Kroton - roślina doniczkowa o kolorowych liściach

Kroton, inaczej trójskrzyn pstry to bardzo popularna roślina doniczkowa. Cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na piękne kolorowe liście. Jak pielęgnować kroton? Jak go rozmnożyć, ukorzenić, a także jak o niego dbać i jak uratować przelany kroton? Podpowiadamy!

Kroton w doniczce - co to za roślina?

Kroton, nazywany także trójskrzynem to roślina egzotyczna, należąca do rodziny wilczomleczowatych. Naturalnie pochodzi z Azji, występuje także na wyspach Pacyfiku. W naszych warunkach uprawy kroton stał się często wybieraną rośliną doniczkową. Roślina ta to około 16 gatunków. Najczęściej spotykany jest kroton pstry.

Jak wygląda kroton? Jest rośliną o dużych, błyszczących oraz szerokich liściach, które występują w trzech lub czterech kolorach, najczęściej czerwonym, żółtym, pomarańczowym oraz zielonym. Spotkać można także kroton pstry dwukolorowego, który charakteryzuje się wąskimi zielonymi liśćmi, które ozdobiona są żółtymi smugami.

Dlaczego kroton cieszy się tak dużym zainteresowaniem w uprawie doniczkowej? Ma niespotykaną urodę, każda roślina jest inna. Zachwyca kształtami, barwami oraz wzorami liści. Oryginalność rośliny sprawia, że pasuje do każdego wnętrza, bez względu na styl aranżacyjny. Możliwa jest także uprawa krotonów w ogrodzie lub na balkonie.

Kroton - jak kwitnie?

W odpowiednich warunkach uprawy kroton kwitnie. Jego kwiatki są drobne i niepozorne, dlatego największą ozdobą tej rośliny są zdecydowanie liście. Kroton w ogrodzie zakwita wczesną wiosną, w kwietniu. Owoce rośliny w naszym klimacie nie dojrzewają, ponieważ okres wegetacyjny jest za krótki. W krajach, gdzie jest ciepło, owoce zdobią krotony od jesieni do wiosny.

Kroton - pielęgnacja rośliny doniczkowej

Kroton do odpowiedniego rozwoju potrzebuje stanowiska bardzo widnego, o rozproszonym świetle. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura dla krotonów to 15-27 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że kroton jest bardzo wrażliwy na zmiany - nie lubi przelania, przesuszenia, dużej zmiany temperatury oraz zmiany oświetlenia. Zdecydowanie odradzamy stawianie rośliny na zimnej podłodze, parapecie lub w pobliżu klimatyzatora. Krotony nie lubią także przeciągów, ogrzewania podłogowego oraz grzejników. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej i na kwietniku. Najlepszym momentem na zakup popularnej rośliny jest lato, kiedy temperatura w sklepie i na zewnątrz drastycznie się nie różni. Zimą bardzo łatwo o uszkodzenie rośliny chłodem.

Decydując się na hodowlę krotonów warto wziąć pod uwagę poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Rośliny te, w naturalnych warunkach rosną w dużej wilgotności, dlatego najlepiej czują się, gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi powyżej 45%. Jeśli wilgotność w domu jest niższa, dobrym pomysłem będzie zakup nawilżacza powietrza lub ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej wodą. Krotony wymagają gleby lekko kwaśniej, próchniczej lub obojętnej oraz regularnego nawożenia w okresie wegetacji. Do nawożenia najlepiej wykorzystać płynny nawóz do roślin o ozdobnych liściach.

Kroton - jak podlewać?

Kroton jest rośliną, która dobrze znosi suszę, jednak regularnie podlewany lepiej się rozwija. Na czas letni warto zafundować mu ściółkowanie korą sosnową, która ochroni system korzeniowy rośliny przed przesuszeniem. Kroton najlepiej czuje się w glebie stale wilgotnej. Ziemia nie może być całkowicie przesuszona, ponieważ może spowodować do choroby liści i ich opadnięcie.

Jak uratować przelany kroton? Zalanie rośliny jest groźne, powoduje gnicie korzeni. Jeśli do tego doprowadzimy, rośliny nie da się uratować. Nie należy doprowadzać do sytuacji, by w doniczce był nadmiar wody.

Kroton w doniczceKroton w doniczce Fot. shutterstock

Kroton - jak dbać, jak przycinać?

Krotony do zdrowego wzrostu wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Istotne jest przycinanie, które pobudzi roślinę do wzrostu nowych pędów. Cięcie wykonujemy jedynie w przypadku, gdy roślina się rozrośnie, najlepiej wiosną lub, gdy gubi liście. Warto jednak zachować uwagę, kroton to roślina wilczomleczowa, a więc po przecięciu liści, korzeni i łodyg, wydobywa się z nich biały sok mleczny. Sok ten jest trujący - podrażnia skórę dłoni, prowadzi do uszkodzenia rogówki oka, a jego spożycie powoduje biegunkę i wymioty.

Warto pamiętać o regularnym wycieraniu liści z kurzu, najlepiej przegotowaną wodą i cienką ściereczką.

Kroton - jak ukorzenić? Jak przesadzać?

Podczas przesadzania krotonów warto zachować rozwagę. To roślina, która ma bardzo wrażliwe korzenie. Nie poleca się przesadzania starszych roślin, z kolei młodsze przesadzać należy dopiero w momencie, gdy korzenie wystają ponad ziemię w doniczce. Krotony mogą zmieniać donicę, ale wraz ze swoim starym podłożem, nową ziemię jedynie dosypujemy.

Jak ukorzenić kroton? Najlepszy moment na rozmnażanie krotonów jest wiosną. Wykorzystujemy do tego sadzonki pędowe lub nasiona. Kroton ukorzenia się w temperaturze 20-28 stopni Celsjusza. Drugim, łatwiejszym sposobem rozmnażania krotonów są odkłady powietrzne (po odpowiednim nacięciu skórki pędu, okłada się go wilgotnym torfem i owija pasem agro-włókniny, tworząc wokół pędu rodzaj torebki).

Choroby krotonów

Kroton gubi liście w momencie, gdy diametralnie zmieniają się warunki, w jakich rósł. Roślina nie lubi przelewania, przesuszania oraz przeciągów. Zbyt suche powietrze sprawia, że liście krotonu opadają. Jeśli nagle zielenieją, oznacza to, że roślina ma zbyt mało dostępu do światła, należy przysunąć ją bliżej okna.

Plamy na liściach krotonów, brązowienie lub więdnięcie liści to skutek poparzenia słonecznego. Z kolei, gdy na liściach pojawiają się żółte i szybko brązowiejące plamy oznacza to, że kroton zaatakowała choroba grzybowa i konieczne będzie stosowanie specjalnego oprysku.

Wśród chorób krotonów wyróżniamy także pajęczynkę, która pojawia się na dolnej stronie liści, tutaj także konieczne jest stosowanie preparatu owadobójczego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.