład, w którym zamówimy blat. Najdroższy z rodzimych drzew będzie dąb, najtańsza zaś sosna.

Mogą to być rustykalne blaty z jednego kawałka drewna, można też wykorzystać deski ciasno zbite ze sobą. Modne stoły wykonuje się także z palet. W tym przypadku na blat można ułożyć taflę hartowanego szkła lub również ciasno zbić deski.

Sposobem na stosunkowo szybkie i mimo wszystko tańsze wykonanie estetycznego stołu jest zakup gotowych komponentów. Stworzenie loftowego stołu do ogrodu może być łatwe dzięki zakupowi blatu z klejonki sosnowej i dwóch nóg z profila stalowego zamkniętego 3 cm.

Narzędzia

Wykonanie stołu z połączenia gotowych elementów pozwoli nam na szybkie przeprowadzenie prac bez specjalistycznego sprzętu. Jakie narzędzia będą niezbędne do prac nad takim stołem? Przydadzą się przede wszystkim wiertarka, wkrętarka, papier ścierny, pędzle, lakierobejca do drewna lub inny preparat zabezpieczający, ewentualnie farba do malowania metalu czarna lub stalowa. Do mocowania można wykorzystać np. mufy gwintujące i śruby z dużą podkładką.

Koszty

Blat z klejonki sosnowej o wymiarach 120 x 80 cm można kupić już nawet za 250 zł. Dwie nogi prostokątne (80 cm wys. i 40 cm szerokości) to przynajmniej 200 zł. Na pozostałe elementy z powodzeniem powinno wystarczyć 50 zł.

Montaż mebli ogrodowych. Jak zrobić stół?

Przygotowanie blatu i nóg

Podstawę stanowi przygotowanie poszczególnych komponentów. O ile profile tworzące nogi być może będzie trzeba tylko nawiercić, o tyle blat najczęściej trzeba wygładzić papierem ściernym. Wszystko po to, by stoły ogrodowe były przyjazne w użytkowaniu.

Malowanie elementów - ogrodowa ochrona przed korozją

Przed połączeniem nóg z blatem należy oba komponenty pomalować. W przypadku profili stalowych chodzi o zabezpieczenie przed korozją, drewno zaś musi być dokładnie zabiezpieczone - dużo lepiej niż to, którego używa się do wnętrz. Najlepsza będzie lakierobeja lub impregnat i lakier, ale można stosować szeroką gamę środków do drewna (wood). Dobrze zabezpieczone meble ogrodowe drewniane to klucz do sukcesu.

Połączenie blatu z nogami

Wywiercamy otwory na mufy gwintujące w blacie. Nogi przyczepiamy na śruby z dużą nakrętką. Ostatnia jest nieodzowna do tego, żeby drewno delikatnie pracowało.

Więcej o: