Kuchnia w stylu skandynawskim. Jak ją urządzić, by była praktyczna i piękna?

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? Najlepiej stylowo, funkcjonalnie, przytulnie i w jasnych kolorach. Zagospodarowanie tej przestrzeni warto dobrze przemyśleć. Liczy się umiejętne skomponowanie kolorów, wzorów i form. Zobaczcie, jak osiągnąć ten efekt.

Kuchnia w stylu skandynawskim.Kuchnia w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Kuchnia w stylu skandynawskim jest jednym z częstszych wyborów aranżacyjnych w 2021 roku. Stylowa, prosta i niezwykle praktyczna przestrzeń w stonowanych kolorach może zachwycać. Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim może być bardzo przyjemnym zajęciem, jeśli wiadomo, w jakim kierunku trzeba podążać. Oto garść sprawdzonych porad, inspiracji, jak również propozycje świetnych dodatków, które na pewno podkręcą styl kuchni skandynawskiej. 

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? 

Szare talerze o minimalistycznej formie.Szare talerze o minimalistycznej formie. Fot. Shutterstock

Kuchnia w stylu skandynawskim prócz prostej i funkcjonalnej formy wyróżnia się przewagą naturalnych materiałów. Podstawą jest przede wszystkim drewno, a także szkło i kamień, na przykład marmur, który jest hitem ostatniego roku. Kuchnia w stylu skandynawskim uwielbia też naturalne i przytulne tkaniny. Dlatego mile widziane są tu obrusy i ściereczki z lnu i bawełny. W kuchniach skandynawskich dominują jasne kolory, jest dużo bieli i stylowych dodatków o minimalistycznym wzornictwie. 

Kuchnia w stylu skandynawskim lubi naczynia o prostych kształtach, w stonowanych i jasnych kolorach, na przykład w szarościach, bieli czy beżu. To wcale nie musi być nudne! Starannie wybrane dodatki do kuchni w stylu skandynawskim na pewno nadadzą jej indywidualny charakter. 

Kuchnię w stylu skandynawskim wyróżnia kolorystyczna prostota. Nie jest przeładowana etnicznymi wzorami z mnóstwem różnorodnych kolorów. Uwielbia szarość, beż i biel. Cała reszta barw powinna być bardzo umiejętnie skomponowana. 

Jakie meble do kuchni w stylu skandynawskim?

Słoneczna pogoda często wyzwala w nas więcej energii i siły do realizowania nowych planów. Wtedy najczęściej decydujemy się na remont domu lub wybranych pomieszczeń. Wymiana mebli kuchennych to jedno z największych przedsięwzięć aranżacyjnych w domu. O czym warto pamiętać, wybierając meble do kuchni w stylu skandynawskim? Ich forma ma być prosta i mają być funkcjonalne. Dlatego remont skandynawskiej kuchni należy dokładnie przemyśleć, odpowiadając sobie na kilka pytań. Czy obecny układ mebli zdał egzamin? Czy sprzęt AGD spełnił oczekiwania i czy będzie pasował do nowej aranżacji kuchni w stylu skandynawskim? Czy roboczy blat kuchenny był wystarczający do przygotowywania posiłków i pomieszczenia akcesoriów? Czy nowa kuchnia w stylu skandynawskim ma mieć wyspę czy tylko stół jadalniany? Gdy już znamy odpowiedź, warto przeprowadzić analizę możliwości aranżacyjnych, a następnie wybrać najpiękniejsze meble do kuchni w stylu skandynawskim, które pozwolą stworzyć wymarzoną i idealną przestrzeń kuchenną.

Do kuchni w stylu skandynawskim pasują meble wykonane z naturalnego drewna, w jasnym lub nieco ciemniejszym i cieplejszym kolorze, np. z naturalnego jesionu lub dębu. Kuchnia taka może być też biała, beżowa, a nawet czarna lub ciemnozielona. Najważniejsze, by wraz z dodatkami nie stworzyła ciemnego i przytłaczającego wnętrza, a wręcz odwrotnie. W kuchni skandynawskiej ma być jasno, stylowo i przytulnie. 

Plan kuchni skandynawskiej

Choć wiele zależy od metrażu i układu pomieszczenia, istnieją ogólne zasady, według których warto planować remont kuchni w stylu skandynawskim. Dotyczą głównie ergonomii pracy i wygody użytkowania. Kuchnię w stylu skandynawskim, jak każdą inną, warto projektować według zasady trójkąta roboczego. Wyznacza on odległości oraz usytuowanie sprzętów AGD, między innymi piekarnika, kuchenki, lodówki czy zlewozmywaka, co wpływa na ograniczenie niepotrzebnych ruchów, a tym samym wygodę ich użytkowania. Usytuowanie zmywarki daleko od zlewozmywaka byłoby bardzo niefunkcjonalne. Nikt nie chciałby nosić na drugi koniec kuchni opłukanych pod kranem, brudnych naczyń, by wstawić je do zmywarki.

Planując układ kuchni w stylu skandynawskim, warto też pamiętać, by kuchenka i płyta grzewcza znajdowały się blisko instalacji wentylacyjnej, do której podłącza się też wiele rodzajów okapów. Natomiast lodówka nie powinna być ustawiona blisko źródeł ciepła, na przykład przy kuchence lub grzejniku. Te ogólne zasady planowania układu kuchni skandynawskiej i każdej innej, usprawnią działania w kuchni i umilą czas w niej spędzony. 

Jasna, przytulna, subtelnie elegancka i bardzo praktyczna - taka jest kuchnia w stylu skandynawskim. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.