Jak zbudować domek ogrodowy? Wyjaśniamy krok po kroku

Nie zawsze w naszym domu przewidziane jest miejsce na różnego rodzaju narzędzia ogrodnicze i sprzęty używane w ogrodzie. Czasami posiadamy tylko projekt domu, który zaraz będzie budowany, ale potrzebujemy nieco zadaszonego miejsca choćby na kosiarkę do koszenia działki. Wówczas warto zbudować domek narzędziowy. Postawienie takiej konstrukcji nie wymaga pozwolenia na budowę i wcale nie musi być trudne. Domki ogrodowe można wykonywać we własnym zakresie.

Domek na narzędzia.Domek na narzędzia. Fot. Shutterstock

Domek narzędziowy w ogrodzie. Czemu jest przydatny?

Najczęściej drewniany domek ogrodowy jest jednak pomocny wtedy, gdy chcemy przechować poza sezonem narzędzia takie, jak szpadel, motyka, grabie lub konewki. Ich przydatność w ogrodzie podczas sezonu jest nieoceniona, ale poza nim - mocno wątpliwa. Pozwalają nam odpowiednio przygotować ogród, ale nie powinny stawać się rupieciami w domu lub niszczeć porozrzucane na działce. Właśnie tutaj najmocniej uwidaczniają się zalety domku narzędziowego w ogrodzie. Jak samemu zrobić taki domek na narzędzia?

Projekt domku na narzędzia i materiały

Nim przystąpimy do budowy domku na narzędzia, powinniśmy dobrze opracować jego projekt. Oczywiście w sklepach budowlanych lub przez Internet można nabyć wiele domków, które po zakupie składa się z części na zasadzie szybkiego montażu. Taką konstrukcję do ogrodu możemy postawić w kilka godzin - nasze przygotowanie obejmuje jedynie podstawowy sprzęt (młotek, wkrętarka) i nieco staranności. W przypadku domków drewnianych do przechowywania narzędzi nierzadko mamy do czynienia z bardzo ładnymi elewacjami, ale taka konstrukcja nie każdego zadowoli. Najpełniej zaradzimy własnym potrzebom wtedy, gdy zdecydujemy się na wykonanie domku ogrodowego na wymiar. Jeśli chcemy oszczędzić nieco pieniędzy lub lubimy majsterkować - możemy zabrać się do pracy sami.

Drewniany domek - projekt i materiały

Jak powinien wyglądać nasz domek narzędziowy w ogrodzie? Powinniśmy się zastanowić nad tym, czy bardziej zależy nam na funkcjonalności, czy też także na estetyce. Ma to znaczenie odnośnie wyboru materiałów. Z pewnością nie obejdzie się bez złożenia zamówienia na drewno w tartaku, ale jeśli konstrukcja ma być raczej praktyczna, to możemy ograniczyć się do zakupu drewna konstrukcyjnego. Zamiast ścian zbitych z desek można wtedy wykorzystać jako materiał płyty OSB. Później trzeba jednak je odpowiednio zaimpregnować. Pamiętajmy też, że niewielkie domki ogrodowe mają czasem ściany wykonane z blachy. Deski i kantówki będą potrzebne też do budowy dachu, który przykryć mogą blacha lub papa bitumiczna. Musimy też zakupić drzwi do naszej konstrukcji. Potrzebne będą też deski podłogowe i listwy wykończeniowe. Oczywiście przy montażu musimy posiadać też wkręty, gwoździe, kątowniki i płaskowniki metalowe.

Bardzo ważne jest to, żeby przed rozpoczęciem prac znać wymiary, które posiadać będą ściany, dach domku i mieć przewidziane miejsce, w które wstawione zostaną drzwi. Konstrukcję dachu można zaplanować jako prostą jednospadową lub dwuspadową.

Budowa domku ogrodowego: narzędzia

Budowa domku narzędziowego w wielu aspektach przypomina konstruowanie prostego domku dla dzieci. Tutaj także przydadzą się m.in. miarka, wiertarka, wkrętarka, piła szablasta lub wyrzynarka, młotki, poziomica i drabina (pamiętajmy, że domek narzędziowy to niewielka konstrukcja, ale montaż dachu odbędzie się na pewnej wysokości).

Jak wybudować domek narzędziowy w ogrodzie krok po kroku? Główne etapy prac

Domek ogrodowyDomek ogrodowy Fot. Merkury Market

Jak zabrać się do budowy domku narzędziowego? Chociaż sam montaż posiadać będzie wiele niuansów w zależności od wymiarów konstrukcji i jej typu, to podstawowe etapy prac przebiegają podobnie. Będą to:

  1. Przygotowanie podłoża - najlepiej sprawdzi się wylewka betonowa, która np. utrudni szkodnikom (szczury) penetrowanie wnętrza domku
  2. Montaż legarów - belki z drewna muszą być nawiercone i przytwierdzone do podłoża
  3. Montaż podłogi domku do przechowywania narzędzi - również tutaj używa się drewna (deski)
  4. Montaż ścian, drzwi i okna (jeśli jest) - domek ze ścianami z drewnianego materiału montuje się do mniej więcej połowy wysokości, pozostawiając otwór na drzwi, wówczas mocuje się okno
  5. Tworzenie konstrukcji dachu - w przypadku domków ogrodowych o dachu jednospadowym nie jest zbyt to trudne.
  6. Wykończenie - montaż listew wzmacniających i wykończeniowych, impregnacja.

Domki ogrodowe na działkę nie muszą być konstrukcjami okazałymi i skomplikowanymi - ważne, żeby były funkcjonalne i estetyczne. Solidność wykonania sprawi, że posłużą przez dłuższy czas.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.